مغرب: فقط 28 کشور جبهه پولیساریو را به رسمیت می شناسند

به گزارش شهر وبلاگ، نخست وزیر مغرب اعلام کرد جبهه پولیساریو طی 40 سال گذشته در بیشترین حالت انزاوی دیپلماتیک واقع شده است.

مغرب: فقط 28 کشور جبهه پولیساریو را به رسمیت می شناسند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ده ها سال است که مغرب با جبهه پولیساریو در خصوص حاکمیت بر صحرای غرب اختلاف دارد. جبهه پولیساریو خواهان برگزاری همه پرسی برای تعیین سرنوشت این صحراست، اما مغرب آن را جزئی از خاک خود می داند و تنها با خودمختاری صحرای غربی موافقت کرده است. رباط مدتی است راهبرد دیپلماتیک جدیدی درباره صحرای غربی در پیش گرفته است . مغرب از کشورهای مختلف جهان خواسته است، تحت نظارت رباط، کنسولگری خود را در العیون (بزرگترین شهر صحرای غربی) افتتاح کنند. هدف از این درخواست مغرب، به رسمیت شناختن عملی حاکمیت رباط بر صحرای غربی است. تا به امروز تعدادی از کشورهای جهان به این درخواست پاسخ مثبت داده اند.

نخست وزیر مغرب گفت: در شرایط کنونی جبهه پولیساریو در بیشترین حالت انزوای دیپلماتیک طی 40 سال گذشته به سر می برد.

به نوشته روزنامه الرای الیوم، سعدالدین عثمانی که دبیرکل حزب اسلامگرای عدالت و توسعه است، با بیان این مطلب در شهر العیون (مرکز صحرای غربی) گفت: طی ماه های گذشته تعدادی از کشورهای جهان از به رسمیت شناختن جبهه پولیساریو دست کشیده اند و این کشورها قابل توجه هستند.

نخست وزیر مغرب شرح داد: از 84 کشور جهان که جبهه پولیساریو را به رسمیت شناختند، اکنون فقط 28 کشور این جبهه را به رسمیت می شناسد.

وی بدون نام بردن از کشورخاصی گفت: برخی کشورها با هدف برهم زدن ثبات و امنیت مغرب به این کشور تاخته اند.

صحرای غربی منطقه ای است که دارای ثروت های زیر زمینی است و در آب های ساحلی آن، علاو بر نفت وگاز، ذخایر بسیار با ارزش معدنی و راهبردی وجود دارد. به همین دلیل، مغرب با اسپانیا درخصوص ترسیم مرزهای دریایی اختلاف دارد. اسپانیا هم اکنون سرگرم برگزاری یک رزمایش دریایی در نزدیکی مرزهای خود با مغرب است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 34

به "مغرب: فقط 28 کشور جبهه پولیساریو را به رسمیت می شناسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغرب: فقط 28 کشور جبهه پولیساریو را به رسمیت می شناسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید