محبی: ریشه بسیاری از مسائل اقتصادی کشور نبود شفافیت است ، بورس کالا کلید آرامش بازار خودرو

به گزارش شهر وبلاگ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مجلس معتقد است با عرضه خودرو در بورس، بازار خودرو کشور آرامش پیدا می کند، قیمت های کاذب حاشیه بازار مدیریت و با سوداگری های این بخش مقابله می شود.

محبی: ریشه بسیاری از مسائل اقتصادی کشور نبود شفافیت است ، بورس کالا کلید آرامش بازار خودرو

گروه مالی خبرنگاران، نزدیک به دوسال است که عرضه و فروش خودرو صفر در کشور، به دلایل مختلفی از جمله سومدیریت، قیمت گذاری دستوری و توزیع نامناسب و غیر شفاف دچار بحران شده است و اختلاف قیمتی چشمگیر بین قیمت مصوب و قیمت بازار آزاد ایجاد شده است. در این مدت، به دلیل قیمت گذاری دستوری و اشتباه، خودروسازان دچار زیان دهی سنگینی شده و به همین دلیل، به شدت دچار کمبود نقدینگی شده اند، درنتیجه تولید خودرو در کشور کاهش یافته و تعادل بین عرضه و تقاضا از بین رفته است.

از بین رفتن تعادل بین عرضه و تقاضای خودرو، موجب ایجاد فضایی ملتهب در فروش خودرو شده و این کالای مصرفی را به کالایی سرمایه ای تبدیل کرده است. این شرایط باعث جولان دادن دلالان و واسطه گران در بازار آزاد فروش خودرو شده و سودهایی کلان و سرسام آور را نصیب این افراد می کند، درصورتی که اگر قیمت گذاری ها منطقی و هم چنین مدیریتی قوی برای فروش خودرو وجود داشت، خودروسازان دچار کمبود نقدینگی نمی شدند و تولید خودرو نیز کاهش نمی یافت.

بازار فروش خودرو تاریک و غیرشفاف است

در همین رابطه، بهروز محبی نجم آبادی؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار مالی خبرنگاران درباره طرح تحول بازار و صنعت خودرو گفت: ریشه بسکمک از مسائل مالی کشور عدم شفافیت است. اقتصاد غیر شفاف مسائل زیادی را ایجاد کرده و هر بار گریبان یک بخش از اقتصاد را می گیرد.

وی اضه کرد: درحال حاضر نوبت به خودرو رسیده است. بازار خودرو کشور غیر شفاف و تاریک است. با عرضه خودرو در بورس که هدف اصلی طرح تحول بازار و صنعت خودرو هم هست، بازار خودرو کشور شفاف می گردد.

بیشتر بخوانید:

خودرو هایی که بیش از 2 سال احتکار شده بود، سر از بازار درآورد! / آیا قیمت خودرو حباب دارد؟

عرضه خودرو در بورس کالا اعتماد مردم را بازمی گرداند؟ / وزارت صمت مشکل بازار خودرو را به گردن دیگران نیاندازد

نماینده مردم سبزوار با بیان اینکه بازار خودرو با بورس آرامش پیدا می کند، گفت: مجلس معتقد است با عرضه خودرو در بورس، بازار خودرو کشور آرامش پیدا می کند، قیمت های کاذب حاشیه بازار مدیریت و با سوداگری های این بخش مقابله می گردد.

با فروش خودرو در بورس کالا، مسائل وضع موجود به حداقل می رسد

وی ادامه داد: درحال حاضر سوداگران با هدف کسب سود در کوتاه مدت وارد بازار خرید و فروش خودرو می شوند و با خرید کدملی افراد در قرعه کشی های خودرو سازان شرکت می نمایند. درخصوص عرضه خودرو در بورس کالا مطالعات پژوهشی زیادی اجرا شده، کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم این موضوع را با جدیدت پیگیری می کند.

محبی در ادامه شرح داد: با عرضه خودرو در بورس، به دلیل مابه التفاوت قیمت کف عرضه با قیمت معامله، منابع مالی ایجاد خواهد شد که در توسعه حمل ونقل عمومی و افزایش کیفت خودروها هزینه می گردد.در این صورت دلال ها دیگر نمی توانند سود زیادی را نصیب خودشان نمایند و با فرصت طلبی آن ها مقابله می گردد. این موضوع علاوه بر ساماندهی بازار خودرو، خودروسازان را هم در تولید خودور با کیفیت کمک خواهد کرد و مسائل مالی آن ها هم کاهش پیدا می کند.

افزایش تولید و کیفیت خودرو با فروش آن در بورس کالا

به گزارش دانشجو، با عرضه و فروش خودروی صفر در بورس کالا، شفافیت در قیمت گذاری به صورت کامل صورت می پذیرد. ضمناً با حضور مردم در این بازار، قیمت منطقی هر خودرو کشف شده و سبب قطع شدن دست دلالان از سودجویی های کلان این بازار خواهد شد. از طرفی با توجه به اینکه طبق طرح مجلس، اختلاف قیمت پایه و کشف شده در بورس کالا، در جهت بالارفتن کیفیت، تیراژ، ایمنی خودرو و غیره به خودروسازان برمی گردد، می توان انتظار داشت شرکت های خودروسازی، برای رسیدن به سود بیشتر و خروج از زیان دهی، این پارامترها را در خط مشی خود لحاظ کرده تا بتوانند از این مشوق ها استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 912

به "محبی: ریشه بسیاری از مسائل اقتصادی کشور نبود شفافیت است ، بورس کالا کلید آرامش بازار خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محبی: ریشه بسیاری از مسائل اقتصادی کشور نبود شفافیت است ، بورس کالا کلید آرامش بازار خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید