آیا خوردن سوسیس و کالباس، واقعاً خطرناک است؟

به گزارش شهر وبلاگ، مجله ایلیاد/ پس از اینکه در پاییز سال 2019، مطالعه جدیدی انجام شد و نشان داد که خوردن گوشت های قرمز و گوشت های فرآوری شده مسئله ای ندارد، مجدداً مطالعه ای گسترده و دقیق بر روی رابطه مصرف گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده، با خطر بروز بیماری های قلبی و مرگ توسط دانشگاه های شمال غربی و کرنل انجام شد که نشان دهنده مضر بودن مصرف این خوراکی ها بوده است.

آیا خوردن سوسیس و کالباس، واقعاً خطرناک است؟

مطالعه اجرا شده نشان داده است که مصرف دو وعده یا بیشتر از گوشت های قرمز، گوشت های فرآوری شده و حتی مرغ، با بالاتر رفتن 3 تا 7 درصدی خطر بروز بیماری های قلبی و عروقی ارتباط مستقیم دارد؛ البته گوشت ماهی در این دسته قرار نگرفته است. همچنین خوردن دو وعده یا بیشتر گوشت قرمز، باعث بالا رفتن 3 درصدی خطر مرگ در اثر همه دلایل می شود.

نورینا آلن از دانشگاه شمال غربی، به عنوان محقق اصلی این مطالعه، می گوید: هر چند مطالعه ما نشان می دهد که ارتباط مصرف گوشت قرمز و بروز بیماری های قلبی و عروقی کم است، ولی باز هم ارزشش را دارد که سعی کنیم مصرف این خوراکی ها را کاهش دهیم. مصرف گوشت قرمز با دیگر مسائل سلامتی مانند سرطان نیز ارتباط دارد. جزئیات این مطالعه در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

چه چیزهایی باید بخوریم؟

لیندا ون هورن به عنوان همکار در مطالعه جدید، می گوید: ماهی ها و دیگر غذاهای دریایی و همچنین منابع گیاهی پروتئینی، مانند خشکبارها و حبوبات، شامل عدس و لوبیا جایگزین های مناسبی برای مصرف گوشت هستند. در این مطالعه رابطه مستقیمی بین مصرف گوشت ماکیان و بیماری های قلبی و عروقی یافت شده است، ولی این شواهد برای داشتن توصیه به عدم مصرف آن ها کافی نیستند. البته باید در نظر داشت که مصرف مرغ سرخ شده اصلاً توصیه نمی شود. برای انجام این مطالعه، از بانک داده های 6 مرجع در طول سه دهه استفاده شده است. این داده ها مربوط به 29،682 نفر بوده است.

نتایج این مطالعه نشان داده است که مصرف دو بار و یا بیشتر گوشت قرمز و دیگر گوشت های فرآوری شده در هفته، باعث بالا رفتن 3 تا 7 درصدی خطر بروز بیماری های قلبی و مرگ می شود. داده های نشان داده است که مصرف دو بار در هفته و یا بیشتر از گوشت مرغ نیز تا 4 درصد بروز بیماری های قلبی را افزایش می دهد. البته نویسندگان می گویند که یافته های مطالعه در این زمینه، چندان قابل اتکا نیست. از دیگر یافته های مهم این مطالعه، پیدا نشدن ارتباط مصرف ماهی و بیماری های قلبی و عروقی و نهایتاً مرگ است.

منبع: همگردی
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 17

به "آیا خوردن سوسیس و کالباس، واقعاً خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خوردن سوسیس و کالباس، واقعاً خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید