35 ضرر نوشابه های گازدار که شما را شوکه می نمایند

به گزارش شهر وبلاگ، حتما شما هم کم وبیش شنیده اید که نوشابه برای سلامتی بدن مضرات زیادی دارد، اما احتمالا دقیقا نمی دانید عوارض جانبی نوشابه چقدر وحشتناک هستند. نوشابه قند زیادی دارد و به همین علت می تواند منجر به دیابت و تخریب دندان ها گردد. شاید پیش خودتان فکر کنید مصرف نوشابه های بدون قند یا رژیمی هیچ ایرادی ندارد. اما این تصور کاملا اشتباه است . اگر هنوز قانع نشده اید که نوشابه را از رژیم غذایی خود حذف کنید، این مقاله را به طور کامل بخوانید. در این مقاله از خبرنگاران مگ قصد داریم شما را با عوارض جانبی و مضرات نوشابه آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

35 ضرر نوشابه های گازدار که شما را شوکه می نمایند

1. چاقی

چاقی فقط یکی از مضرات نوشابه است. علت رابطه ی بین چاقی و نوشابه ممکن است به طور معین، وجود کالری زیاد در آن باشد. فقط یک قوطی نوشابه، تقریبا 140 کالری دارد. نوشابه با وجود اینکه کالری زیادی دارد، به برطرف احساس گرسنگی هیچ یاریی نمی نماید. اگر قصد کاهش وزن دارید، نوشابه نخورید؛ وگرنه تمام زحماتتان به باد می فرایند.

2. دیابت

برخی از افراد برای اینکه مسئله ای در قند خونشان ایجاد نگردد، به جای نوشابه معمولی، نوشابه رژیمی مصرف می نمایند. واقعیت این است که هم نوشابه معمولی و هم نوشابه رژیمی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در ارتباط هستند. افزایش قند خون ناشی از مصرف نوشابه بدن را مجبور می نماید قند را به چربی در کبد تبدیل کند.

به این ترتیب، ذخایر چربی موجود در کبد طی شش ماه، 150 درصد افزایش پیدا می نمایند. این مسأله احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. یک مطالعه به این نتیجه رسید که شیرین نماینده های مصنوعی ممکن است هوس خوردن قند طبیعی را افزایش دهند و شما را بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار دهند.

3. پوسیدگی دندان

قند زیاد موجود در نوشابه دندان ها و لثه ها را می پوشاند. چندین مطالعه نشان داده اند که نوشابه تأثیرات خطرناکی روی دندان ها دارد. نوشابه حاوی اسیدهایی مثل اسید فسفریک و اسید کربنیک است.

این اسیدها باعث ایجاد یک محیط به شدت اسیدی در دهان می شوند و دندان ها را در مقابل پوسیدگی آسیب پذیر می نمایند. این اسیدها به تنهایی مضر هستند، اما زمانی که با قند ترکیب گردد، خطرناک تر هم می شوند.

4. افزایش چربی شکم

اگر چربی شکمتان افزایش پیدا نموده است، یکی از علل آن می تواند مصرف نوشابه باشد. قند تصفیه شده موجود در نوشابه به سرعت در بدن جذب شده و باعث می گردد قند خون افزایش پیدا کند. این موضوع، فراوری انسولین را تحریک می نماید و می تواند قند را به چربی (به ویژه در اطراف شکم) تبدیل کند.

5. درد مفصلی

شاید نمی دانستید، اما درد مفصلی یکی از مضرات نوشابه است. در یک مطالعه نشان داده شد زنانی که به طور مرتب نوشابه های شیرین مصرف می کردند، افزایش احتمال ابتلا به آرتریت روماتوئید (RA) را تجربه کردند. این عارضه دردناک یک نوع بیماری خودایمنی است که می تواند منجر به درد مفصلی گردد. علائم این عارضه شامل درد، تورم و گرفتگی مفاصل می گردد.

6. مسائل کلیوی

سنگ کلیه که یک بیماری دردناک است، در نتیجه تجمع تدریجی مواد معدنی در کلیه رخ می دهد. این رسوبات در نهایت از کلیه به میزنای (لوله ای که کلیه را به مثانه متصل می نماید) راه پیدا می نمایند.

متأسفانه احتمال ابتلا به این عارضه ناخوشایند در افرادی که به طور مرتب نوشابه مصرف می نمایند، بیشتر می گردد. مصرف زیاد قند و کم آبی بدن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در ارتباط است. نوشابه منجر به هر دو مشکل ذکر شده (کم آبی و سنگ کلیه) می گردد.

7. مسائل رفتاری

بطری های پلاستیکی نوشابه ها معمولا حاوی مواد شیمیایی به نام BPA هستند. تحقیقات نشان داده اند که این ماده شیمیایی ترکیباتی که با آن تماس پیدا نمایند را آلوده می نماید. نتیجه این مسأله، بروز مسائل رفتاری در مصرف نمایندگان می گردد. محققان در دانشگاه کلمبیا به این نتیجه رسیدند که بین مواجهه با BPA و افزایش مسائل رفتاری ارتباط وجود دارد.

8. نارسایی قلبی

یکی دیگر از مضرات نوشابه، نارسایی قلبی است. برای حفظ سلامتی و افزایش طول عمر، دور نوشابه را خط بکشید. تحقیقات نشان می دهند که مصرف نوشیدنی های شیرین ممکن است منجر به نارسایی قلبی گردد. نارسایی قلبی هم با دیابت، اضافه وزن و فشار خون کنترل نشده در ارتباط است. مصرف منظم نوشابه و سایر نوشیدنی های شیرین منجر به همه عوارض ذکر شده می گردد.

9. سکته

هر بار که نوشابه می خورید، احتمال ابتلا به سکته در شما افزایش پیدا می نماید. نوشابه به طور مستقیم باعث افزایش ذخایر چربی در بدن می گردد. برخی از این چربی ها می توانند منجر به سفت شدن سرخرگ ها، از جمله سرخرگ های نزدیک مغز شوند و از این طریق، احتمال ابتلا به سکته را بیشتر نمایند. آسان ترین و بهترین روش برای بهبود سلامت شریان ها، قطع مصرف نوشابه است.

10. تقویت عادت های غذایی بد

مصرف نوشابه به طور مستقیم با عادت های غذایی ناسالم ارتباط دارد. مصرف یک قوطی نوشابه باعث می گردد هوس خوردن نوشابه بیشتری کنید که این موضوع باعث می گردد کنترل قند مصرفی اتان را از دست دهید. علاوه بر این، نوشابه معمولا با غذاهای ناسالم مثل همبرگر، پیتزا و سیب زمینی سرخ نموده خورده می گردد که همگی برای سلامتی بدن مضر هستند.

11. بیماری قلبی و عروقی

اگر می خواهید زمانی که سنتان بیشتر شد سیستم قلبی و عروقی اتان قوی بماند، همین امروز مصرف نوشابه را قطع یا به حداقل برسانید. مطالعات نشان می دهند افرادی که نوشابه مصرف می نمایند، بیشتر در معرض ابتلا به سکته، حمله قلبی یا مرگ ناشی از بیماری قلبی و عروقی قرار دارند. عوامل دیگر مثل استعمال دخانیات، ورزش نکردن و رژیم غذایی ناسالم هم می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش دهند.

12. کلسترول بالا

افزایش سطح کلسترول خون از دیگر مضرات نوشابه است. یک بطری نوشابه، بیشتر از میزان قند لازم بدن در روز قند دارد. مطالعات رژیم غذایی سرشار از قند را با افزایش سطح کلسترول بد (LDL) و کاهش سطح کلسترول خوب (HDL) مرتبط می دانند.

13. تضعیف سلامت روده

باکتری های روده می توانند روی همه چیز از سلامت دستگاه گوارش تا تثبیت ذهنی تأثیر بگذارند. این یعنی حفظ سلامت روده اهمیت زیادی دارد. قند موجود در نوشابه باعث تغذیه باکتری های بد روده می گردد و به همین خاطر به باکتری های سالم که به حفظ سلامتی بدن یاری می نمایند، غذای چندان زیادی نمی رسد.

یک مطالعه نشان داد که باکتری های روده بعد از مواجهه با شیرین نماینده های مصنوعی موجود در نوشابه ممکن است واکنش منفی نشان دهند و باعث تغییرات متابولیک شوند. این موضوع منجر به افزایش احتمال ابتلا به اضافه وزن، اختلالات شناختی و مسائل دیگر می گردد.

14. سرطان روده عظیم

رنگ نوشابه ممکن است باعث سرطان گردد. نوشابه ها حاوی رنگ، مواد افزودنی و طعم دهنده های مصنوعی هستند که همگی می توانند به طرز چشمگیری احتمال ابتلا به سرطان روده عظیم (سرطان کولورکتال) را افزایش دهند.

15. مقاومت به لپتین

گیرنده های لپتین موجود در بدن در صورتی که به درستی کار نمایند، بعد از غذا خوردن احساس سیری می کنید. یکی از مضرات نوشابه این است که باعث مقاومت به لپتین می گردد.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که مصرف بیش از حد فروکتوز، شیرین نماینده استفاده شده در بسیاری از نوشابه ها، با مقاومت به انسولین ارتباط دارد. به مرور زمان این مسأله می تواند منجر به گرسنگی، اضافه وزن، دیابت و افزایش احتمال ابتلا به برخی از بیماری های مزمن می گردد.

16. افزایش سرعت پیری

نوشابه حاوی فسفات و قند است که نشان داده شده هر دو سرعت فرآیند پیری را افزایش می دهند. کافئین موجود در نوشابه بدن را کم آب نموده و قند آن منجر به پف کردن می گردد. مواد شیمیایی مضر نوشابه می توانند روی پوست تأثیرات پیرنماینده داشته باشند و شما را در معرض خطر ابتلا به چین وچروک و خطوط ظریف قرار دهند.

17. از دست دادن حافظه

نوشابه ها حاوی روغن نباتی برومین (BVO) هستند که نه تنها باعث ناباروری می گردد، بلکه می تواند تأثیرات منفی روی سیستم عصبی مرکزی داشته باشد و منجر به از دست دادن حافظه، ضعف عضلانی، ضعف و خستگی و مسائل روحی گردد.

18. سرطان های دستگاه تناسلی

اگر فکر می کنید با مصرف نوشابه های قوطی دار به جای نوشابه های حاوی بطری پلاستیکی از مضرات روغن نباتی برومین خلاص می شوید، در اشتباه هستید. قوطی های آلومینیومی هم با سرطان های دستگاه تناسلی ارتباط دارند. اگر می خواهید احتمال ابتلا به این نوع سرطان ها را کاهش دهید، نوشابه را کنار بگذارید.

19. میگرن

نوشابه ها سرشار از شیرین نماینده های مصنوعی و طبیعی هستند که هر دو محرک سردرد میگرنی محسوب می شوند. علاوه بر این، نوشابه ها بدن را کم آب می نمایند که این موضوع هم در ابتلا به سردرد میگرنی بی تأثیر نیست.

20. کم آبی شدن بدن

همان طور که در بالا اشاره کردیم، کم آب شدن بدن یکی دیگر از مضرات نوشابه است. اگر فکر می کنید با خوردن نوشابه به بدنتان آبرسانی می کنید، در اشتباه هستید. کافئین موجود در بسیاری از نوشابه ها ادرارآور است و به همین دلیل باعث کم آبی بدن می گردد. به مرور زمان، این مسأله منجر به کاهش سوخت وساز بدن، عدم تعادل الکترولیت، احتباس آب و ضربان قلب نامنظم (آرتیمی قلبی) می گردد.

21. حساسیت

نوشابه ها حاوی یک ترکیب به شدت آلرژ ی زا به نام سدیم بنزوات هستند که این ترکیب در بسیاری از نوشابه ها با پتاسیم بنزوات جایگزین شده است. این جایگزینی هیچ نفعی برای افراد مبتلا به حساسیت ندارد. هر دو ترکیب ذکر شده با کهیر و آسم در ارتباط هستند. با مصرف نوشابه باعث بدترشدن علائم حساسیت خود نشوید.

22. اخلالات غدد لنفاوی

اگر دچار مسئله ای در سیستم لنفاوی هستید، مصرف نوشابه می تواند یکی از علل ابتلا به این عارضه باشد. تحقیقات عنوان می نمایند که شیرین نماینده های مصنوعی موجود در نوشابه ها با افزایش خطر سرطان غدد لنفاوی (لنفوم) در ارتباط هستند. اگر سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارید یا تمایل دارید احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهید، اولین کاری که باید انجام دهید، قطع مصرف نوشابه است.

23. افسردگی

شاید نمی دانستید، اما یکی از مضرات نوشابه افسردگی است. اگر علت را می خواهید باید بگوییم که نوشابه مقدار زیادی فروکتوز دارد که می تواند با اسیدآمینه های هورمون سروتونین (هورمون شادی) واکنش منفی نشان دهد.

فروکتوز به این اسید آمینه ها آسیب می زند و آن ها را از دسترس خارج می نماید. این موضوع باعث کاهش سطح سروتونین در مغز می گردد. به مرور زمان، این موضوع افسردگی را به دنبال دارد.

24. بیماری کبد چرب غیرالکلی

مصرف الکل تنها علت آسیب دیدن کبد نیست. قند اضافی نوشابه با بیماری کبد چرب غیرالکلی ارتباط دارد. قند موجود در نوشابه بسیار زیاد است؛ به همین دلیل بدن نمی تواند آن را به طور مناسب پردازش کند و آن را به چربی در کبد تبدیل می نماید. به مرور زمان، این موضوع باعث بروز بیماری کبد چرب می گردد که می تواند احتمال ابتلا به سندرم متابولیک و مرگ زودرس را افزایش دهد.

25. بی خوابی

ترکیبات مضر نوشابه، خواب را هم تحت تأثیر قرار می دهند. اگر در خوابیدن مشکل دارید، یکی از علت ها ممکن است مصرف نوشابه باشد. نوشابه کافئین نسبتا زیادی دارد که سوخت وساز آن توسط بدن می تواند نصف روز طول بکشد. اگر در وعده شام با غذایتان نوشابه بخورید، احتمالا هنگام خواب دچار مشکل شوید.

اگر خواب کافی و باکیفیت نداشته باشید، تمام طول روز احساس خستگی می کنید و عملکرد خوبی نخواهید داشت. علاوه بر این، مطالعات مختلف نشان داده اند که بین کم خوابی و اضافه وزن ارتباط وجود دارد. بنابراین شب ها نوشابه نخورید.

26. مسائلی برای مادران شیرده

تغذیه مادران شیرده اهمیت زیادی دارد، چون هرچه که می خورند، روی بدن نوزادشان هم تأثیر می گذارد. هنگام شیر دادن، کافئین نوشابه از مادر به نوزاد منتقل شده و منجر به اختلال در خواب و مسائل گوارشی در او می گردد.

27. تاری دید

یکی دیگر از مضرات نوشابه، تاری دید است. مصرف نوشابه باعث می گردد قند خون به سرعت افزایش پیدا کند که این مسأله ممکن است منجر به ورم کردن عدسی چشم گردد و بینایی را تحت تأثیر قرار دهد.

قند خون بالا احتمال ابتلا به دیابت را هم افزایش می دهد. همان طور که احتمالا می دانید، دیابت با تغییراتی در بینایی از جمله تاری دید و بیماری تخریب لکه زرد در ارتباط است. برای محافظت از چشم هایتان هم که شده، نوشابه را کنار بگذارید.

28. ریزش مو

مصرف نوشابه می تواند باعث تغییرات هورمونی گردد که این موضوع ریزش مو را در پی خواهد داشت. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهند که ابتلا به دیابت (که یکی از مضرات نوشابه است) معمولا عامل زمینه ساز آلوپسی (نوعی بیماری خودایمنی که باعث ریزش موی غیرقابل پیشبینی می گردد) و بیماری تیروئید است که هر دو می توانند موها را نازک نمایند.

29. پوکی استخوان

اگر می خواهید استخوان های سالمی داشته باشید، نباید نوشابه بخورید. تحقیقات نشان می دهند که مصرف نوشابه با کاهش تراکم استخوان ها در ارتباط است و به همین دلیل با افزایش سن، بیشتر شما را در معرض شکستگی و ناتوانی در حرکت کردن قرار می دهد.

30. نفخ

شاید شما هم بعد از مصرف نوشابه احساس نفخ را تجربه نموده باشید. گاز نوشابه وارد معده شده و در آنجا جمع می گردد. این مسأله نفخ، تورم و ناراحتی در ناحیه شکم را به دنبال دارد.

31. سوزش سر معده

ممکن است احساس سوزشی که در ناحیه قفسه سینه دارید، به علت مصرف نوشابه باشد. نوشیدنی های گازدار باعث نفخ معده می شوند که این موضوع می تواند منجر به بازگشت اسید معده به گلو گردد. این مسأله با افزایش خطر ابتلا به سوزش سر معده و حتی برخی از انواع سرطان ها در ارتباط است.

32. زخم های گوارشی

زخم های گوارشی زخم هایی هستند که در پوشش داخلی معده، روده کوچک یا مری رخ می دهند. مصرف نوشابه می تواند در بروز این زخم ها نقش داشته باشد. ترکیبات مضر نوشابه می توانند باعث تحریک پوشش معده شوند و شما را در معرض ابتلا به زخم معده یا بدتر شدن بیماری فعلی اتان قرار دهند. شیرین نماینده های مصنوعی و رنگ نوشابه هم باعث التهاب و افزایش خطر ابتلا به زخم های مزمن و مسائل جدی گوارشی می شوند.

33. نقرس

نقرس نوعی بیماری است که باعث التهاب و درد در مفاصل، به ویژه انگشت شصت پا می گردد. این بیماری معمولا زمانی رخ می دهد که سطح بالای اسید اوره خون متبلور گردد. فروکتوز به بالا بردن سطح اسید اوریک شناخته می گردد.

بسیاری از مطالعات مصرف نوشیدنی های شیرین را با ابتلا به بیماری نقرس مرتبط دانسته اند. علاوه بر این، مطالعات بلندمدت به این نتیجه رسیده اند که نوشابه شیرین احتمال ابتلا به بیماری نقرس را در مردان و زنان به ترتیب 50 و 75 درصد افزایش می دهد.

34. سرطان مثانه

ابتلا به سرطان مثانه، از مضرات نوشابه محسوب می گردد. برخی از شیرین نماینده های نوشابه مثل ساخارین و سیکلامات سدیم با افزایش احتمال ابتلا به سرطان ارتباط دارند. نوشابه ممکن است باعث چاقی و اضافه وزن گردد که این موضوع می تواند عامل خطر تعدادی از سرطان ها از جمله سرطان مثانه باشد.

35. تومور مغزی

بین مواد شیمایی موجود در نوشابه و ابتلا به اختلالات عصب شناختی مثل صرع ارتباط وجود دارد. مطالعات به این نتیجه رسیده اند که آسپارتام، شیرین نماینده مصنوعی موجود در برخی از نوشابه های رژیمی، می تواند در بدن به فرمالدئید تبدیل گردد که این مسأله می تواند احتمال ابتلا به تومور مغزی را بیشتر کند.

کلام آخر

مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین، مثل نوشابه می تواند روی سلامتی بدن تأثیرات منفی داشته باشد. از جمله مضرات نوشابه می توانیم به افزایش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان ، بیماری قلبی و اختلالات متابولیک مثل دیابت نوع 2 اشاره کنیم. مصرف منظم نوشابه عامل خطر اضافه وزن و چاقی شدید هم محسوب می گردد. اگر می خواهید وزنتان را کم کنید، از بیماری های مزمن دوری کنید و عمر طولانی تری داشته باشید، مصرف نوشابه را قطع کنید یا به حداقل برسانید.

منبع: eat this

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1311

به "35 ضرر نوشابه های گازدار که شما را شوکه می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "35 ضرر نوشابه های گازدار که شما را شوکه می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید