تا بشر زنده است رادیو هم زنده خواهد بود

به گزارش شهر وبلاگ، مدیریت یک شبکه رادیویی دغدغه ها و مشغله های خاص خودش را دارد. از تحقیق، پژوهش و مطالعه روی رسانه های دیگر گرفته تا رصد و بررسی رسانه هایی که در دنیا مشغول فعالیت هستند و پیگیری اخبار و تحلیل وقایعی که رخ داده یا در حال رخ دادن است. بعد از آن است که دیگر نوبت به بستن کنداکتور برنامه ها می رسد و طراحی آنها براساس آنچه مورد نیاز و میل مخاطب است پیش می رود.

تا بشر زنده است رادیو هم زنده خواهد بود

به گزارش خبرنگاران، حمیدرضا صحراگرد، مدیر شبکه رادیو تهران که از بهمن ماه سال 96 مدیریت این شبکه رادیویی را برعهده دارد از زمان ورود به این شبکه رادیویی تا کنون تلاش کرده با همکاران خود برنامه هایی تولید کنند که بنا به میل و نیاز مخاطبان باشد . بنابراین به این نکته اشاره می کند که بخشی از برنامه های تولید شده با توجه به میل و نیاز مخاطب است و بخش دیگر نیز درباره مصلحت جامعه مخاطبان صورت می گیرد.

او در همین ابتدا درباره مصلحت جامعه این طور توضیح می دهد: فارغ از این که جامعه ای نظام ایدئولوژیک داشته باشد یا خیر، مصلحت جمعی جامعه در ارزش دانستن یک موضوع است. مثلا مصلحت در یک جامعه، احترام گذاشتن به قوانین است. فارغ از نظام ارزشی و ایدئولوژی، رسانه ها وظیفه دارند به سمت آن مصلحت رفته و برای مخاطب فواید و خوبی های احترام به قوانین را بیان کنند.

او ادامه می دهد: مطالعات اجرا شده شده نشان می دهد از یک طرف وقتی نیاز مخاطب دانسته و از طرف دیگر مصلحت ها در نظر گرفته شود آن وقت است که به تنظیم یک کنداکتور جدید خواهیم رسید و براساس همان، برنامه ها طراحی می شوند و گوینده، طراح، تهیه کننده و سایر عوامل سازنده نیز به همین شکل انتخاب شده، وارد کار تولید می شوند و هر روز این چرخه ادامه دارد.

آزادی بیان در تهران تو

اتفاق تازه ای که در یک سال و نیم اخیر در رادیو تهران به وجود آمده است تولید برنامه ای به نام تهران تو است که در آن مخاطب ها می توانند بی پرده و بی واسطه در این برنامه درباره دغدغه ها و معضلات گوناگون صحبت کنند. همچنین به گفته صحراگرد 30 تا 35 درصد برنامه های تولید شده در شبکه رادیو تهران براساس نیاز و میل مخاطب طراحی شده و به عقیده او چنین درصدی قابل توجه است و نمی توان به سادگی از آن عبور کرد.

اتفاقی که باعث شده تا بیشتر برنامه های تولید شده در این شبکه رادیویی پرجنب جوش تر و شاداب تر نیز باشد و رضایت مخاطب ها را به سمت خود جلب کند. صحراگرد درباره برنامه تهران تو می گوید: برنامه تهران تو که هر روز حوالی ساعت 15 از شبکه رادیو تهران پخش می شود تنها برنامه در کل شبکه های رادیو و تلویزیون است که به صورت زنده با مردم گفت و گو می کند.

آنها داوطلبانه برای شرکت در برنامه ثبت نام کرده و با مجری به گفت و گو می پردازند. آن هم بدون سانسور و بدون نگرانی و کاملا درباره مسائل روز. مسائل سیاسی، سیاست خارجه، اقتصادی، اجتماعی، معیشتی، فرهنگی و... کاری که هم اکنون برخی از شبکه های اجتماعی انجام می دهند و به آن می بالند.

رادیو اصیل است و ماندگار

به باور مدیر شبکه رادیو تهران از آنجایی که رادیو اصیل است و با وجود رقبای سرسخت حیاتش به خطر نخواهد افتاد، می گوید: برخی نگران این موضوع هستند که دوران رادیو تمام شده است؛ اما هیچ وقت این اتفاق رخ نمی دهد. تا بشر زنده است رادیو هم زنده خواهد بود. این نظر من است.

ممکن است در برخی برهه ها رسانه ای کم رنگ تر یا پررنگ تر شود؛ اما رادیو رسانه ماندگاری است و حتما زنده می ماند. حتی رادیو به اندازه کافی موثر است. اما چون تصویر ندارد به نظر می رسد ماندگاری کمتری نسبت به رسانه های تصویری دارد. مثلا دیدن یک چهره شناخته شده باعث می شود شما پای آن برنامه بنشینید و ببینید چه می گوید؛ اما وقتی موج رادیو را تغییر می دهید آنقدر که با چهره فرد شناخته شده آشنایی دارید با صدای او آشنا نباشید و موج رادیو را تغییر دهید.

اما اگر مخاطب وفادار رادیو باشید متوجه خواهید شد که تاثیر رادیو از باقی رسانه ها بیشتر است. رادیو هم در بین تصمیم گیران جامعه و هم در بین مخاطب هایی که رادیو گوش می دهند موثر است. اما این که چه کار کرد تا عرصه رادیو کوچک نشود؟ باید فکر کرد و از دیدگاه های مختلف بهره برد. برخی به فرم فکر می کنند که اگر برنامه بهتر با فرم جدیدتری ارائه شود می تواند مخاطب را بهتر درگیر کند. برخی ها بر این عقیده هستند که باید سراغ محتوا رفت. شاید از نظر برخی من نگاه فرم گرا داشته باشم اما برای من محتوا مهم است. خاستگاه برنامه مهم است. اگر خاستگاه برنامه ها با توجه به نیاز و میل مخاطب باشد هیچ وقت رادیو عرصه اش کم نخواهد شد و حتی بیشتر هم می شود.

به گفته صحراگرد زمانی که توجه به محتوا شود آن وقت است که دیگر به دنبال ساخت برنامه جدید نمی رویم بلکه به دنبال آن خواهیم بود تا به همان برنامه ای که وجود دارد محتوای درست بدهیم: ما نیاز به تغییر نگاه در طراحی و تولید برنامه ها داریم. مثلا کشور شاید نیاز به نشریه جدید در مطبوعات نداشته باشد همین که دیدگاه جدیدی در همین نشریه ها مطرح شود و سوژه هایی انتخاب شود که نگاه متفاوت و دقیق تری داشته و مخاطب پسندتر باشد کفایت می کند. آن وقت است که با همین نشریه ها می توان پیش رفت و نیاز به نشریه تازه نیست. بنابراین نگاه برنامه سازی، نگاه انتخاب سوژه، نگاه به پدیده هایی که هر روز اتفاق می افتد باید تغییر کند.

چهره هایی که به رادیو می آیند

برنامه صحنه و پشت صحنه نیز دیگر برنامه ای است که غیر از ماه مبارک رمضان بعد از اخبار 20:30 پخش می شود و در ماه مبارک رمضان نیز از ساعت 21 روی آنتن می رود. برنامه ای که در آن از چهره های شناخته شده فرهنگی، هنری، ورزشی و البته سیاسی دعوت شده و با آنها به گفت و گو پرداخته می شود. صحراگرد با توجه به ساخت چنین برنامه هایی بیان می کند: رادیو تهران پر ترددترین شبکه رادیویی است که در شبکه های اجتماعی نیز واکنش های زیادی نسبت به آن می شود. از نظر من استفاده از تمام ظرفیت های رسانه ای و ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد مثبت است.

این که برخی بر این باور هستند که هر کسی در هر حوزه ای مثلا مطبوعات، رادیو، تلویزیون، موسیقی، سینما و... است باید در همان حوزه بماند را قبول ندارم. شاید به صورت مقطعی به دلیل هویت سازی و به عنوان استراتژی کاری بتوان این کار را انجام داد؛ اما به عنوان یک دیدگاه می گویم هر کسی در هر حوزه ای توانایی داشته باشد می تواند ورود کند. برنامه صحنه و پشت صحنه که یک هفته صحنه است و یک هفته پشت صحنه هر شب به گفت و گو با چهره های فرهنگی، هنری، ورزشی و برخی مواقع سیاسی می پردازد. به عبارتی چهره های مشهور و چهره های مطرح جامعه در این برنامه حضور دارند. می توانم بگویم در طول یک سال و نیم گذشته 80-70 درصد چهره های مطرح در این برنامه حضور داشته اند.

صحراگرد با اشاره به این که برخی از برنامه های پربیننده رادیو تهران در فضای مجازی نیز به اشتراک گذاشته می شود، می گوید: برخی از برنامه های پربازدید زمانی که چه با ذکر منبع چه بدون ذکر آن در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود نشان از دیده شدن و استقبال از این برنامه هاست. شما خودتان نیز می توانید با یک جست وجوی ساده تهران ورزشی، پارک شهر، تهران ما، سلامت، تهران کلینیک و... نیز متوجه شوید که بیش از 200 خبر دارای منبع رادیو تهران هستند.

منبع: ضمیمه رایگان روزنامه خبرنگاران / قاب کوچک

به قلم: آزاده باقری/ روزنامه نگار

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1309

به "تا بشر زنده است رادیو هم زنده خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا بشر زنده است رادیو هم زنده خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید