گام بعدی؛ توقف همیشگی صید ترال در دریای مکران ، دانشجویان سیستان وبلوچستان پای کار صیادان

به گزارش شهر وبلاگ، بعد از چندین ماه مطالبه گری و انعکاس صدای صیادان بلوچ برای انتها صید ترال در سواحل مکران، مجلس شورای اسلامی دستور توقف دو ساله صید کف روب در دریای عمان را صادر کرد.

گام بعدی؛ توقف همیشگی صید ترال در دریای مکران ، دانشجویان سیستان وبلوچستان پای کار صیادان

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مهاجرت به کانادا از طریق کالج هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

گروه دانشگاه خبرنگاران، حنانه جانمحمدی، گسترش صید ترال در آب های جنوبی ایران مربوط به چند سال اخیر است که ابتدا خلیج فارس و سپس دریای مکران را مورد تصرف قرار داد. با ورود دوستداران محیط زیست، ترال هرچند که خلیج فارس را تا حد زیادی زیر و رو نموده بود، خاتمه گرفت؛ تا اینکه در ابتدای امسال دوباره زمزمه های صید ترال کشتی های چینی و ایرانی در سواحل مکران شدت گرفت. رئیسی در ملاقات قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان بوشهر که در بهمن ماه سال 98 برگزار گردید، ضمن دلجویی از صیادان، نوید خاتمه این شیوه از صید را در آب های جنوبی داد، ولی این مهر اتمام ترال در سواحل سیستان و بلوچستان نبود.

مسئولین شیلات استان سیستان و بلوچستان با دلایلی غیر منطقی مثل این که کشتی های صید ترال معمولا ماهی های حرام گوشتی که در کف دریا مستقر هستند را، صید می نمایند و حضورشان ارزآوری زیادی برای کشور به ارمغان می آورد، به چنین حرکتی میدان دادند؛ در صورتی که کشتی های ترال اتفاقا آبزیان گران قیمت را طعمه خود قرار داده بودند. این در حالی است که طبق آمار، 80 درصد از ساکنین شهر های جنوبی خلیج فارس و عمان به صیادی مشغولند و این ماجرا جز اینکه خطری برای محیط زیست بود، معیشت خانواده های زیادی را تهدید می کرد.

حالا انتشار خبر توقف صید ترال در آب های مکران به مدت دو سال، قوت قلبی به صیادین بلوچ و حامیان محیط زیست داده است. قالیباف بعد از سفر استانی به سیستان و بلوچستان، پیگیری مطالبات مردم در خصوص خاتمه ترال را در صدر امور خود قرار داد و روز چهارشنبه گذشته خبر قطعی توقف صید ترال در دریای مکران از سوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و کارگروه صید ترال اعلام شد.

ماجرای ترال در سواحل دریای عمان

صید ترال در دریای مکران بعد از کشمکش های فراوان در خلیج فارس شروع شد. شیلات استان سیستان و بلوچستان ادعای این را داشت که کشتی های ترال تنها به صید ماهیانی مشغول هستند که حرام گوشت بوده و نفعی برای مردم ندارند. اما بعد از نظارت میدانی، اهالی رسانه و صیادین بلوچ متوجه صید ماهیان گرانبها در آب های مکران شدند. حتی عده ای از ساکنین بومی چابهار از قاچاق گسترده سوخت کشتی های صید ترال پرده برداشتند. یارانه ای که این کشتی ها برای سوخت با رانت های خاص دریافت می کردند، باب قاچاق را تا دریا های دور توسعه داد. با این حال بادبان های کشتی های ترال در دریای عمان، روز به روز جیب ساکنین محلی را خالی تر و سفره هایشان کوچک و تنگ تر کرد. با اینکه قرار بود این کشتی ها تا فاصله 8 مایلی به ساحل نزدیک نشوند، اما مشاهدات مردمی چیزی غیر از این را ثابت کرد و نان صیادان آجر شد.

بعد از اعتراضات گسترده و پوشش رسانه ای، سخنگوی قوه قضائیه در نشست 24 تیرماه در خصوص صید ترال در سواحل جنوبی ایران گفت: صید ترال به دلیل ایجاد مسائل در حوزه محیط زیست ممنوع است. به نیروی دریایی سپاه و یگان دریایی نیروی انتظامی اعلام کردیم که این کشتی ها هر جا باشند با دستور قضایی برخورد گردد.

دانشجویان قرارگاه احمدی روشن استان سیستان و بلوچستان نیز در نامه ای اعتراضی به منتظری، دادستان کل کشور نوشتند: کشتی های ترال دارای مجوز، همان مقررات مجوز پرشبهه خود را هم رعایت نمی نمایند و با نقض حریم دریایی، حتی تا نزدیک سواحل که در این فصل محل تخم ریزی آبزیان دریایی است، به صید مخرب خود، آزادانه ادامه می دهند. چطور است که کشتی های ترال وابسته به سازمان شیلات و ژن های خوب، آزادانه و حتی در مکان هایی کمتر از 8 مایل در دریا حاضر می شوند و با خاموش کردن ردیاب خود و چراغ های کشتی خود در شب دست به غارت می زنند؟ چگونه است که کشتی های ترال با نزدیک شدن قایق های ماهیگیری و اعتراض صیادان محلی به رعایت نکردن قانون، به سمت صیادان آب جوش و سنگ پرتاب می نمایند، اما بازهم آزادانه در حال دزدی هستند؟

بعد از ممنوعیت تحرکات کشتی های کف روب در دریای عمان، مردم شاهد حضور ترال ها در سواحل بودند. هشتگ #صید-ترال-را-ممنوع کنید از طرف دانشجویان قرارگاه احمدی روشن در فضای مجازی قوت گرفت و خروج کف روب ها از دریای مکران به یک درخواست همگانی تبدیل شد. بعد از مشاهده فعالیت کشتی های ترال در دریای مکران با محبی، معاون صید سازمان شیلات تماس گرفتیم. او گفت: اظهارات اسماعیلی در نشست خبری قوه قضائیه مربوط به صید ترال در خلیج فارس بود ؛ نه دریای عمان. هیچ گونه نامه ای از طرف دستگاه قضا مبنی بر ممنوعیت صید ترال در دریای مکران دریافت نکردیم و بدون سند مکتوب نمی توانیم کشتی های ترال را متوقف کنیم.

با تمام این کش و قوس ها، اما تلاش و تلاش های دانشجویان تمامی نداشت؛ تا اینکه در سفر قالیباف به استان سیستان و بلوچستان مقرر شد که ماجرای صید ترال در لیست اولویت رسیدگی های مجلس قرار بگیرد؛ و بعد از چند روز خبر از اتمام آن شنیده شد. عمرانی، دبیر قرارگاه احمدی روشن سیستان و بلوچستان می گوید: خوشبختانه بعد از ارسال اسناد و مدارک صید ترال به مجلس شورای اسلامی، این مدارک مورد آنالیز نهاده شد و مثمر ثمر واقع شد. در آنالیز های میدانی قالیباف از سیستان و بلوچستان و ملاقات با دانشجویان استان، موضوعات اصلی و کلان به سمع او رسید. 9 مسئله مهم را برای او تشریح کردیم که صید ترال یکی از آن ها بود. طبق گفته رئیس فراکسیون محیط زیست، دستور مستقیم ریاست مجلس باعث توقف صید ترال در آب های جنوبی استان شده است که این به معنای نمود واقعی نتیجه سفر قالیباف به این استان محروم است.

بیشتر بخوانید:

  • صید ترال این بار در دریای مکران لنگر انداخت + فیلم
  • صید ترال با چراغ خاموش! / وقتی کشتی های چینی دریای مکران را می بلعند!
  • دانشجویان احمدی روشن سیستان و بلوچستان فرایند صید ترال در دریای مکران را آنالیز کردند + فیلم
  • نامه اعتراضی دانشجویان سیستان و بلوچستان به دادستان کل کشور در خصوص جولان کشتی های ترال در ساحل دریای مکران
  • عمرانی: جناب قاضی مگر قرارمان ممنوعیت صید ترال در دریای مکران نبود؟!
  • مجوز به کشتی های ترال دهن کجی به قوه قضائیه است + فیلم
  • یک درخواست همگانی: صید ترال را متوقف کنید! / جولان کشتی های ترال در سواحل مکران خاتمه ندارد
  • درگیری صیادان بلوچ با یکی از لنج های ترال + فیلم
  • مناظره رادیویی دبیر قرارگاه احمدی روشن سیستان و بلوچستان با معاون صید سازمان شیلات + فیلم
  • مطالبه گری قرارگاه احمدی روشن سیستان و بلوچستان نتیجه داد / توقف صید ترال در دریای مکران برای دو سال

عمرانی می گوید: قرارگاه احمدی روشن در تلاش برای ممنوعیت این صید برای همواره است و خواهان توبیخ مدیرانی که زمینه ساز ایجاد چنین شرایطی بودند هستیم. اصل موضوع حل شده و باید به دیگر ابعاد آن رسیدگی گردد. علاوه بر صید ترال، طرح 46 هزار هکتاری، گاز رسانی، عدالت آموزشی، آب آشامیدنی، قاچاق خاک و خیلی از مسائل و مسائل دیگر سیستان و بلوچستان در دست اقدام و پیگیری دانشجویان تشکلی است و امیدواریم در آینده شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

خبرنگاران بالغ بر 5 ماه پیگیری امور صیادین بلوچ را در اولویت کاری خود قرار داده بود و بالاخره بعد از ماه ها پیگیری و انعکاس صدای مطالبه گری مردم، شاهد توقف صید ترال به مدت 2 سال شدیم. البته خواسته اصلی صیادین، توقف این صید برای همواره است که در تلاش هستیم برای آن با مسئولین مربوط در تماس باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 792

به "گام بعدی؛ توقف همیشگی صید ترال در دریای مکران ، دانشجویان سیستان وبلوچستان پای کار صیادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام بعدی؛ توقف همیشگی صید ترال در دریای مکران ، دانشجویان سیستان وبلوچستان پای کار صیادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید