6 اصطلاح پروازی که اشتباه به کار برده می شوند

به گزارش شهر وبلاگ، تا چه حد با اصطلاحات مربوط به سفرهای هوایی و پرواز آشنا هستید؟ در این مطلب به بررسی 6 اصطلاح که به طور اشتباه به جای یکدیگر استفاده می شوند می پردازیم.

6 اصطلاح پروازی که اشتباه به کار برده می شوند

دوستداران سفرهای هوایی، بسیار روی لغات و اصطلاحات مربوط به پرواز حساس هستند. فرقی نمی کند که شما بلیط چارتر، یا هر بلیط هواپیمای دیگری را رزرو کنید؛ این اصطلاحات ممکن است در هر ایرلاین یا هواپیمایی بکار فرایند. افراد معمولی، رسانه ها و حتی بسیاری از کارمندان هواپیمایی از اصطلاحات صحیح استفاده نمی کنند.

برای برخی، این اصطلاحات، تنها لغات معمولی هستند. اما بیایید برخی اشتباهات را تصحیح کنیم. ممکن است. اصطلاحاتی که در ادامه به آن ها می پردازیم تا به حال به گوش شما نخورده باشد اما دانستن آن ها خالی از لطف نیست.

1. پروازهای مستقیم، در مقابل پروازهای بدون توقف

شاید گمان کنید که پروازهای مستقیم همان پروازهای بدون توقف هستند، اما این اشتباه است. پرواز مستقیم پروازی است که با یک شماره پرواز، یک یا چند بار بین مبدا و مقصد توقف می کند. مسافران یا در هواپیما می مانند، یا خارج می شوند یا هواپیمای خود را عوض می کنند. تا زمانی که با همان شماره پرواز سفر کنید، آن پرواز مستقیم است. چرا چنین پروازهایی وجود دارند؟ این سیستم، از چند دهه پیش به جای مانده است؛ یعنی زمانی که بلیط هواپیما را ازطریق سیستم توزیع جهانی به وسیله آژانس های مسافرتی به فروش می رسیدند.

برای مثال، آمریکایی ها در سفر بین اورلندو تا دوبلین، (با یک شماره پرواز) پرواز مستقیم داشتند، اما همین پرواز در شارلوت توقف می کرد و مسافران باید هواپیمای خود را تغییر می دادند. هنوز هم این پروازهای آمریکایی در مقایسه با پروازهای بدون توقف طرفداران بیشتری دارد. بسیاری از هواپیمایی ها همین کار را در پیش می گیرند که برای مسافران قابل درک نیست. اگر بخواهید چند ساعت در سفر صرفه جویی کنید، بهترین کار رزرو بلیط هواپیمای بدون توقف است.

2. مهماندار در مقابل پیشخدمت خانم

اصطلاح پیشخدمت، زمان بسیاری است که دیگر استفاده نمی شود و حتی حس بدی در کارکنان ایجاد می کند. امروزه بهترین اصطلاح برای خدمه پرواز، مهماندار است.

3. فاینال دیسنت در مقابل فاینال اپروچ

این همان چیزی است که مهماندارها، به صورت غیرعمد، اشتباهی استفاده می کنند. فاینال اپروچ یا نزدیک شدن نهایی (final approach) به آخرین مرحله پرواز هواپیما مربوط می شود که در فاصله چند متری باند فرودگاه سفرش را کامل می کند. خدمه پرواز به اشتباه می گویند که هواپیما در فاینال اپروچ واقع شده است، درحالی که هنوز در ارتفاع 3,048 متری یا بیشتر از سطح زمین در حال پرواز است. باید نام این وضعبت را فاینال دیسنت یا فرود نهایی (final descent) گذاشت. زمانی که هواپیما به حالت فاینال اپروچ می رسد، حتی خود مهمانداران هم باید سر جاهایشان محکم بنشینند؛ این از آن دست قوانینی است که ربطی به نوع بلیط هواپیما ندارد و همه باید رعایت کنند.

4. حادثه در مقابل رویداد

این دو کلمه به خصوص در رسانه، به اشتباه، به جای یکدیگر استفاده می شوند. سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی، حادثه را اتفاقی می داند که منجر به جراحت های جدی یا کشنده مسافران یا خسارت به بدنه هواپیما می شود. رویداد شدت کمتری دارد و به بی نظمی هایی در فرایند معمول پرواز مربوط می شود. عبور هواپیما از روی باند فرودگاه با چند زخم سطحی، رویداد محسوب می شود نه حادثه.

5. توقف یا استاپ اور در مقابل توقف اجباری یا لی اور

استاپ اور (stopover) زمانی است که مسافران در سفر خود به شهرها و مقصدهای متفاوت، بیش از 24 ساعت در شهر اقامت کنند. لی اور (layover) مربوط به توقف های بین دو مقصد است که کمتر از 24 ساعت به طول می انجامند. درواقع، برای یک شب ماندن در یک مقصد (که 24 ساعت نمی شود) از لی اور استفاده می کنند. زمانی که هواپیمای خود را عوض می کنید و این فرایند یک تا دو ساعت طول می کشد، به آن کانکشن یا ارتباط می گویند.

6. باند فرودگاه در مقابل تاکسی وی

زمانی که هواپیما پایین می آید، مسافران می توانند به هرکس که دوست دارند زنگ بزنند. ممکن است شخصی به طور ندانسته بگوید: ما هنوز در باند فرودگاه هستیم.، در صورتی که باند فرودگاه یک جهت باریک است که هواپیما در آن تیک آف می کند یا فرود می آید. هواپیماها از باند فرودگاه به تاکسی وی ها تغییر جهت می دهند تا شما بتوانید به ساختمان ترمینال فرودگاه برسید.

درضمن، اگر جایی، بخصوص در رسانه، شنیدید که از اصطلاح آسفالت یا تارماک استفاده کردند، اشتباه است. از تارماک یا آسفالت اشتباهی به جایی تعبیر می کنند که هواپیماها را در آنجا پارک می کنند یا روی زمین به حرکت درمی آورند. صحیح این است: به جایی که هواپیماها را در آن پارک می کنند صحن فرودگاه گفته می شود.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید، با استفاده از موتور جستجوی پرواز خبرنگاران می توانید بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده معتبر خریداری کنید.

منبع: کجارو / afar.com
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1854

به "6 اصطلاح پروازی که اشتباه به کار برده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 اصطلاح پروازی که اشتباه به کار برده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید