اختلال عملکردهای مهم مغز با نرم کننده ها

به گزارش شهر وبلاگ، تهران (پانا) - نرم نماینده های موجود در بسیاری از اشیاء مورد استفاده روزمره می توانند عملکردهای مهم مغز انسان را مختل نمایند.

اختلال عملکردهای مهم مغز با نرم کننده ها

به گزارش ایسنا، به نقل از مدیکال اکسپرس، زیست شناسان دانشگاه بایرویت آلمان در خصوص خطر این اختلال هشدار و نشان دادند که حتی مقدار کمی از نرم نماینده های پلاستیکی، بیسفنول A (BPA) و بیسفنول S (BPS) در انتقال سیگنال های بین سلول های عصبی در مغز ماهی ها اختلال ایجاد می نمایند. محققان بسیار محتمل می دانند که تداخل مشابه در مغز انسان های بالغ نیز با این مواد رخ دهد بنابراین خواهان توسعه سریع نرم نماینده های جایگزین هستند که خطری برای سیستم عصبی مرکزی نداشته باشند.

بیسفنول ها، نرم نماینده هایی هستند که در تعداد زیادی از محصولات پلاستیکی در سراسر دنیا یافت می شوند، به عنوان مثال، در بسته بندی مواد غذایی، ظروف پلاستیکی، بطری های آشامیدنی، اسباب بازی ها، ماده مورد استفاده برای پر کردن دندان ها و مصنوعات ساخته شده برای نوزادان کاربرد دارند.

در سال های اخیر، استفاده از این مواد به ویژه بیسفنول A با خطرات زیادی برای سلامتی همراه بوده است. در حال حاضر، تیم تحقیقاتی بایرویت به سرپرستی دکتر پیتر ماچنیک در گروه تحقیقاتی فیزیولوژی حیوانات (به سرپرستی پروفسور دکتر استفان شوستر) برای اولین بار تاثیرات نرم نماینده ها را بر روی انتقال سیگنال بین سلول های عصبی در مغز عظیمسال آنالیز کردند. این مطالعه نه تنها بیسفنول A، بلکه بیسفنول S را نیز شامل می گردد که اغلب برای سلامتی مضر نیست. نتایج تحقیقات نشان می دهد هر دو نرم نماینده ارتباط بین سلول های عصبی مغز را مختل می نمایند.

آسیب دائمی به سیستم عصبی

اثرات مضر بر مغز عمدتا بر تعادل ظریف بین عملکردهای مختلف عصبی تاثیر می گذارد. در حالی که بعضی از سلول های مغزی سیگنال هایی را منتقل می نمایند که باعث تحریک فرآیندهای سلولی می شوند و سلول های دیگر مغز عملکرد مهار این سلول ها را دارند. با این حال، هماهنگی هر دو تحریک و مهار برای یک سیستم عصبی مرکزی دست نخورده لازم است.

دکتر پیتر ماچنیک، محقق اصلی این تحقیق اظهار کرد: تعیین شده است، زمانی که سیگنال های تحریکی و سیگنال های مهاری هماهنگ نباشند یا میزان هماهنگی آنها کافی نباشد بی نظمی های زیادی در سیستم عصبی مهره داران ایجاد می گردد. بنابراین بسیار نگران نماینده است که نرم نماینده های BPA و BPS دقیقا این هماهنگی را مختل می نمایند.

الیزابت شیرمر، دانشجوی دکتری دانشگاه بایرویت و اولین محقق این تحقیق گفت: ما شگفت زده شدیم که چگونه بسیاری از عملکردهای حیاتی مغز ماهی تحت تاثیر نرم نماینده های استفاده شده در صنایع مختلف است. این آسیب، همان طور که توانستیم نشان دهیم، بلافاصله اتفاق نمی افتد. با این حال، هنگامی که سلول های مغز در معرض مقدار کمی BPA یا BPS به مدت یک ماه قرار می گیرند، صدمات غیر قابل جبران است.

وی در ادامه اضافه کرد: به نظر می رسد که نرم نماینده ها بر پتانسیل عملکرد سلول های مغزی تاثیر می گذارند. آنها انتقال شیمیایی و الکتریکی سیگنال ها به وسیله سیناپس ها را تغییر می دهند. علاوه بر این مدارهایی را که برای درک و پردازش محرک های صوتی و بینایی مهم هستند را نیز مختل می نمایند.

مطالعات روی سلول های ماوتنر در ماهی قرمز

کشف آسیب های ناشی از نرم نماینده ها از مطالعات دقیق روی ماهی قرمز زنده حاصل شده است. تمرکز بر روی دو سلول عصبی عظیم در مغز ماهی، سلول های ماوتنر (Mauthner) بود. آنها تمام محرک های حسی را در خود ادغام می نمایند و باید به سرعت و به طور دقیق هماهنگ با نزدیک شدن مهاجمان پردازش شوند. در این حالت، سلول های ماوتنر واکنش های فرار برای نجات زندگی را تحریک می نمایند. با توجه به این عملکرد که برای بقاء لازم است، آنها به ویژه در طول تکامل قوی می شوند. سلول های ماوتنر قادرند تاثیرات آسیب رسان را تا حدی دفع نمایند و یا آسیب ها را جبران نمایند. این مورد نشان می دهد که نرم نماینده ها قادر به آسیب قابل توجهی به این سلول ها هستند.

قابلیت انتقال نتایج به انسان

پروفسور استفان شوستر اظهار کرد: نتایج تحقیقات اجرا شده بر روی مغز ماهی بیان می نماید که BPA و BPS می توانند به مغز انسان بالغ نیز آسیب جدی برسانند. در این زمینه، لازم است که علم و صنعت، نرم نماینده های جدیدی برای جایگزینی این بیسفنول ها و موردی ایمن برای انسان فراوری نمایند.

دکتر پیتر مچنیک اضافه کرد: کارآیی تکنیک های تحقیقاتی که ما در مطالعه خود استفاده کردیم می تواند یاری مهمی در توسعه نرم نماینده های جایگزین باشد. آنها آزمایش سریع و ارزان نحوه تاثیر این مواد بر سلول های مغز را شرح می دهند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1280

به "اختلال عملکردهای مهم مغز با نرم کننده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال عملکردهای مهم مغز با نرم کننده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید