جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 5 آبان ماه 99

به گزارش شهر وبلاگ، شاخص کل بورس امروز کار خود را با ریزش 26 هزار واحدی شروع کرد و در نیمه کانال 1.3 میلیون واحدی نهاده شد. کاهش 1.89 درصدی شاخص کل در کنار عقب نشینی 67 صدم درصدی شاخص هم وزن نشان می دهد امروز نماد های شاخص ساز با پر کردن حجم مبنا شرایط بدتری نسبت به شرکت های کوچک دارند. در ابتدای معاملات نماد های فملی، فولاد، شپنا، تاپیکو، وبملت، شتران و کگل بیشترین تاثیر را در ریزش بازار دارند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 5 آبان ماه 99

تکرار ریزش بورس با نقشه سراسر قرمزرنگ

به گزارش خبرنگاران، امروز از مجموع 298 نماد بورسی معامله شده در ساعات اولیه، 277 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و تنها 19 نماد با قیمت بالاتر از روز گذشته معامله می شوند. همچنین در فرابورس، شاهد کاهش قیمت سهام 171 نماد در برابر افزایش قیمت 38 نماد هستیم. با این حساب می توان گفت از مجموع 507 نماد بازار سرمایه، 448 نماد و حدود 90 درصد آن ها با فرایند نزولی روبرو شده اند. از این تعداد حدود 70 درصد صف فروش دارند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه پنجم آبان ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان از تکرار ریزش های روز گذشته دارد. بیشترین حجم معاملات امروز در ساعات اولیه مربوط به صندوق های سرمایه گذاری ETF است. در بین آن ها اغلب صندوق های سهامی نزدیک به پنج درصد ارزش خود را از دست داده اند، اما دارا یکم صرفا یک درصد کاهش قیمت داشته. سرمایه گذاری ها در رتبه دوم برترین گروه صنعت از نظر حجم معاملات قرار دارند. در بین آن ها وسپهر و ومهان با صف فروش به استقبال سهامدارانشان آمده اند. محصولات شیمیایی به جز چند نماد شاروم، پاکشو و شسینا اغلب صف فروش دارند. فلزات اساسی عموما قرمزرنگ هستند و شاهد تشکیل صف فروش سنگین در فولاد و فملی هستیم. خودرویی ها مثل روز های گذشته ظاهر شده اند. ختور و خرینگ با صف خریدشان به رنگ سبز درآمده، اما دیگر نماد ها از جمله خودرو و خگستر صف فروش دارند. در گروه کانه های فلزی کدما با رشد پنج درصد و اوراق حق تقدم آن با کاهش پنج درصدی روبرو شده است. بانک ها، بورس ها، پالایشگاه ها، دارویی ها، سیمانی ها، عرضه برق و گاز، دیگر گروه های سراسر قرمزرنگ در بازار خونین امروز هستند.

نماد های شاخص ساز در صدر سنگین ترین صف های فروش

فهرست سنگین ترین صف های فروش در بازار امروز به طور کلی دست نماد های شاخص ساز است. در صدر آن ها شپنا قرار گرفته است که در ساعات اولیه معاملات شاهد تشکیل صف قدرتمند با ارزش 465 میلیارد تومان در این نماد هستیم. فولاد با صف 321 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و شبندر با صف فروش 294 میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار گرفته است. پشت سر آن ها نماد های فملی با صف 268 میلیارد تومانی، حکشتی با صف 254 میلیارد تومانی، وملی با صف 237 میلیارد تومانی و خودرو با صف 223 میلیارد تومان تومانی به چشم می خورند. در ابتدای معاملات امروز حدود 388 نماد یعنی 70 درصد کل بازار سرمایه صف فروش دارند و مجموع ارزش صف های فروش در ساعات اولیه رقمی حدود هشت هزار و 350 میلیارد تومان برآورد می گردد.

در آن سوی بازار شاهد تشکیل صف خرید در 30 نماد هستیم که اغلب آن ها به تازگی عرضه اولیه شده اند. شاروم با صف خرید 55 میلیارد تومانی در رتبه اول قرار گرفته است و ولپارس با صف 41 میلیارد تومانی پشت سر آن ایستاده است. ارزش کل صف های خرید بازار امروز در ساعات اولیه معاملات حدود 320 میلیارد تومان است که قابل مقایسه با ارزش صف های فروش نیست.

سیتا و امین در نزدیکی قیمت عرضه اولیه

دو نماد سیتا متعلق به شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین اجتماعی و امین متعلق به شرت تامین سرمایه امین که تابستان سال جاری عرضه اولیه شده بودند، این روز ها در کمترین فاصله تا قیمت عرضه اولیه قرار دارند و بازدهی آن ها برای سهامدارانی که هنوز سهام خود را نفروخته و نگه داشته اند، در حال نزدیک شدن به صفر است. با این حساب می توان گفت در روز های آینده عرضه اولیه سیتا و امین تکرار خواهد شد، با این تفاوت که این بار محدودیتی در حجم سفارش وجود ندارد و فروشنده به جای شرکت، دیگر سهامداران هستند.

تکرار ریزش بورس؛ این بار 37 هزار واحد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه پنجم آبان ماه با ریزش 37 هزار و 470 واحدی به رقم یک میلیون و 336 هزار و 586 واحد رسید. در این روز شاص کل 2.73 درصد و شاخص هم وزن 1.23 درصد کاهش پیدا کردند و مقایسه آن ها نشان می دهد شرکت های کوچک با حجم معاملات پایین از کاهش قیمت پایانی فرار نموده اند. امروز به ترتیب نماد های فولاد، فملی، تاپیکو، شپنا، کگل، شتران و وبملت بیشترین تاثیر را در ادامه دار بودن ریزش بورس داشتند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز دوشنبه پنجم آبان ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در پایان معاملات امروز نشان می دهد فلزات اساسی بیشترین حجم معاملات را در بازار قرمزرنگ امروز شاهد بودند. فولاد و فملی تا پایان ساعات معاملات در صف فروش باقی ماندند و فخوز و کاوه در محدوده ای بالاتر از قیمت پایانی روز گذشته به کار خود پایان دادند. امروز با اینکه اغلب صندوق های ETF سهامی با بازدهی منفی روبرو بودند و با رنگ قرمز روی تابلو ظاهر شدند، شاهد افزایش قیمت واحدهای صندوق دارا یکم بودیم. گروه بانک ها امروز قرمزرنگ باقی ماندند، اما صف فروش در چند نماد از جمله وبملت جمع آوری شد. گروه خودرویی ها به حز ختور و خرینگ اغلب صف فروش داشتند. خودرو در نیمه دوم بازار به قیمت روز گذشته خود بازگشت اما قیمت پایانی این نماد همچنان نزولی باقی ماند. محصولات شیمیایی امروز مخلوطی از نمادهای سبز و قرمز بود. در بین آنها پترول، آریا، نوری، شپدیس و پارس با کاهش قیمت و نمادهای زاگرس، شاروم، پاکشو شسینا با افزایش قیمت به کار خود پایان دادند. دیگر نمادهای این گروه اغلب قرمزرنگ و دارای صف فروش بودند. سرمایه گذاری ها، بورس ها، کانه های فلزی به جز کدما، سیمانی ها، هولدینگ ها، بیمه ها و پالایشگاه ها دیگر گروه های قرمزرنگ بازار امروز بودند.

ارزش معاملات نه چندان چشمگیر در روز قرمز بورس

معامله گران بورس امروز شش میلیارد و 872 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی را در قالب 654 هزار معامله به ارزش شش هزار و 37 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات دو هزار و 598 میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم ارزش کل معاملات بازار سرمایه به رقمی حدود هشت هزار و 635 میلیارد تومان می رسد که چندان رقم قابل توجهی نیست، اما نسبت به روز های گذشته کمی افزایش داشته است.

فخوز از صف فروش به صف خرید

شرکت فولاد خوزستان با انتشار گزارش فروش چشمگیر در سامانه کدال امروز از صف فروش به صف خرید رفت. طوری که در کمتر از یک دقیقه شاهد خرید 22 میلیارد تومان سهام در این نماد بودیم. این اتفاقی ساعت 9 و 15 دقیقه صبح افتاد و تا ساعت 11 و 30 دقیقه برای خرید سهام فخوز صف تشکیل شد. کسانی که امروز را در صف فروش عرضه کردند، حدود 10 درصد ضرر نصیبشان شد.

حمایت هزار و 800 میلیاردی در اوج ناامیدی از بورس

آنالیز تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بازار نشان می دهد امروز شرکت های حقوقی حدود هزار و 797 میلیارد تومان سهام از سرمایه گذاران حقیقی خریده اند. این حمایت در ساعات مختلف بازار ادامه داشت. دیروز رقم حمایت حقوقی ها از بازار حدود هزار میلیارد تومان بود. فلزات اساسی امروز در صدر حمایت حقوقی ها بودند. طوری که اغلب خرید آن ها به ترتیب در نماد های فولاد، فملی، وبصادر، خودرو، وبلمت، وسپهر، ثباغ، کاوه، خساپا و های وب رخ داده است. در طرف مقابل سرمایه گذاران حقیقی سراغ خرید سهام نماد های ومعلم، افق، شسینا، شساخت، نوری، تشتاد، بساما، نوین، شبهرن و گدنا رفتند. نماد هایی که بعضا نامشان کمتر در بورس شنیده می گردد.

پیش بینی بورس فردا سه شنبه ششم آبان ماه

بورس نسبت به خبر های مثبت بی حس شده است. سیامک قاسمی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با جو منفی بازار سهام به تجارت نیوز می گوید هیچ کدام از سیاست ها و سیگنال های مثبت کنونی بر بازار سرمایه تاثیر ندارد و دوره ریزش بازار سهام جدا از دوره صعود بازار نیست، همانطور که در دوره صعود بازار سهام تمایلات بازار سهام مثبت بود و به اخبار منفی واکنش نزولی نداشت در دوره نزول نیز، بازار واکنش مثبت به سیگنال های مثبت ندارد.

قاسمی اعتقاد دارد فرایند شاخص کل بازار سهام تا انتخابات آمریکا نزولی و شاید ایستا باشد و این فرایند کاهشی غیرمنطقی نتیجه همان رشد غیرمنطقی و غیراصولی اول سال است. بعد از آغاز رشد شارپی و تشویق مردم به سرمایه گذاری در بورس، سرمایه های خرد زیادی در چهار ماه اخیر وارد بازار سهام شد و کد های بورسی زیادی ثبت شد، اما فرایند نزولی بازار تا شاخص یک میلیون و 336 هزار واحد سهامداران خرد بازار سهام را متضرر کرد.

او در رابطه با محدوده حمایتی بعدی شاخص کل می گوید محدوده حمایتی بعدی شاخص کل بورس شاخص یک میلیون است، اما فکر نمی کنم تا قبل از انتخابات آمریکا شاخص بازار سهام تا یک میلیون واحد ریزش داشته باشد، محدوده حمایتی قبلی بازار سهام شاخص یک میلیون و 500 هزار واحد بود که شاخص مدتی در این محدوده نوسان کرد، اما به محض از دست دادن این محدوده حمایتی شاخص کل افت زیادی تا یک میلیون و 336 هزار واحد را تجربه کرد. این کارشناس بازار سرمایه اعتقاد دارد تنها چیزی که می تواند فرایند بازار سهام را تغییر دهد یک فضای خوش بینانه نسبت به آینده است و این عمل مبنی بر خبر توافق، مذاکره و یا بهتر شدن وضع موجود است، دقیقا اتفاقی که در سال 92 در بازار سهام رخ داد و با پیروزی روحانی در انتخابات جو مثبت باعث رشد بازار سهام شد. اما اگر مذاکره یا توافقی در کار نباشد تنها عاملی که می تواند بازار سهام را نجات دهد قیمت دلار است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 797

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 5 آبان ماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 5 آبان ماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید