آمادگی ایران برای توسعه همکاری در حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی با آلمان

به گزارش شهر وبلاگ، هانس اودو موتسِل سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران با دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عصر امروز چهارشنبه دوم تیر 1400 در دفتر وزیر ملاقات و گفت وگو کردند.

آمادگی ایران برای توسعه همکاری در حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی با آلمان

با تور ارزان آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ آلمان دیدن کنید.

دکتر علی اصغر مونسان در این ملاقات گفت: کشور آلمان در حوزه گردشگری جزء سه کشور اروپایی است که گردشگران آن به ایران سفر می نمایند. ایرانی ها هم به مردم آلمان علاقه مند هستند.

او اضافه کرد: در همه زمینه ها به ویژه در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آماده همکاری با کشور آلمان هستیم. خوشبختانه ایران و آلمان روابط خوبی داشته اند و دارند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: در حوزه صنایع دستی که یکی از مزیت های عظیم کشور ما به تعداد می آید، آمادگی داریم تا نمایشگاه های مشترک در این خصوص برگزار کنیم. در حوزه گردشگری هم امیدواریم پس از کرونا به حالت قبل برگردیم تا روابط گردشگری دو کشور توسعه و بار دیگر رونق پیدا کند.

دکتر مونسان اعلام کرد: گردشگری ما عمدتا شامل گردشگری فرهنگی و تاریخی بود اما در چند سال گذشته علاوه بر این دو بخش، سایر بخش های گردشگری کشور مانند گردشگری اکوتوریسم و کشاورزی را هم فعال کردیم. بعلاوه به جزء هتل ها، اقامتگاه های جدیدی را راه اندازی کردیم. بسیاری از خانه های تاریخی ما تبدیل به اقامتگاه شدند که به نظر من فکر هوشمندانه ای بود، با انجام این کار کمبود فضای اقامتی مان را با کمترین سرمایه جبران کردیم.

او ادامه داد: اگر چه بیش از 400 هتل در دولت یازدهم و دوازدهم احداث کردیم اما تبدیل این خانه های تاریخی به اقامتگاه که بسیار لوکس و سنتی تجهیز شدند، مورد توجه گردشگران به ویژه گردشگران خارجی نهاده شد. سپس به سراغ روستاها رفتیم و آداب، رسوم و غذای سنتی آن ها را که یک مزیت گردشگری برای کشور بود، معرفی کردیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: 2200 خانه روستایی را به فضای اقامتی برای گردشگران تبدیل کردیم به طوری که کسب وکارهای کوچک شکل گرفت. انجام این کار موجب رونق روستاهای ما شد و با استقبال گردشگران داخلی و خارجی هم روبرو شد.

او اضافه کرد: کاروانسراها در ایران قدمت زیادی دارند، بسیاری از آن ها تخریب شده بودند به همین علت آن ها را با هزینه مردم بازسازی و احیا کردیم و با تبدیل کردن به هتل- کاروانسرا توانستیم این اماکن را به چرخه گردشگری کشور وارد کنیم. سپس به سراغ مزارع کشاورزی رفتیم و آن ها را تبدیل به فضای گردش پذیر کردیم، با انجام تمامی این کارها گردشگری کشورمان از تنوع خوبی برخوردار و ظرفیت های کشور هم فعال شد.

دکتر مونسان در مورد برگزاری نمایشگاه های مشترک موزه ای گفت: برقراری نمایشگاه ها و موزه های مشترک جزء سیاست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، من و دکتر ظریف در این خصوص حمایت می کنیم. بعلاوه آمادگی برای برگزاری مناسبت های فرهنگی میان دو کشور را داریم. فضاهایی مانند کاخ سعدآباد و نیاوران که در اختیار ما قرار گرفته است، می توانیم برای برگزاری برنامه های فرهنگی اختصاص دهیم. قبل از شیوع کرونا برنامه های خوبی با کشورهای اروپایی در کاخ نیاوران برگزار کردیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسم کرد: موضوعات فرهنگی درهای بسته را باز می نماید و شناخت ملت ها را از یکدیگر بالا می برد. سیاسیون، تصویری را از یک کشور ارائه می نمایند که خودشان بخواهد اما فرهنگ، تصویر واقعی ملت ها را نشان می دهد. معتقدم فرهنگ موجب توسعه دوستی و صلح می گردد، در حقیقت بسیاری از مسائل به علت سوء تفاهم ها و نبود شناخت از یکدیگر است.

او ادامه داد: با خرید تعداد زیادی واکسن خارجی و فراوری واکسن داخلی امیدوارم تا دو ماه دیگر واکسیناسیون شدت بیشتری بگیرد و دوباره شاهد رونق گردشگری باشیم.

دکتر مونسان اظهار کرد: از اقداماتی که کشورهای دنیا در زمان شیوع کرونا برای گردشگری انجام داده اند، عقب نیستیم.

انجام کارهای فرهنگی مشترک میان دو کشور موجب ایجاد پل میان فرهنگ ها می گردد

هانس اودو موتسِل سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران در این ملاقات در ادامه گفت: انجام کارهای فرهنگی مشترک میان دو کشور برای ما بسیار مهم است چرا که موجب ایجاد پل میان فرهنگ ها می گردد و مردم به یکدیگر نزدیک می شوند.

او اضافه کرد: آماده هستیم تا در زمینه های تخصصی به ویژه در حوزه میراث فرهنگی میان کارشناسان دو کشور ارتباط برقرار کنیم تا از تجربیات هم استفاده نمایند. بعلاوه امیدواریم بعد از کرونا، درهای کشور را برای حضور گردشگران، بیشتر باز کنیم و دوباره شاهد رونق گردشگری باشیم.

سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران توضیح داد: با توجه به انجام واکسیناسیون در آلمان و کشورهای دیگر، کم کم درها به روی گردشگران باز می گردد. علاقه مند هستیم گردشگری میان دو کشور هم توسعه پیدا کند.

اودو موتسِل در ادامه در مورد برگزاری نمایشگاه های مشترک فرهنگی با ایران پیشنهادهایی را عنوان نمود و خواهان تسریع فرایند آن شد.

ایران و آلمان اشتراکات فرهنگی زیادی دارند

اشتفان بوخوالد معاون سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران در ادامه با اشاره به اشتراکات فرهنگی میان کشور ایران و آلمان گفت: فعالیت ها و پروژه های فرهنگی بسیاری را با کشورهای مختلف به ویژه ایران و چین انجام دادیم و اجرا کردیم تا مردم دو کشور را بیشتر با هم آشنا کنیم و شناخت دو جانبه را توسعه دهیم.

او اضافه کرد: ایران و آلمان می توانند نمایشگاه های فرهنگی مشترک برگزار نمایند، امیدواریم بتوانیم آن ها را توسعه دهیم.

در سرانجام این ملاقات سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران یک دیوان شرقی به دکتر مونسان اهدا کرد، این دیوان را ژان ولفگانگ گوته نوشته و در آن در مورد حافظ سخن گفته است. بعلاوه دکتر مونسان هم صنایع دستی کشورمان را به هانس اودو موتسِل اهدا کرد.

در ملاقات هانس اودو موتسِل سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران با دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اشتفان بوخوالد معاون سفیر و اشتفان رایتسه رئیس بخش فرهنگی سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، ولی تیموری معاون گردشگری، علیرضا مجیدی نماینده وزارت امور خارجه و علیرضا ایزدی مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین الملل حضور داشتند.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1496

به "آمادگی ایران برای توسعه همکاری در حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی با آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای توسعه همکاری در حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی با آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید