مخالفت رئیس جمهور چین با اعمال تحریم علیه کشورها در مجمع مالی داووس

به گزارش شهر وبلاگ، به گفته رئیس جمهور چین تهدید و هراساندن دیگر کشورها و اعمال تحریم علیه آنان جز ایجاد شکاف و شروع تقابل میان کشورها، هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت.

مخالفت رئیس جمهور چین با اعمال تحریم علیه کشورها در مجمع مالی داووس

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، شی جین پینگ رهبر چین 6 بهمن به روش ویدئویی در مجمع مالی داووس شرکت و سخنرانی کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

شی جین پینگ تاکید نمود گرچه کوششها برای مهار کرونا هنوز ادامه دارد اما باور داریم زمستان سرد جلوی فرا رسیدن بهار را نمی گیرد و تاریکی شب هم روشنایی روز را نخواهد پوشاند؛ بشر قطعا بر همه گیری کرونا غلبه می نماید و جریان مبارزه با کرونا به پیشرفت و بازسازی منجر خواهد شد.

رئیس جمهور چین مطرح نمود که همان گونه که حتی دو برگ کاملاً یکسان در جهان وجود ندارد، فرهنگ و نظام اجتماعی کشورها نیز با یکدیگر یکسان نیست. تاریخ ، تمدن و نظام های اجتماعی کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است اما از نظر داشتن مزایا و معایب با یکدیگر تفاوتی ندارند و انتخاب این نظام ها تنها به این موضوع بستگی دارد که آیا با اوضاع آن کشور مطابقت دارد یا خیر؛ مورد حمایت مردم است یا خیر؛ ثبات سیاسی، پیشبرد اجتماعی و بهبود زندگی مردم را به همراه می آورد یا خیر؛ و در پیشرفت بشر سهم شایان خواهد داشت و یا خیر!

دبیرکل حزب حاکم چین در قسمت دیگری از سخنرانی خود تاکید نمود که تفاوت تاریخی، فرهنگی و نظام اجتماعی کشورهای مختلف از دوران کهن وجود داشته و ویژگی تمدن بشری است. بدون تنوع ، هیچ تمدن بشری وجود نخواهد داشت.

او اضافه کرد: اختلافات وحشتناک نیستند. استکبار ، تعصب و نفرت وحشتناک است. تقسیم کردن تمدن بشر به چند سطح یا طبقه و تحمیل فرهنگ، تاریخ و نظام اجتماعی خود به دیگران وحشتناک است. کشورهای مختلف باید بر پایه احترام متقابل و با تکیه بر اشتراکات با وجود تماماختلافات با یکدیگر همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند و با پیشبرد روابط متقابل، انگیزه و نیروی محرکه توسعه و پیشرفت تمدن بشری را فراهم نمایند.

شی جین پینگ اظهار کرد: جامعه جهانی باید یاری های لازم را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار دهد و ضمن دفاع از حقوق و منافع مشروع آنها، با ایجاد حقوق، فرصتها و ضوابط و قواعد برابر، فرصتها و دستاوردهای توسعه را با مردم همه کشورهای جهان به اشتراک بگذارد.

رهبر چین تاکید نمود: حل مسایل جهانی پیشِ روی بشر، تنها توسط یک کشور امکان پذیر نیست و بدون شک به راه حل، مقابله و همکاری جهانی احتیاج دارد.

او گفت لابی گری و به راه انداختن یک جنگ سرد جدید و یا دفع، تهدید و هراساندن دیگر کشورها و اعمال تحریم علیه آنان جز ایجاد شکاف و شروع تقابل میان کشورها، هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت.

رهبر چین با تاکید بر چندجانبه گرایی گفت: ماهیت چندجانبه گرایی این است که به وسیله مشورت با همه طرف با مسائل بین المللی برخورد گردد و سرنوشت جهان در دست همه کشورهای جهان است.

او اضافه کرد: در جهانی که میان همه کشورها جدایی افتاده باشد نمی توان با چالشهای مشترک بشری مقابله کرد و بشر وارد بن بست خواهد شد

شی تاکید نمود در چنین صورتی انسان ها بهای سنگینی خواهند پرداخت و ما نباید مجددا وارد چنین راستا اشتباهی بشویم.

وی اضافه کرد: مدیریت جامعه جهانی باید بر اساس اصول و یا شناخت مشترک و مشورت همه کشورها انجام گردد و نباید تحت فرمان یک یا چند کشور باشد.

رهبر چین در قسمت دیگری از سخنرانی خود تاکید نمود تاریخ و واقعیت بارها به ما نشان داده که در جهانی امروز اگر بار دیگر به تقابل میان کشورها متوسل شویم، یعنی اگر به جنگ سرد، جنگ گرم و یا جنگ تجاری و فناوری متوسل شویم، این کار نهایتا به منافع همه کشورها آسیب می رساند.

وی تاکید نمود که کشورهای مختلف باید با پیروی از مفهوم سود متقابل و همکاری برد-برد، حقوق توسعه برابر همه کشورها را تضمین نمایند و رقابتی منصفانه و عادلانه را درجهان توسعه دهند.

رهبر چین مطرح نمود: حل مسایل جهانی پیشِ روی بشر، تنها توسط یک کشور امکان پذیر نیست و بدون شک به راه حل، مقابله و همکاری جهانی احتیاج دارد.

شی جین پینگ در بخش پایانی سخنرانی خود گفت: بشر تنها یک کره زمین و یک آینده مشترک دارد؛ خواه برای مقابله با بحران های کنونی و خواه برای خلق یک آینده بهتر، بشر احتیاج به همکاری دارد؛ باید دست در دست یکدیگر، اجازه بدهیم تا شمع چندجانبه گرایی راستا پیشِ روی بشر را روشن کند.

او از همه کشورها دعوت کرد تا برای خلق یک جامعه مشترک بشری در کنار هم کوشش نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1072

به "مخالفت رئیس جمهور چین با اعمال تحریم علیه کشورها در مجمع مالی داووس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت رئیس جمهور چین با اعمال تحریم علیه کشورها در مجمع مالی داووس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید