گلکسی S22؛ هرآنچه از پرچم داران سال 2022 سامسونگ انتظار داریم

به گزارش شهر وبلاگ، در این مطلب به آنالیز مشخصات و قابلیت های احتمالی گوشی های مورد انتظار سری گلکسی S22 می پردازیم تا ببینیم باید انتظار چه گوشی هایی از سامسونگ داشته باشیم.

گلکسی S22؛ هرآنچه از پرچم داران سال 2022 سامسونگ انتظار داریم

سامسونگ قرار است در تاریخ 19 بهمن سال جاری از گوشی های سری گلکسی S22 رونمایی کند. گوشی هایی که نقطه ای برای آغاز دوباره سامسونگ در فراوری گوشی های پرچم دار به حساب می آیند و دلیل اصلی اینکه چنین نظری در رابطه با این پرچم دارها داریم این است که شرکت کره ای این بار میخواهد با ادغام دو سری نوت و S، پرچم دارهایش را رونمایی و راهی بازار کند.

بعد از اینکه شرکت کره ای از گوشی های سری گلکسی S21 رونمایی کرد، شایعات زیادی شکل گرفت مبنی بر اینکه دیگر خبری از گوشی های سری نوت 21 نخواهد بود و به جای آن، سامسونگ می خواهد از گوشی های تاشو رونمایی کند. گوشی های تاشو از سری Z هستند که اولین نسل از آن ها را در سال 2019 شاهد بودیم اما در حال حاضر سامسونگ نسل سوم از آن ها را هم آگوست همین سال جاری رونمایی و روانه بازار کرد.

البته در تصمیمی که شرکت کره ای اتخاذ کرد، کمبود تراشه و شیوع بیماری کرونا را هم نباید نادیده گرفت. این موارد دست به دست هم دادند تا شرکت های بزرگ سازنده تراشه نظیر TSMC و حتی خود سامسونگ، در فراوری تراشه های قدرتمند با مشکل روبرو شوند و نتوانند احتیاج شرکت های فراورینماینده گوشی های هوشمند را رفع نمایند. در نتیجه گوشی های پرچم دار در تعداد بسیار کمی راهی بازار شدند و همین موضوع باعث ایجاد تغییرات زیادی در برنامه شرکت های مختلف از جمله سامسونگ شد.

سامسونگ که قرار بود از گلکسی S21 فن ادیشن در تابستان سال جاری رونمایی کند، ناگهان نظر خود را تغییر داد و قرار است ژانویه سال آینده میلادی یعنی دی ماه سال جاری شاهد رونمایی از آن باشیم در حالی که تمام فناوری و قابلیت های این گوشی مربوط به سال جاری است و نه سال بعد. از طرفی شرکت تصمیم گرفت عرضه سری گلکسی نوت را به خاطر کمبود تراشه یک سال به تعویق بیندازد تا بدین ترتیب بتواند تراشه لازم را برای فراوری گوشی های تاشو در اختیار داشته باشد. اما در نهایت دیدیم که به طور کلی ایده ساخت گوشی های سری نوت از فکر سامسونگ رفت.

در مطلبی جداگانه به آنالیز دلیل واقعی حذف سری نوت پرداختیم اما به طور خیلی خلاصه باید بگوییم دلیل اصلی سامسونگ برای انجام این کار، ادغام سری گلکسی نوت و S با یکدیگر بود تا بدین ترتیب شرکت هم بتواند هر سال محصولاتی را با قابلیت گوشی های سری نوت و S راهی بازار کند و هم اینکه بتواند تراشه کافی برای فراوری گوشی های تاشوی خود در اختیار داشته باشد. بدین ترتیب دیگر مراسم رونمایی از گوشی های این شرکت هم تو در تو نخواهد بود و هیچ محصولی برای محصول دیگر در بازار مشکل ایجاد نمی کرد.

اما می پردازیم به گوشی های سری گلکسی S22؛ پرچم داران خاص سامسونگ که قرار است سال بعد به رقابت با برترین های بازار از جمله آیفون 13، شیائومی 12، وان پلاس 10 و گوشی هایی از این دست بروند تا ببینیم آیا محصولات مورد انتظار شرکت کره ای روی کاغذ می توانند عملکردی بهتر از رقبای خود داشته باشند یا خیر.

از زمانی که سامسونگ گوشی های سری گلکسی S21 را رونمایی کرد حدودا 10 ماه می گذرد. از آن موقع تا به امروز همانطور که گفته شد، شرکت کره ای از گوشی های تاشوی خود تحت عنوان گلکسی زد فولد 3 و زد فلیپ 3 رونمایی کرد و مطابق انتظار خبری از گوشی های سری نوت نبود تا بدین ترتیب گوشی های دیگر سامسونگ از سری گلکسی S باشند.

گوشی های مورد انتظار سامسونگ (سری گلکسی S22) تا به این لحظه بارها و بارها در خبرها و شایعات مختلف حضور پیدا کردند، افشاگران زیادی در رابطه با آن ها خبرهای مختلفی نوشتند و اطلاعات زیادی هم پیرامون آن ها در اختیار داریم. با توجه به آنچه که امروز قصد داریم به آنالیز آن بپردازیم، ظاهرا هستند مواردی که شاید در نسخه نهایی این سری به نسبت سال گذشته تغییرات زیادی داشته باشند. برای مثال سال جاری سنسور دوربین ها احتمالا پیشرفت چشمگیری خواهد داشت، کهکشانی های تازه از شارژرهای سریع تری پشتیبانی خواهند کرد، تراشه بسیار قدرتمندی به عنوان قلب تپنده در آن ها ایفای نقش خواهد نمود و بسیاری موارد دیگر که در ادامه به آنالیز تک تک آن ها خواهیم پرداخت تا ببینیم آیا سری گلکسی S22 می تواند با اضافه شدن قابلیت های تازه، احتیاجهای کاربران را بهتر از سری قبل پوشش دهند یا خیر.

گلکسی S22؛ نام، تاریخ رونمایی و عرضه

سامسونگ هنوز به صورت رسمی اعلام ننموده است که چه نام تازهی برای پرچم داران مورد انتظار خود در نظر خواهد گرفت. البته دلیل خاصی هم ندارد که فکر کنیم شاید این اتفاق رخ دهد؛ یعنی سامسونگ نام پرچم دارانش را تغییر دهد چرا که اصلا هیچ خبر یا شایعه ای هم در رابطه با این موضوع نشنیده ایم. بنابراین انتظار می رود همان سیاست پیشین که شرکت کره ای در نام گذاری پرچم دارانش استفاده می نموده سال جاری هم در پیش گرفته گردد و بدین ترتیب شاهد گوشی هایی با نام گلکسی S22، گلکسی S22 پلاس و گلکسی S22 اولترا باشیم. در تمام خبرها و شایعاتی هم که تا به امروز پیرامون این گوشی ها منتشر می شده دقیقا به همین سه نام اشاره شده است و نه چیز دیگری. البته شاید به خاطر ادغام شدن این سری با سری گلکسی نوت، یک عده انتظار تغییر نام را داشته باشند اما بعید به نظر می رسد سامسونگ نامی را که تا این همه سال سر زبان ها بوده و در واقع شناسنامه شرکت کره ای به شمار میرود تغییر دهد.

در رابطه با تاریخ رونمایی و عرضه هم که در بالا به آن اشاره نمودیم، خبر نسبتا قطعی وجود دارد. جان پراسر که یکی از معروف ترین افشاگران حوزه فناوری به شمار میرود چندی پیش در توییتی بیان کرد که شرکت کره ای می خواهد در تاریخ 19 بهمن ماه سال جاری از گوشی های تازه خود رونمایی و حدودا 10 روز بعد آن ها را راهی بازار کند.

همانطور که می دانید، سال گذشته سامسونگ برخلاف تمام سال های دیگر، پرچم داران خود را 6 هفته زودتر و در ماه ژانویه رونمایی و راهی بازار کرد. اما سال جاری به خاطر کمبود تراشه، تمام برنامه ها بهم ریخت و در ژانویه قرار است شاهد رونمایی از گلکسی S21 فن ادیشن باشیم. محصولی که به احتمال بسیار فراوان به خاطر قابلیت های متنوع و امکانات سخت افزاری بالا، فروش دو مدل استاندارد و پلاس از سری گلکسی S22 را مختل خواهد نمود مگر اینکه سامسونگ قابلیت های انحصاری مجذوب کنندهی را برای این دو گوشی در نظر گرفته باشد که متاسفانه چیزی در این رابطه نشنیده ایم.

با وجود این مسائل، گفته می گردد سامسونگ می خواهد در فوریه سال آینده از گوشی های پرچم دار مورد انتظار خود رونمایی کند که این مطابق روال عادی است که شرکت قبل از سری گلکسی S21 در پیش می گرفت. البته تا آن رمان هم حدودا دو ماهی به جای مانده و به همین دلیل شاید باز هم برنامه های شرکت به خاطر وجود مسائلی دستخوش تغییرات اساسی گردد. تا آن موقع باید اینطور در نظر گرفت که رونمایی و عرضه از سری گلکسی S22 به احتمال بسیار زیاد در دو ماه نخست سال 2022 اتفاق خواهد افتاد. حال دقیقا در چه ماهی و در چه روزی معین نیست.

هرچند با توجه به آنچه که گفته شد، 8 فوریه (19 بهمن) به عنوان تاریخ دقیق رویداد بزرگ سامسونگ در نظر گرفته شده است. بعلاوه به گفته پراسر، در همین تاریخ کاربران قادر خواهند بود نماینده های سامسونگ را پیش خرید و 10 روز بعد یعنی در تاریخ 18 فوریه (29 بهمن)، رسما به آن دسترسی داشته باشند. البته این حرف هم از دهان یک افشاگر خارج شد و نه یک مقام رسمی از سوی سامسونگ. بنابراین در عین حال که می توان به پراسر اعتماد کرد، باید حرف های او را در حد یک شایعه بسیار محتمل در نظر بگیریم.

طراحی

سامسونگ هر سال در طراحی گوشی های خود تغییرات خوبی را پدید می آورد. به این صورت که کاملا معین است چه تفاوتی بین گوشی های مثلا سال جاری و سال بعد این شرکت وجود دارد. برای مثال سری گلکسی S10 با طراحی افقی ماژول دوربین و با ظاهر بسیار زیبایی راهی بازار شدند. سال بعد سری گلکسی S20 با ماژولی بسیار بزرگ روی پنل پشتی در دسترس قرار گرفتند که اندکی از زیبایی گوشی کاست. برای سال 2021 اما شرکت کره ای تصمیم گرفت ماژول دوربین را با فریم کناری گوشی ادغام کند تا بدین ترتیب باز هم شاهد تغییراتی اساسی در زمینه طراحی پرچم داران سامسونگ باشیم.

البته این تغییر به نوعی یک تغییر مثبت به حساب می آمد؛ تغییرات منفی بیشتر مربوط به دو نسخه استاندارد و پلاس می شد. جایی که سامسونگ تصمیم گرفت از پلاستیک در ساخت بدنه مدل استاندارد استفاده کند و وضوح نمایشگر این دو مدل را به 1080P کاهش دهد. بعلاوه نمایشگر بکار رفته در این محصولات دیگر منحنی نبود و از حواشی در تمام طرفین خود بهره می برد. البته این موضوع کاملا سلیقه ای است اما دیگر از لحاظ نمای روبرو فرقی بین پرچم داران مدل استاندارد و پلاس با گوشی های میان رده شرکت کره ای دیده نمی شد.

تمام توجه سامسونگ اما از آن طرف روی مدل اولترا متمرکز شد. این مدل هر سال بهتر از سال قبل ظاهر می شد و از طرفی تفاوت بسیار عمده ای هم با دو مدل استاندارد و پلاس خود داشت. برای مثال گلکسی S21 اولترا از طراحی متفاوت ماژول دوربین، کیفیت بهتر ساخت بدنه، کیفیت بهتر دوربین ها، نمایشگر بهتر، طراحی زیباتر و … به نسبت دو مدل دیگر بهره می برد.

اینطور که از خبرها و شایعات به نظر می رسد، ظاهرا سال جاری هم برنامه همین است. یعنی سامسونگ می خواهد مدل گلکسی S22 اولترا را متفاوت از دو مدل دیگر طراحی و راهی بازار کند. اما این بار این گوشی به نسبت نسل قبل تغییرات اساسی خواهد داشت. از لحاظ رنگ بندی هم ظاهرا باید شاهد تغییراتی در این نسل باشیم. طبق خبرها و شایعات، گلکسی S22 و S22 پلاس به احتمال بسیار زیاد در چهار رنگ سفید، مشکی، رز گلد و سبز عرضه می شوند و مدل اولترا هم در سه رنگ ساده تر و سنگین تر یعنی مشکی، قرمز تیره و سفید در دسترس قرار می گیرد. اما می پردازیم به آنالیز تک تک این گوشی ها از لحاظ ظاهر و طراحی.

گلکسی S22 اولترا

با قدرتمندترین و برترین گوشی مورد انتظار سامسونگ یعنی گلکسی S22 اولترا آغاز می کنیم. محصولی که انتظار داریم بیشترین تغییرات را به نسبت نسل گذشته داشته باشد که با توجه به شایعات و خبرها اینطور هم خواهد بود. نکته جالب توجه در رابطه با این گوشی اما طراحی شبیه به گوشی های سری نوت آن است. حداقل تصاویر مفهومی و واقعی که از آن منتشر شده است چنین چیزی را نشان می دهد. حتی این بار شباهت این گوشی به سری نوت به پشتیبانی از قلم، مشابه چیزی که در گلکسی S21 اولترا شاهد بودیم محدود نمی گردد بلکه درگاهی برای قرارگیری قلم هم درون خود گوشی وجود خواهد داشت.

اما شباهت باز هم به همین موارد محدود نمی گردد. طبق چیزی که شنیدیم، ظاهرا طراحی این گوشی در بخش کناره ها هم برخلاف طراحی آشنای گوشی های سری S و درست مانند طراحی گوشی های سری نوت، گوشه های تیزی دارد. معمولا گوشی های سری S اندکی انحنای بیشتری در گوشه ها داشتند و جز قلم، به خاطر این ویژگی از سری نوت متمایز می شدند. اما اینطور که به نظر می رسد، سال جاری گلکسی S22 اولترا تنها مدلی خواهد بود که امضای طراحی سری نوت را با خود به همراه خواهد داشت تا بدین ترتیب هم نشان دهد که دیگر خبری از سری نوت نخواهد بود و هم اینکه به نوعی برای کاربران و علاقه مندان به گوشی های سری نوت، مجذوب کننده باشد.

طراحی کلی گلکسی S22 اولترا اگر این چیزی باشد که تا به امروز دیده ایم، باید بگوییم تفاوت بسیار زیادی با سری گلکسی S21 دارد. از زوایای تخت آن گرفته تا فریم های بالایی و پایینی تخت و گوشه های بسیار خمیده نمایشگر. اگر قرار باشد شباهتی بین این محصول و محصولات نسل گذشته سامسونگ وجود داشته باشد باید بگوییم بیشتر به گلکسی نوت 20 اولترا شباهت دارد تا S21 اولترا.

روی پنل پشتی اما باز هم تغییرات بزرگی را به نسبت قبل شاهد هستیم. برای مثال دیگر ماژول خاصی برای تعبیه دوربین ها درون آن در نظر گرفته نشده است و به جای آن، دوربین ها به صورت انفرادی روی پنل قرار گرفته اند. تعداد کل لنزها هم به 4 می رسد که از لحاظ نوع سنسور بکار رفته، بین آن ها و سنسورهای بکار رفته در گلکسی S21 اولترا تفاوت خاصی دیده نمی گردد. بعلاوه چینش این دوربین ها به صورتی است که حرف انگلیسی P را نشان می دهد که خوب یا بد بودن آن کاملا به سلیقه کاربران بستگی دارد.

البته در رابطه با این طراحی هم شایعات زیادی را شنیدیم. برای مثال در ابتدا تصاویری که از این گوشی منتشر می شد، نشان می داد که ماژولی روی پنل پشتی آن تعبیه شده است اما این ماژول دو تکه بود. در تکه اول سه دوربین و در تکه دوم هم یک دوربین دیگر به همراه فلش قرار داشت. بعدها اما تصویری منتشر شد که نشان می داد ماژول این دوربین یکپارچه است. اما به همان شکل؛ یعنی گویا این بار همان ماژول دیگر دو تکه نبود.

اما در نهایت انتشار تصاویر واقعی منتسب به این گوشی نشان داد که طراحی پنل پشتی گلکسی S22 اولترا بسیار به ال جی ولوت شباهت دارد. یعنی دوربین ها هر یک به صورت مجزا روی پنل پشتی تعبیه شده اند. اما این تصاویر نشان می دهد که تعداد سنسورهای بکار رفته در گوشی به 5 عدد می رسد. دوربین اصلی، فوق عریض، دو دوربین تله فوتو و احتمالا سنسور فوکوس اتوماتیک لیزری که در دو نسل قبل گوشی های سامسونگ بکار گرفته شده است تا عملکرد این محصولات در زمینه فوکوس اتوماتیک بهتر گردد.

علاوه بر این ها، مقدار نمایشگر این گوشی هم 6.8 اینچی است که در گوشه های آن انحنای کاملا واضحی را شاهد هستیم. اینطور که به نظر می رسد، ابعاد گوشی 8.9 × 77.9 × 163.2 میلی متر خواهد بود که اندازه ضخامت گوشی در نزدیکی دوربین به 10.5 یا بهتر است بگوییم اندکی بیش از 1 سانتی متر می رسد که بسیار بیشتر از چیزی است که تصور می کردیم.

گلکسی S22 پلاس

اما می رسیم به گلکسی S22 پلاس؛ محصولی که هیچ تفاوت خاصی با نسل گذشته ندارد و در واقع اگر به تصاویری که از این گوشی منتشر شده است نگاه کنید واقعا در نگاه اول متوجه هیچ تفاوتی بین آن و نسل گذشته نخواهید شد. البته اگر آن را در دست بگیرید قطعا تفاوت را حس خواهید کرد چرا که هم عرض گوشی بیشتر شده و هم ارتفاع آن کمتر. در واقع گلکسی S22 پلاس اکنون بیشتر به آیفون 13 شباهت پیدا نموده است (از لحاظ نسبت مقدار).

با نگاهی به پنل سمت راست گوشی می بینیم که سامسونگ این بار کلیدهای فیزیکی کنترل صدا را اندکی پایین تر از آنچه که در گلکسی S21 پلاس دیده بودیم تعبیه نموده است. سوا از این مورد، پورت USB-C، بلندگو و خشاب سیم کارت در بخش زیرین گوشی تعبیه شده است. در رابطه با ابعاد گوشی هم همانطور که گفته شد این بار گلکسی S22 پلاس کوتاه تر و در عین حال عریض تر شده است و ابعاد آن به 7.6 × 75.8 × 157.4 میلی متر می رسد. در محل تعبیه دوربین هم ضخامت گوشی به 9.1 میلی متر می رسد که باز هم بسیار زیاد به نظر می رسد.

گلکسی S22

گلکسی S22 اما از لحاظ طراحی درست شبیه به همان گلکسی S22 پلاس اما با مقدار ای کوچک تر خواهد بود. بدین ترتیب نباید انتظار داشته باشیم بین این گوشی و نسل گذشته اش یعنی گلکسی S21 تفاوت خاصی وجود داشته باشد. تصاویر و رندرهای منتشر شده از این گوشی هم کاملا نشان دهنده شباهت بین این مدل و مدل استاندارد نسل گذشته است با این تفاوت که این بار مقدار نمایشگر اندکی کوچک تر شده است.

این گوشی اکنون حواشی کمتری هم دارد ولی درست مانند مدل پلاس، اندکی عریض تر و در عین حال کوتاه تر شده است. بدین ترتیب ابعاد آن به 7.6 × 70.5 × 146 میلی متر می رسد که از S21 با ابعاد 7.9 × 71.2 × 151.7 به شکل محسوسی کوچک تر است.

معینات فنی و نرم افزار

اما می رسیم به معینات فنی سه نماینده مورد انتظار سامسونگ که پیش از این هم خبرهای زیادی پیرامون آن ها منتشر شده بود. نکته ای که وجود دارد اینجاست که شرکت کره ای خوشبختانه در تمام مدل ها از پرچم داران خود از یک پردازنده استفاده می نماید. بدین ترتیب فرقی نمی نماید مدل استاندارد را بخرید یا اولترا؛ گوشی شما از لحاظ قدرت پردازشی کاملا با قدرتمندترین نسخه برابری می نماید.

اما طبق خبرهای منتشر شده، می دانیم که قلب تپنده گوشی های عرضه شده در کشور چین و آمریکا را تراشه اسنپدراگون 898 و مدل های عرضه شده در اروپا و سایر نقاط دنیا را اگزینوس 2200 تشکیل می دهد. اگرچه تراشه اسنپدراگون که مبتنی بر لیتوگرافی 4 نانومتری هم خواهد بود قدرت پردازشی و گرافیکی بسیار بالایی خواهد داشت اما به نظر می رسد نگاه ها بیشتر روی اگزینوس 2200 معطوف باشد چرا که سامسونگ می خواهد در آن از پردازشگر گرافیکی ساخت شرکت AMD استفاده کند که گفته می گردد توانایی بسیار بالایی در امور گرافیکی دارد. البته پیش تر گفته می شد شاید شرکت کره ای تصمیم بگیرد تمام مدل های سری گلکسی S22 را با تراشه اسنپدراگون 898 راهی بازار کند اما بعید به نظر می رسد چنین اتفاقی رخ دهد چرا که این شرکت تمرکز زیادی روی اگزینوس 2200 نموده است و نمی تواند به راحتی از آن صرف نظر کند.

طبق آنچه که شنیده ایم، تراشه تازه اگزینوس قابلیت های مجذوب کنندهی را نظیر رهگیری پرتو نور و نرخ Shading متغیر را به پرچم دارهای شرکت می آورد و باعث می گردد کهکشانی ها در این زمینه واقعا کهکشانی و منحصر بفرد باشند. حال باید دید چه قابلیت های خوب دیگری در این تراشه وجود دارد که باعث شده تا این مقدار کاربران منتظر رونمایی از آن باشند. سامسونگ به احتمال بسیار فراوان اواخر سال جاری و در دیرترین زمان هم، هنگام رونمایی از سری گلکسی S22 از تراشه تازه خود هم رونمایی خواهد نمود. بنابراین تا آن موقع خیلی فرصت باقی نمانده است.

اما یک نکته بسیار عجیب و در عین حال جالب هم در این بین وجود دارد که مربوط به همین تراشه های اسنپدراگون و اگزینوس می گردد. همانطور که در جریان هستید، سامسونگ در بازار کشور آمریکا و چین، معمولا گوشی های خود را با تراشه های ساخت کوالکام یعنی سری اسنپدراگون عرضه می نماید و در سایر بازارها، پرچم داران این شرکت با تراشه ساخت اگزینوس در دسترس قرار می گیرند. اما اینطور که به نظر می رسد، سال جاری داستان فرق خواهد نمود چرا که بعضی از شرکت های مخابراتی آمریکا نظیر ورایزن درخواست داده اند تا شرکت کره ای، نسخه مجهز به اگزینوس 2200 سری گلکسی S22 را برای آن ارسال کند. بعلاوه شرکت تلکام چین هم از سامسونگ خواست تا مدل های مجهز به اگزینوس را منحصرا برای بازار چین عرضه کند.

چه اتفاقی در این بین افتاده اصلا معین نیست اما قطعا می دانیم آرزوی هر کاربری در بازاری غیر از چین و آمریکا این است که یکی از پرچم داران سامسونگ را با تراشه اسنپدراگون در اختیار داشته باشند و اینکه می بینیم شرکت های مخابراتی کشورهایی که تا به امروز به نسخه مجهز به اسنپدراگون پرچم داران سامسونگ دسترسی داشته اند اکنون و با توجه به تمام اتفاقاتی که در رابطه با تراشه های اگزینوس رخ داد، در پی مدل های مجهز به تراشه اگزینوس هستند کمی تعجب برانگیز است. البته مکس وینبچ که او هم مانند پراسر یکی از معروف ترین افشاگران حوزه فناوری به شمار میرود پیش از این گفته بود که شرکت کره ای می تواند از هر محصول دو نسخه مجهز به اگزینوس 2200 و اسنپدراگون 898 را راهی بازارهای مختلف کند که اگر این اتفاق رخ دهد، دیگر شاهد نارضایتی کاربران به خاطر استفاده از تراشه های اگزینوس نخواهیم بود اما این هم خلاف سیاستی است که شرکت همواره مطابق آن رفتار می کرد.

نکته دیگری که در این بخش وجود دارد در رابطه با سیستم خنک نماینده ای است که درون گوشی های سری گلکسی S22 بکار گرفته خواهد شد. طبق شنیده ها، به نظر می رسد سامسونگ سال جاری نمی خواهد از محفظه بخار برای خنک سازی گوشی های خود استفاده کند. این در حالی است که عملکرد این روش در خنک کردن گوشی بسیار عالی است. اینطور که به نظر می رسد، هزینه ای بالا دلیل صلی عدم تعبیه این خنک نماینده در گوشی های مورد انتظار سامسونگ است و به همین دلیل به جای آن قرار است از پدهای گرافینی استفاده گردد که طبق گفته های iFixit که به کالبدشکافی و آنالیز ساختار درونی گوشی و تعمیرپذیری آن می پردازد، تفاوت خاصی با روش محفظه بخار ندارد. با این حال امیدواریم پرچم دارهای سال جاری شرکت کره ای مشکل پرچم داران کنونی این شرکت یعنی داغ شدن بیش از حد را نداشته باشند.

اما می رسیم به کارت حافظه جانبی که گفته می گردد سال جاری هم خبری از آن ها در پرچم داران شرکت کره ای نخواهد بود. البته از شنیدن این خبر خیلی تعجب نکردیم چون سال گذشته هم به همین منوال بود. اینطور که به نظر می رسد، کهکشانی های سال آینده باید با ظرفیت حافظه داخلی 128/256 گیگابایت برای مدل استاندارد و پلاس و 256/512 گیگابایت برای مدل اولترا در دسترس قرار بگیرند. شاید هم به تقلید از اپل، یک مدل از گلکسی S22 اولترا به حافظه 1 ترابایتی هم مجهز گردد. اما در این باره هیچ خبری منتشر نشده است.

در بخش نرم افزار هم به احتمال بسیار فراوان شاهد بکارگیری اندروید 12 و رابط کاربری One UI 4.0 به عنوان سیستم عامل های پیش فرض سری گلکسی S22 خواهیم بود که گفته می گردد سرعت و کیفیت بالایی را به گوشی های اندرویدی به ارمغان خواهد آورد. بعلاوه این گوشی ها از لحاظ نرم افزاری به مدت سه سال و از لحاظ امنیتی هم به مدت چهار سال از سوی شرکت کره ای پشتیبانی خواهند شد. البته اگر سامسونگ در ادامه سیاست خود را در زمینه مدت زمان پشتیبانی از پرچم دارهایش تغییر ندهد.

باتری

اما می رسیم به منبع تغذیه، یکی از مهم ترین بخش هایی که در یک گوشی هوشمند، خصوصا پرچم دار باید مورد توجه قرار بگیرد. هرچند اینطور که به نظر می رسد، سامسونگ باز هم توجهی به این بخش نداشت. همانطور که گفته شد، مقدار نمایشگر در دو مدل پلاس و استاندارد کاهش محسوسی خواهد داشت. در نتیجه این موضوع، ظرفیت باتری بکار رفته در آن ها نیز به نسبت نسل گذشته کاهش پیدا خواهد نمود. اگر آنچه که تا به امروز در رابطه با این پرچم دارها شنیده ایم درست باشد، باید انتظار داشته باشیم به ترتیب برای مدل استاندارد تا اولترا از باتری های 3700، 4500 و 5000 میلی آمپر ساعت استفاده گردد. این در حالی است که سال گذشته شرکت کره ای برای پرچم دارهای خود از باتری های 4000، 4800 و 5000 میلی آمپر ساعت استفاده نموده بود و با این حال فقط مدل اولترا عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشت.

خبر مربوط به ظرفیت باتری گوشی های سری گلکسی S22 را به لطف فهرست گواهی 3C در اختیار داریم بنابراین می توان تا حد زیادی به آن اعتماد کرد. البته در این فهرست ظرفیت دقیق باتری گلکسی S22 پلاس، 4370 و ظرفیت دقیق باتری گلکسی S22 اولترا هم 4855 میلی آمپر ساعت ذکر شده بود که به صورت گردشده در معینات فنی این محصولات، با رقم 4500 و 5000 میلی آمپر ساعت به نمایش در می آید. علاوه بر این ها، به نظر می رسد شارژری که برای این سه گوشی در نظر گرفته شده است 25 واتی است که به خاطر حفاظت از محیط زیست، درون جعبه در دسترس کاربران قرار ندارد و باید به صورت جداگانه برای خرید آن هزینه کنید.

دوربین

می رسیم به یکی از بخش های فوق العاده مهم در گوشی های هوشمند یعنی دوربین. دوربین طی چند سال اخیر شدیدا مورد توجه شرکت های فراورینماینده گوشی قرار گرفته است و این روزها حتی گوشی های مالی هم در این زمینه به نسبت قبل پیشرفت محسوسی داشته اند. البته شرکت ها برای تبلیغات هم که شده تعداد این دوربین ها را به 4 و بعضا به 5 هم می رسانند (اغلب در پرچم دارها) اما از لحاظ کیفیت فقط می توان روی همان دوربین اصلی حساب ویژه ای باز کرد.

اما می پردازیم به دوربین کهکشانی های مورد انتظار شرکت کره ای. طبق اطلاعات منتشر شده از افشاگر معروف حوزه فناوری یعنی FrontTron، به نظر می رسد سامسونگ بالاخره استفاده از سنسورهای 12 مگاپیکسلی برای مدل های استاندارد و پلاس را کنار خواهد گذاشت و به استفاده از سنسورهای 50 مگاپیکسلی روی می آورد. به نظر می رسد این همان سنسور Isocell GN2 باشد که کیفیت بسیار خوبی هم در زمینه ثبت تصاویر دارد و می تواند با فناوری ترکیب پیکسلی، تصاویر 12.5 مگاپیکسلی مجذوب کنندهی به ثبت برساند. بعلاوه این سنسور قادر است در وضوح 4K، ویدیوهایی با سرعت 120 فریم بر ثانیه ضبط کند که فوق العاده به نظر می رسد. از جمله قابلیت های دیگر این سنسور هم می توان به امکان ضبط ویدیوهای اسلوموشن در وضوح 1080P با سرعت 480 فریم بر ثانیه و فوکوس اتوماتیک دوال پیکسل بهبود یافته اشاره نمود.

طبق گفته یک افشاگر دیگر، ظاهرا دوربین 50 مگاپیکسلی تازه گلکسی S22 و مدل پلاس از نوع RGBW است به این معنا که به ترکیب رنگ های قرمز، سبز و آبی، رنگ سفید هم اضافه می گردد تا بدین ترتیب عملکرد گوشی در عکاسی در نور شب بهبود داشته باشد. البته از افشاگران معروف چیزی در این رابطه نشنیده ایم بنابراین فعلا آن را در حد یک شایعه می دانیم تا ببینیم چه خبرهای بیشتری پیرامون این موضوع منتشر می گردد. در نهایت اما می رسیم به دوربین تله فوتو و فوق عریض که در هر دوی آن ها، مقدار سنسور به 12 مگاپیکسل می رسد اما این سنسور تله فوتو دیگر قرار نیست به صورت کراپ شده روی سوژه ها زوم کند و ظاهرا یک تله فوتوی واقعی با امکان زوم اپتیکال 3 برابری است و نه 1.1 برابری که در سری های قبل شاهد بودیم.

در رابطه با دوربین گلکسی S22 اولترا هم خبرهای زیادی منتشر شده است و طبیعی هم بود که چنین اتفاقی رخ دهد چرا که این گوشی قرار است پرچم دار واقعی سامسونگ برای سال 2022 باشد و به نوعی می توان گفت هر عملکردی که این محصول از خود نشان دهد به پای پرچم داران سری S22 نوشته خواهد شد و نه فقط مدل اولترا. بنابراین عملکرد خوب این محصول روی فروش دو مدل دیگر تاثیر زیادی خواهد داشت.

این گوشی اما قرار است از یک سنسور 108 مگاپیکسلی آپدیت شده بهره ببرد که گفته می گردد در زمینه جذب نور عملکرد بهتری به نسبت سنسور بکار رفته در گلکسی S21 اولترا دارد. در کنار این سنسور هم از دو لنز تله فوتو با سنسوری به بزرگی 10 مگاپیکسل استفاده خواهد شد که به ترتیب قادر به زوم اپتیکال 3 و 10 برابری هستند. البته در بعضی از شایعات شنیدیم که مقدار سنسور تله فوتو در پرچم دار سال جاری از 10 به 12 مگاپیکسل ارتقا خواهد داشت اما معروف ترین افشاگر خبرهای مربوط به سامسونگ یعنی Ice Universe اعتقاد دیگری دارد. این افشاگر می گوید انداز ه هیچ سنسوری به نسبت نسل گذشته تغییر نخواهد نمود و باز هم شاهد ترکیب 108+10+10+12 خواهیم بود.

طبق گفته های The Elec، یک منبع کره ای، ظاهرا سال جاری سنسور 12 مگاپیکسلی فوق عریض هم به لرزشگیر اپتیکال مجهز خواهد شد تا بدین ترتیب تصاویر ثبت شده و یا ویدیوهای ضبط شده به وسیله آن در نور شب کیفیت بیشتری به نسبت قبل داشته باشند. زاویه دید این سنسور هم به احتمال بسیار فراوان، 120 درجه خواهد بود.

در رابطه با سنسور اصلی هم گفته می گردد اگرچه مقدار آن به نسبت دو نسل قبل تغییری ننموده اما نوع سنسور آن HM3 است و سامسونگ هم عملکرد آن را بهبود بخشیده است. زاویه دید در این دوربین به 85 درجه می رسد و گگرددگی دریچه دیافراگم هم روی f/1.8 واقع شده است. اگرچه Ice Universe افشاگر فوق العاده با سابقه ای است اما در کارنامه آن خطا هم دیده می گردد. بنابراین باید تا حدودی گفته های آن را هم به عنوان شایعه اما بسیار محتمل در نظر گرفت.

از دوربین های اصلی که بگذریم می رسیم به دوربین سلفی، جایی که سامسونگ باز هم برای مدل اولترا از یک سنسور 40 مگاپیکسلی استفاده کرد که البته این موضوع اصلا مشکل خاصی ندارد و نباید شرکت کره ای را به این خاطر سرزنش کرد چون حتی اگر پیشرفت خاصی هم به نسبت قبل نداشته باشد باز هم مسئله ای نیست. دوربین سلفی 40 مگاپیکسلی در دو نسل قبل وظیفه خود را به برترین شکل ممکن انجام داد و به همین دلیل از تعبیه دوباره آن ناراضی نیستیم. اما دو مدل استاندارد و پلاس به دوربین سلفی 10 مگاپیکسلی مجهز می شوند که شرکت در سری گلکسی S10 استفاده نموده بود. در این رابطه اندکی ناامید شدیم اما امیدواریم حداقل کیفیت آن بیشتر از چیزی باشد که مگاپیکسل نشان می دهد.

پیش تر شنیده بودیم سامسونگ می خواهد برای ساخت دوربین سری گلکسی S22 با شرکت ژاپنی Olympus همکاری کند اما این شرکت در گفت و گویی با وب سایت Android Authority بیان کرد در این رابطه هیچ حرفی زده نشده و هیچ همکاری هم شکل نگرفته است. بنابراین به نظر می رسد اگر قرار بود این همکاری شکل بگیرد، سال جاری شاهد آن نخواهیم بود.

قیمت و بازار عرضه سری گلکسی S22

ناگفته پیداست که سری گلکسی S22 یکی از مهم ترین محصولاتی هستند که قرار است سال آینده رونمایی و راهی بازار شوند بنابراین باید انتظار داشته باشیم این محصولات در تقریبا تمامی کشورها برای خرید در دسترس قرار بگیرند. فروشگاه خود سامسونگ و بسیاری از فروشگاه های شخص ثالث هم قطعا این سه مدل را برای فروش در دسترس قرار می دهند بنابراین از لحاظ بازار عرضه هیچ محدودیتی خوشبختانه وجود ندارد.

از لحاظ قیمت به نظر می رسد بسیاری از کاربران بیشتر توان خرید مدل استاندارد را در مقایسه با دو مدل دیگر داشته باشند. طبق آنالیز های انجام شده به وسیله یک وب سایت کره ای، سامسونگ میخواهد 50 الی 60 درصد از اندازه فراوری پرچم داران سال آینده خود را به گلکسی S22 اختصاص دهد چرا که پیش بینی می نماید این گوشی بتواند عملکرد موفقیت آمیزی در فروش داشته باشد اما به شخصه فکر می کنم چنین اتفاقی رخ نخواهد داد چرا که شرکت کره ای نه تنها این گوشی را از لحاظ کیفیت ساخت و امکانات بهبود بخشید بلکه در طراحی آن پسرفت هم داشت. مثلا مقدار کوچک تر، باتری ضعیف تر، بدنه پلاستیکی، نمایشگر با کیفیت +FHD و بسیاری موارد دیگر که قطعا کاربران را از خرید دلسرد می نماید. با این حال شرکت کره ای ظاهرا روی این تصمیم جدی است. در نتیجه فقط 20 درصد از ظرفیت فراوری به گلکسی S22 پلاس و 20 الی 30 درصد هم به گلکسی S22 اولترا اختصاص داده خواهد شد.

تنها نکته ای که در رابطه با پرچم داران سامسونگ باید بدانیم، کمبود تراشه است. البته این موضوع فقط به سامسونگ و کهکشانی های مورد انتظار این شرکت هم مربوط نمی گردد بلکه تمام شرکت ها را درگیر نموده است. در نتیجه این مشکل، شاید در بعضی از منطقه ها دسترسی به پرچم داران این شرکت خیلی کار آسانی نباشد. این موضوع کاملا به شدت کاهش تراشه بستگی دارد و می تواند حتی سامسونگ را مجاب کند تا گوشی هایش را در کشورهایی که تا به امروز بدون مشکل به سری گلکسی S دسترسی داشتند عرضه نکند. فعلا باید منتظر ماند و دید چه پیش می آید.

اما می رسیم به قیمت، جایی که به نظر می رسد تغییر خاصی را شاهد نخواهیم بود. سامسونگ سال گذشته کاربران را سورپرایز کرد و با کاهش بخش بزرگی از کیفیت گوشی های پرچم دارش و بعلاوه حذف هندزفری و شارژر از درون جعبه آن ها، 200 دلار از قیمت آن ها کاست. اگرچه این موضوع یاری زیادی به فروش سری گلکسی S21 نکرد اما با این حال کاهش قیمت محسوسی را شاهد بودیم. حال با در نظر گرفتن تمام اطلاعاتی که در این زمینه در رابطه با سری گلکسی S22 در اختیار داریم، به نظر می رسد باز هم شاهد همان قیمت ها باشیم؛ این یعنی 800 دلار برای گلکسی S22، 1000 دلار برای گلکسی S22 پلاس و 1200 دلار برا گلکسی S22 اولترا که البته قیمت مدل پایه این گوشی ها به شمار میرود.

اطلاعات کنونی ما در رابطه با سری گلکسی S22 به همین موارد خلاصه می گردد تا اینکه طی دو ماه به جای مانده اطلاعات بیشتری را پیرامون آن ها بشنویم. نظر شما در رابطه با این گوشی ها چیست؟ آیا سامسونگ می تواند با عرضه این پرچم دارها، فروش نه چندان خوب سری قبل را جبران کند؟

منبع: AndroidAuthority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 دی 1400 بروزرسانی: 11 دی 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1782

به "گلکسی S22؛ هرآنچه از پرچم داران سال 2022 سامسونگ انتظار داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلکسی S22؛ هرآنچه از پرچم داران سال 2022 سامسونگ انتظار داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید