قرارداد همکاری ناسا با ژاپن برای عملیات های کره ماه

به گزارش شهر وبلاگ، آژانس فضایی ایالات متحده(ناسا) یک توافقنامه با ژاپن برای همکاری در پروژه های ایستگاه فضایی، برنامه آرتمیس(Artemis) و دروازه قمری(Lunar Gateway به امضا رسانده است.

قرارداد همکاری ناسا با ژاپن برای عملیات های کره ماه

به گزارش خبرگزاری مالی ایران به نقل از تک کرانچ، ناسا توافقنامه جدیدی را با ژاپن امضا نموده است که همکاری دو کشور در برنامه های ایستگاه فضایی بین المللی(ادامه همکاری موجود بین دو کشور) و همچنین برنامه بازگشت ناسا به کره ماه و حضور پایدار در آن تحت عنوان برنامه آرتمیس(Artemis) که شامل ماموریت هایی در فضای قمری و سطح ماه است، در نظر گرفته است.

جیم برایدنستاین رئیس ناسا این توافقنامه را با کویچی هاگیودا وزیر آموزش، فرهنگ، ورزش، علوم و فناوری دولت ژاپن امضا کرد.

این توافقنامه اساساً دو کشور را به ایجاد زمینه ها برای این امر و برنامه ریزی برنامه های متمرکزتر در خصوص چگونگی همکاری دو کشور بر روی پروژه های اکتشافات رباتیک و انسانی ماه متعهد می سازد.

ژاپن از نخستین کشورهایی بود که از اکتبر سال 2019 قصد داشت به عنوان یک شریک بین المللی در پروژه دروازه قمری ناسا شرکت کند. از آن موقع تا به امروز تعدادی از کشورها و آژانس های فضایی از جمله کانادا و آژانس فضایی اروپا نیز برای این مشارکت ابراز تمایل نموده بودند.

کانادا می خواهد با ساخت نسخه سوم Canadarm که یک بازوی رباتیک است که در شاتل فضایی و ایستگاه فضایی بین المللی استفاده شده است، به ناسا یاری کند.

می توان انتظار داشت که هر دو طرف جزئیات بیشتری را در خصوص انواع پروژه هایی که در آنها همکاری خواهند داشت، فاش نمایند.

ژاپن در نظر دارد یک مأموریت کاوشگر فضایی رباتیک را در سال 2024 به قمرهای مریخ و بازگرداندن نمونه ها از قمر فوبوس(Phobos) بزرگترین قمر مریخ شروع کند و هم اکنون یک فضاپیمای اکتشافی مدارگرد به نام SELENE پرتاب نموده است و در حال برنامه ریزی برنامه پرتاب یک فرودگر قمری موسوم به فرودگر هوشمند(Smart Lander) برای اکتشاف ماه در سال 2022 است که این اولین ماموریت سطح ماه ژاپن خواهد بود.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 518

به "قرارداد همکاری ناسا با ژاپن برای عملیات های کره ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرارداد همکاری ناسا با ژاپن برای عملیات های کره ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید