مطالبات معلولان از دولت سیزدهم، کاندیداها صرفا بدنبال استفاده از واژه معلول نباشند

به گزارش شهر وبلاگ، رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران مطالبات جامعه معلولان از دولت سیزدهم را تشریح کرد و گفت: امید است که در برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری حداقل سهم افراد دارای معلولیت نه به صورت کلیشه ای و عاطفی، بلکه به صورت مدون،(به اسم اینکه معلولان عضوی از جامعه ما و در صندوق های رای سهیم هستند) و به اسم حقوق قانونی آنها در جامعه دیده گردد.

مطالبات معلولان از دولت سیزدهم، کاندیداها صرفا بدنبال استفاده از واژه معلول نباشند

علی همت محمودنژاد در گفت وگو با خبرنگاران، به نمایندگی از جامعه معلولان، مطالبات این قشر را از دولت سیزدهم اعلام کرد و گفت: از کاندیداهای ریاست جمهوری انتظار داریم که صرفا در پی استفاده از واژه های افراد دارای معلولیت نباشند، اما همین موضوع نشان می دهد که سازمان های مردم نهاد افراد دارای معلولیت در تکاپو بودند و فعالیت کردند تا توجه کاندیداهای ریاست جمهوری را به این موضوع جلب نمایند و می بینیم که کاندیداها سعی می نمایند از یکدیگر درخصوص حقوق افراد دارای معلولیت همچون حقوق زنان پیشی بگیرند. این نشان می دهد که اقلیت افراد دارای معلولیت در پیگیری های مدنی که برای خودشان داشتند، پیروز بوده و امید است که این پیروزیت ادامه دار باشد.

وی ادامه داد: ما از دولت سیزدهم صرف نظر از اینکه چه کسی رئیس جمهور آینده باشد، انتظار داریم که در وهله اول قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را به طور جد پیگیر باشد و بعلاوه پیگیر باشد تا گزارشات درخصوص قانون حمایت از حقوق معلولان در دولت آینده ارائه و بودجه لازم برای آن در نظر گرفته گردد.

محمودنژاد با بیان اینکه یکی از دغدغه هایی که افراد دارای معلولیت با آن روبه رو هستند بحث معیشت زندگی آنهاست، اظهار کرد: اکنون افزایش بیش از حد قیمت ها در جامعه و بعلاوه تورم به گونه ای شده که شرایط را برای افراد دارای معلولیت سخت نموده و سفره های افراد دارای معلولیت همچون سایر افراد جامعه به شدت کوچک شده است؛ این موضوع نه تنها شامل حال مواد غذایی آنها بوده، بلکه شامل حال وسایل توانبخشی و خدمات درمانی هم می گردد. از دولت آینده انتظار داریم که توزیع عادلانه یارانه ها را بر مبنای عدالت مدنظر قرار دهد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران اضافه کرد: در حال حاضر یارانه ها به یک تناسب بین افراد جامعه توزیع می گردد و این عادلانه نیست، زیرا بسیاری از معلولان در دهک های هفت و زیر آن قرار دارند و ضروری است که دولت از این افراد حمایت کند. واقعیت امر این است که زمانی که معلولی در دهک هفتم واقع شده است، یعنی این معلول در دهک 3 یا 2 است، زیرا هزینه های ناشی از معلولیت باعث می گردد که بسیاری از درآمدهای این افراد در راستای جبران معلولیت هزینه گردد، اما بسیاری از افراد جامعه که در دهک های بالا هستند، هزینه های آن ها در راستای افزایش کیفیت زندگی آنها صرف می گردد، اما برای افراد دارای معلولیت فقط در جهت وسایل توانبخشی و درمان صورت می گیرد.

محمودنژاد در ادامه با بیان اینکه از دولت آینده درخواست داریم که تضمین دسترسی بهداشت و وسایل و خدمات توانبخشی رایگان را متناسب با کیفیت های استاندارد جهانی برای معلولان در نظر بگیرد، شرح داد: دسترسی بهداشت به معنی این است که فرد از بیمه های لازم و مستمر برای اقدامات درمانی خود برخوردار باشد. بعلاوه درخصوص وسایل توانبخشی هم به همین صورت اعمال گردد.

وی یادآور شد: ما می خواهیم که دولت افزایش مستمری و حق پرستاری را متناسب با تورم اجرا کند. قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را هم برای معلولان اجرا کند. بعلاوه درخواست داریم تا دولت بعضی از عوارض هایی که به افراد دارای معلولیت آسیب می زند و ممکن است برای زندگی و کیفیت زندگی آنها مخاطره آمیز باشد را حذف نمایند.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران تاکید نمود: بعلاوه دولت می تواند شرایط را برای دسترسی معلولان به خودروی متناسب با شرایط جسمانی آنها فراهم کند. در حال حاضر قیمت خودروهای خارجی بسیار گران شده و استانداردهای لازم برای معلولان فقط در خودروهای خارجی وجود دارد. از یک سو تا به امروز خودروهای داخلی نتوانستند رضایت افراد دارای معلولیت را جلب نمایند و از طرفی دیگر می بینیم که هم واردات خودروهای خارجی ممنوع است و هم قیمت آنها بسیار بالاست، بنابراین این هم یکی از مطالبات افراد دارای معلولیت است.

وی تامین مسکن معلولان که ذیل معیشت واقع شده است را هم یکی دیگر از مطالبات معلولان از دولت آینده اسم کرد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران بعلاوه گفت که برخورداری از اشتغال و یا برخورداری از حداقل مستمری لازم برای امرار معاش باتوجه به تورم موجود، باید برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته گردد.

محمودنژاد در بخش دیگری از سخنان خود به افراد کم توان ذهنی و سرپرستی آنها و چگونگی حمایت از این افراد به ویژه افراد مبتلا به اتیسم و سندروم داون و سایر کم توانان ذهنی اشاره و اعلام کرد: باید دولت برنامه های آموزشی به صورت جامع در این راستا ارائه دهد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران این را هم گفت که از کسانی که از واژه های معلولان استفاده می نمایند و در آینده نتوانند برای معلولان گام بردارند گلایه دارم.

وی ابراز امیدواری کرد که در برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری حداقل سهم افراد دارای معلولیت نه به صورت کلیشه ای و عاطفی، بلکه به صورت مدون،(به اسم اینکه معلولان عضوی از جامعه ما و در صندوق های رای سهیم هستند) و به اسم حقوق قانونی آنها در جامعه دیده گردد. زمانی که کاندیداهای ریاست جمهوری به افراد دارای معلولیت نگاه عاطفی و ترحمی دارند و ظرفیت های قانونی خدمت به این افراد را نادیده می گیرند، به نظر شرایط افراد دارای معلولیت هیچ فرقی نخواهد کرد.

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

زرین گراف

زرین گراف: عصر طلایی گرافیک
منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1546

به "مطالبات معلولان از دولت سیزدهم، کاندیداها صرفا بدنبال استفاده از واژه معلول نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالبات معلولان از دولت سیزدهم، کاندیداها صرفا بدنبال استفاده از واژه معلول نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید