شتاب در ایجاد دهکده ها و مزارع فناوری برای توسعه کشاورزی هوشمند

به گزارش شهر وبلاگ، یکی از دغدغه های همیشگی فعالان اکوسیستم فناوری، ورود کم تعداد شرکت های دانش بنیان به صنعت کشاورزی به عنوان یکی از راهبردی ترین صنایع کشور است.

شتاب در ایجاد دهکده ها و مزارع فناوری برای توسعه کشاورزی هوشمند

موضوعی که بار ها به وسیله سورنا ستاری معاون پیشین علمی و فناوری رییس جمهوری مطرح شد و این نهاد در کوشش بود تا با ارائه خدمات و حمایت های ویژه به شرکت های دانش بنیان؛ زمینه توسعه فناورانه و هوشمندانه این صنعت حیاتی و مهم برای کشور را که رکنی اصلی در تامین امنیت غذایی در کشور است را فراهم کند.

بر همین اساس در قانون جهش فراوری دانش بنیان بر استفاده از همه ظرفیت های دانشی و تخصصی موجود برای ارتقای این صنعت تاکید شده و قرار است با ابلاغ هیات وزیران به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت جهاد کشاورزی؛ این اتفاق بیفتد.

هیات وزیران در آیین نامه ابلاغی خود به وزارت علوم ماموریت داده است تا با یاری وزارت جهاد کشاورزی نسبت به ایجاد دهکده فناوری و نوآوری، مزرع فناوری و نوآوری، مراکز کارآفرینی و نوآوری و مراکز رشد تخصصی در زمینه کشاورزی هوشمند و رقومی (دیجیتال) اقدام کند.

بعلاوه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است زمینه ایجاد و راه اندازی پردیس های فناوری و نوآوری با همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های تابع در استان های مختلف کشور را فراهم کند.

چندی پیش علی اکبر مویدی معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز د انش بنیان کردن بخش کشاورزی سیاست اصلی دولت و نظام اعلام و ایجاد 10 دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی در مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی تا خاتمه سال را وعده داده بود.

خبرنگاران علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 مهر 1401 بروزرسانی: 1 مهر 1401 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 2012

به "شتاب در ایجاد دهکده ها و مزارع فناوری برای توسعه کشاورزی هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شتاب در ایجاد دهکده ها و مزارع فناوری برای توسعه کشاورزی هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید