خبرنگاران ورزش باشت از زمین های خاکی تا چمن های مصنوعی

به گزارش شهر وبلاگ، گچساران- خبرنگاران - بچه ها و نوجوانان باشتی که روزگاری نه چندان دور زمین های خاکی تنها مکان بازی آنان بود این روزها به همت دولت تدبیر و امید در بسیاری از مناطق صاحب زمین چمن مصنوعی فوتبال شده اند.

خبرنگاران ورزش باشت از زمین های خاکی تا چمن های مصنوعی

به گزارش خبرنگاران، بازی در زمین های خاکی،توپ های پلاستیکی و دروازه های بدون تور تجربیات تلخ نوجوانان شهرستان باشت است که با احداث زمین های چمن مصنوعی فوتبال در حال پیوستن به تاریخ است.

حکایتی که هیجان و نشاط بسیاری از بچه ها را به دلیل نبودن امکاناتی مانند زمین چمن تبدیل به استرس نموده بود.

بچه های آن دوران هرگز خاطرات افتادن توپ های بازی آنان در جدول های آب را فراموش نخواهند کرد جایی که در دنیای بچه هاه رعایت موازین بهداشتی پس از درآوردن توپ از آب کثیف جدول ها در آن جایی نداشت اما تهدید نماینده سلامتی آنان بود.

افتادن توپ در حیات خانه همسایه و داستان تکراری پاره شدن توپ بازی این بچه ها حکایت دیگری است که بچه های آن روزها به خوبی به خاطر دارند.

خاطرات ابولفضل و پارسا

ابوالفضل یکی از نوجوانان شهرستان باشت است که در سال های ابتدایی دهه 90 بازی در زمین های خاکی را تجربه نموده است او تلخ ترین خاطره بازی در زمین خاکی را زمان افتادن حین فوتبال می داند موقعی که به دلیل خاکی بودن زمین به جای چمن نرم بر زمین می افتاد و همیشه دست ها،پاها و صورتش زخمی می شد.

او افزود: در آن روزها خبری از تجهیزات خانه های ورزشی نبود و بچه ها همیشه به صورت نوبتی توپ پلاستیکی خریداری می کردند.

وی بازی در زمین چمن های ورزشی فوتبال که درسال های اخیر احداث شده را لذت بخش و دل چسب خواند.

یک کودک ساکن مناطق روستایی باشت که حالا سنین نوجوانی را سپری می گوید: بازی در یک زمین سبز همیشه برای بچه ها دهه 90 روستاهای این شهرستان رویایی دست نایافتنی بود.

پارسا با یادآوری استرس بچه ها به دلیل احتمال دعوای همسایگانی که بازی هم سن و سال هایش همیشه آزارشان می داد گفت: در آن روزها آن چنان که باید و شاید از بازی لذت نمی بردیم و سیلی خوردن از همسایه ها بخش خاتمهی بازی بچه ها بود.

وی با اشاره به وجود وسایل ورزشی در خانه های ورزش باشت تاکید نمود: حالا بچه ها نه تنها دغدغه ای برای مکان بازی فوتبال ندارند بلکه علاقه مندان به فوتبال دستی و تنیس نیز وسایل بازی در اختیار است.

کمبود شدید فضای بازی

رئیس اداره ورزش و جوانان باشت می گوید: در ابتدای دهه 90 تنها یک زمین چمن طبیعی فوتبال در این شهرستان وجود داشت و بچه ها بیشتر مناطق در زمین های خاکی بازی می کردند.

مهدی عسکری افزود: در آن موقع با سفر مسئولان محلی و حتی ملی احداث زمین چمن مصنوعی از خواسته های اصلی بچه ها باشتی بود.

وی گفت:به همین دلیل احداث زمین های چمن مصنوعی فوتبال و خانه های ورزش در مناطق شهری و روستایی در اولویت برنامه های مسئولان برای فراهم کردن امکانات توسعه ورزش همگانی نهاده شد.

انقلاب در توسعه زیرساخت های ورزشی

عسکری تاکید نمود:از ابتدای سال1392 تا به امروز 18هزار متر مربع فضای ورزشی در این شهرستان احداث شده که 12 هزار متر مربع آن در مناطق روستایی بوده است.

وی گفت: این مکان های ورزشی در قالب 12 زمین چمن مصنوعی فوتبال با 70 میلیارد ریال اعتبار در مناطق روستایی و شهری باشت ساخته شد.

وی اعلام کرد: در این مدت هشت زمین چمن مصنوعی فوتبال در روستاهای برمامیون،خان احمد،گشتاسب،حاج قلندر،منصورآباد کته،شوش و بیدک و چهار زمین چمن مصنوعی فوتبال و چهار زمین چمن مصنوعی در مناطق شهری بوستان و باشت بهره برداری شده است.

رئیس اداره ورزش و جوانان باشت توضیح داد: پیش از آغاز بکار دولت تدبیر و امید چهار سالن ورزشی و یک زمین چمن طبیعی در این شهرستان احداث شده بود.

عسکری تاکید نمود: هم اکنون 10 هزار متر مربع فضای ورزشی در این شهرستان در دست احداث است.

وی توضیح داد: این طرح های ورزشی در قالب 2 سالن چند منظوره ورزشی و چهار زمین چمن ورزشی در مناطق مختلف باشت از جمله چاه تلخ،چم بلبل،تلچگاه،بهره عنا،شهرک پاقلات و بوستان در دست ساخت است.

عسکری بیان کرد:این طرح ها با 60 میلیارد ریال سرمایه گذاری اجرا می گردد.

وی ابراز داشت:هم اکنون سراننه فضای ورزشی باشت بیش از یک متر مربع است.

راه اندازی خانه های ورزشی

رئیس اداره ورزش و جوانان باشت گفت: 9 خانه ورزش از سال 1397 تا به امروز به وسایل ورزشی تجهیز شده تابچه ها دغدغه ای برای تامین این وسایل نداشته باشند.

مهدی عسکری گفت: این خانه های ورزش به وسایلی مانند میز پینگ پنگ،تخته شطرنج،البسه ورزشی،فوتبال دستی،تاتامی و طناب ورزشی تجهیز شده است.

وی اعلام کرد: خانه های ورزشی مذکور در روستاهایی مانند بهره عنا،امام ضامن، چالموره، تلچگاه، آبدهگاه،سرآبیز و پشتکوه راه اندازی شده است.

وی اعتبار هزینه شده برای خرید تجهیزات ورزشی خانه های ورزش باشت را900 میلیون ریال برآورد کرد.

رئیس اداره ورزش و جوانان باشت تاکید نمود: خانه های ورزش روستایی با هدف کاهش آسیب های اجتماعی، توسعه ورزش روستایی، افزایش نشاط و شادابی و پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در روستاها راه اندازی و تجهیز می شوند.

عسکری با اشاره به اینکه استفاده از خانه های ورزش برای همه اهالی روستایی رایگان است،بیان کرد: خانه های ورزش روستایی باشت با مشارکت دهیاری ها راه اندازی شده است.

رئیس اداره ورزش و جوانان باشت تاکید نمود: براساس برنامه ریزی اجرا شده تا خاتمه سال جاری 2 خانه ورزش روستایی دیگر در باشت تجهیز خواهد شد.

افزایش ورزشکاران سازمان یافته

وی بیان کرد: در حالی که تعداد ورزشکاران سازمان یافته این شهرستان در سه سال پیش کمتر از 300 نفر بود هم اکنون یکهزار و 259 ورزشکار سازمان یافته در رشته های مختلف ورزشی در باشت فعالیت می نمایند.

عسکری ابراز داشت: در حالی که سه سال پیش چهار هیات ورزشی در باشت فعالیت داشت هم اکنون 25 هیات ورزشی در این شهرستان فعالیت دارد.

شهرستان 22 هزار نفری باشت در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1259

به "خبرنگاران ورزش باشت از زمین های خاکی تا چمن های مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ورزش باشت از زمین های خاکی تا چمن های مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید