کینا یکی از زیباترین بازی های سال جاری است؛ آغازی قدرتمند برای PS5

به گزارش شهر وبلاگ، در جریان رویداد State of Play اخیر، گیم پلی جدیدی از بازی Kena: Bridge of Spirits را شاهد بودیم. در این تریلر ضمن تماشای بخش هایی از داستان و دنیای بازی، با چگونگی انجام مبارزات بازی و فرایند آن هم آشنا شدیم. همچنین تاریخ انتشار بازی برای پلتفرم های پلی استیشن 5، پلی استیشن 4 و کامپیوترهای شخصی معین شد.

کینا یکی از زیباترین بازی های سال جاری است؛ آغازی قدرتمند برای PS5

بازی کِینا: رابط ارواح در میان بازی های سال جاری نظر بسیاری را جلب نموده و هواداران زیادی پیدا نموده است. بازی کینا نه تنها یکی از اولین بازی های پلی استیشن 5 است، بلکه اولین ساخته استودیوی سازنده اش یعنی امبر لب (Ember Lab) محسوب می گردد.

اگر بعد از دیدن تریلرها و اطلاعاتی که از بازی پخش شده است، حس و حال کاملا مشابهی با بازی زلدا به شما دست داده، بد نیست بگوییم که این احساس به هیچ وجه اشتباه نیست. بازی کینا با شباهت هی بسیاری که با نسخه های سه بعدی مجموعه زلدا دارد، یادآور دنیای زیبا و رنگارنگ زلدا برای مخاطب خود است. گذشته از شباهت های بصری، دنیای پر رمز و راز و جادویی در بازی کینا با یک هاب اصلی که همان دهکده دنیای بازی است و بخش های متصل به آن روبرو هستیم. از این هاب اصلی می توان به بخش های مختلف نقشه بازی سفر کرد. هر کدام از این بخش های مختلف تمرکز خاصی روی مکانیک های مختلف بازی دارند. به طور مثال در یک بخش با سیاهچاله های پی در پی و طولانی، در بخش دیگر با سکوبازی و دست آخر هم با یک غول آخر عظیم الجثه طرف هستیم. این ساختار در واقع بازی را به یک اثر غیرخطی عظیم بدل می نمایند که در طول بازی می توان به گشت و گذار در این دنیا و کشف پاسخ معماهای بازی پرداخت و پرده از رازهای و چیزهای مخفی در دنیای بازی برداشت.

بازی کینا: رابط ارواح شاید به اندازه بازی های دیگر سال جاری همچون هورایزن فوربیدن وست و رچت اند کلنک شناخته شده نباشد، اما تنها کافی است تا نیم نگاهی به بازی انداخت تا به بهترین شکل ممکن و از هر لحاظ غافلگیر شد. بازی کینا در کوشش است تا با جلوه های بصری چشم نواز و جنب و جوش خاص فضای بازی، یک تجربه سرگرم نماینده و دلنشین در سبک اکشن ماجراجویی باشد که ساعت ها بازیکن را مجذوب خود می نماید. ویژگی که کینا را از بازی های دیگر در این سبک متمایز می نماید، فاصله دریافت از واقع گرایی افراطی و کوشش برای خلق دنیایی فانتزی با جزئیات ریز و درشت و اتمسفر زیبا است که این روزها در میان بازی های سبک اکشن ماجراجویانه کمتر شاهد آن هستیم.

از انیمیشن تا بازی

استودیوی بازی سازی امبر لب، به عنوان یک استودیوی انیمیشن سازی در سال 2009 توسط مایک و جاش گریر تأسیس شد. این استودیو تنها 14 عضو ثابت دارد و تا به امروز تنها در زمینه فراوری انیمیشن تمرکز داشته است و قرار است با بازی کینا: بریج آو اسپیریتز برای اولین بار به طور رسمی وارد صنعت بازی های ویدیویی گردد. البته این استودیو با دنیای بازی های ویدیویی بیگانه نیست و انیمیشن Terrible Fate، ساخته امبر لب، متاثر از دنیای بازی زلدا، خود گویای آشنایی و ادای احترام سازندگان آن به بازی The Legend of Zelda: Majoras Mask است. انیمیشنی که توجه و تحسین بسیاری از دوست داران زلدا را به همراه داشت.

دنیای مردگان

داستان بازی درباره یک راهنمای روح ها است؛ کینا، به عنوان قهرمان داستان، به یاری و هدایت ارواح سرگردان و بی قرار می پردازد تا به آرامش ابدی دست پیدا نمایند. در واقع شخصیت اصلی یعنی کینا، با قابلیت ها و توانایی های خاص خود که دارد می تواند به ارواحی که میان دنیای مادی و معنوی سرگردان مانده اند یاری کند تا به مقصد نهایی خود برسند. این ارواح سرگردان و گرفتار، روح افرادی هستند که در هنگام مرگ کاری ناتمام داشته اند یا ناراحتی و سرخوردگی عمیقی را با خود به همراه دارند. بنابراین در دنیایی برزخی گرفتار و بلاتکلیف مانده اند.

این داستان البته بی شباهت به انیمیشن زیبای روح از کمپانی پیکسار نیست که سال جاری توجه بسیاری از منتقدها به خود جلب کرد و استقبال خوبی هم در میان مردم به همراه داشت. کینا، شخصیت اصلی بازی، رسالت یاری به روح افرادی مثل جو گاردنر از دنیای انیمیشن روح را به عهده دارد؛ معلم موسیقی که درست در روزی که قرار است به آرزوی دیرینه اش، یعنی اجرای زنده در یک گروه موسیقی جاز برسد در یک اتفاق روحش از بدنش جدا می گردد. در دنیای بازی کینا، دنیا بینی حاکم بر بازی و مقوله زندگی و مرگ از دریچه فکری خاصی به مخاطب بازی القا می گردد. تفکری که در میان آثار متعدد بازی های ویدیویی، بازیکن را اندکی بیشتر به تأمل وادار می نماید و از داستان فقط رنگارنگ و مبارزات بی روح فاصله می گیرد.

داستان بازی در دنیایی خیالی جریان دارد. دنیایی که یادآور مشرق زمین است و می توان معماری و طبیعت زیبای آن را الهام گرفته از کشور ژاپن، جزیره بالی در اندونزی و دیگر مناطق دنیای شرق دانست. البته شخصیت اصلی بازی، یعنی کینا در سفر دور و دراز خود به این سرزمین آمده و ماجراجویی عظیمی در این دنیا در انتظار او است.

علاوه بر شخصیت اصلی بازی، در ویدیوهای منتشر شده شاهد موجودات کوچکی در بازی بوده ایم که بسیار پر جنب و جوش هستند و البته در فرایند بازی بسیار تأثیرگذارند. این موجودات سیاه کوچک و بامزه رات (Rot) نام دارند که نقش پررنگی چه در گیم پلی و چه از نظر داستانی در بازی ایفا می نمایند. می توان رات ها را در گوشه و کنار دنیای بازی پیدا و به خود ملحق کرد. آن ها در گیم پلی و چه در مبارزات و چه در حل معماها به یاریمان می آیند و برای مثال می توان برای جابه جایی و رد شدن از موانع از آن ها استفاده کرد یا حواس حریف را با یاری آن ها پرت کرد. رات ها در داستان بازی عامل تجزیه و پوسیدگی المان های دنیای بازی هستند و پراکندگی درست آن ها در بازی بسیار اهمیت دارد. پس به خاطر داشته باشید این موجودات خجالتی و بانمک را نادیده نگیرید و در طول ماجراجویی های خود از آن ها یاری بگیرید.

مبارزات جذاب و آشنا

سیستم مبارزات بازی در تریلرهای نمایش داده شده، کینا را به هنگام استفاده از نیزه، کمان و همچنین قدرت های جادویی به تصویر می کشد. کینا از چوب دستی خود در مبارزه های مختلف برای ضربه زدن به دشمن استفاده می نماید. یک ارتقا در این چوبدستی کافی است تا آن را تبدیل به کمان کند که در تیراندازی ها و مبارزات از راه دور بسیار کاربردی است. همچنین با قابلیت پالس، کینا می تواند یک سپر محافظ در برابر دشمنان ایجاد کند. در این حالت دفاعی اثر حمله های دشمن روی نوار سلامتی پایین می آید. حتی از این مکانیزم برای خسته کردن دشمن و ضد حمله هم می توان استفاده کرد. انتظار می رود دشمنان متنوعی برای به کار دریافت سیستم مبارزات روی آن ها در بازی وجود داشته باشد که هر کدام الگوی حمله منحصر به خود را دارند و در طول بازی می توان در این زمینه تجربه کسب کرد و یاد گرفت؛ مبارزه هایی معمول و سریع که به نظر جذاب و سرگرم نماینده می رسند.

نسخه پلی استیشن 5

تریلرها و تصاویر نمایش داده شده از بازی همه مربوط به نسخه نسل نهم و کنسول پلی استیشن 5 هستند و تمام توجه ها تا به امروز به این نسخه از بازی معطوف شده است. از قرار معلوم انتظار می رود نسخه پلی استیشن 4 از نظر گرافیکی تراکم المان های کمتری در لحظه در محیط بازی داشته باشد. به طور مثال تعداد رات های در حال جنب و جوش بازی کمتر باشد یا جنگل و پوشش گیاهی بازی تراکم کمتری نسبت به نسخه PS5 داشته باشد. این قضیه البته تفاوتی در گیم پلی بازی و فرایند مبارزات و حل معماها ایجاد نمی نماید.

  • جزئیات گیم پلی Kena: Bridge of Spirits منتشر شد

با اینکه استودیوی امبر لب فراوری این اثر را در ابتدا برای پلی استیشن 4 آغاز کرد، با ظهور نسل نهم کنسول بازی شرکت سونی، این استودیو با بهره بردن از قابلیت های بالای کنسول پلی استیشن 5، ایده های جدیدی را در بازی اجرایی نموده است. این اتفاق برای بازی کینا نتیجه خوبی داشته و سازندگان بازی توانسته اند با استفاده از قدرت بالای پلی استیشن 5 در بارگذاری سریع بازی ها، سرعت بارگذاری بازی را به تنها 2 ثانیه برسانند و جلوه های بصری خیره نماینده ای را در بازی خلق نمایند.

از مزایای دیگر نسخه پلی استیشن 5 بازی کینا می توان به قابلیت های کنترلر دوال سنس اشاره نمود. با قابلیت هایی که این کنترلر دارد، از جمله لرزش در ماشه ها (تریگرها) و ویژگی بازخورد لمسی (Haptic Feedback)، مبارزات بازی و تیراندازی با تیر و کمان حس واقع گرایانه تری به بازیکن انتقال می دهد. اگر هنوز مانند بسیاری به پلی استیشن 5 دسترسی ندارید، به هیچ وجه خود را از تجربه این بازی روی پلی استیشن 4 محروم نکنید. به خصوص که استودیوی سازنده بازی این امکان را فراهم می نماید که در صورت تهیه این کنسول نسل نهمی در آینده می توانید به رایگان نسخه پلی استیشن 4 بازی به نسخه پلی استیشن 5 ارتقا دهید.

هدف بازی کینا این نیست که از مجموعه بازی های عظیم و محبوب چون هورایزن فوربیدن وست پیشی بگیرد یا بازی گاد آور وار: رگنارک را خلع سلاح کند! حتی بد نیست اشاره کنیم که کینا در مقایسه با بازی های 70 دلاری پلی استیشن 5 تنها با قیمت 40 دلار عرضه می گردد و ارزان تر است، اما پتانسیل این را دارد که توجه هواداران سبک اکشن ماجراجویی را معطوف خود نموده و انتخاب های این مخاطبان را محدود کند. با انتشار پیروز بازی کینا می توان انتظار داشت مکانیک های بازی های این سبک دچار بازنگری شده و سمت و سوی جدیدی برای ادامه پیدا نمایند.

کینا با گرافیک خیره نماینده، داستان پردازی معمایی زلدا طور، طراحی منحصربه فرد دنیای بازی و سیستم مبارزات هوشمندانه، این ظرفیت را دارد تا ما را با خلاقانه ترین بازی ویدیویی سال آشنا کند. نباید فراموش کنیم که بسیاری از بازی های پیروز همواره پدیدآورندگان سبک خاصی در دنیای بازی های ویدیویی نبوده اند و در واقع دنباله رو سبک بازی هایی پیش از خود بوده اند که با اضافه کردن المان هایی ویژه به پیروزیتی بیشتر از آثار موجود رسیده اند. استودیوی مستقل امبر لب در این راستا کار دشواری پیش رو دارد و باید دید در ابتدای نسل جدید تا چه اندازه در ارائه اثری درخشان و به یاد ماندنی پیروز خواهد بود.

در ادامه می توانید تریلر جدید بازی Kena: Bridge of Spirits را ببینید. این بازی در روز 24 آگوست 2021 روی دو کنسول پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 و همچنین کامپیوتر عرضه خواهد شد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1154

به "کینا یکی از زیباترین بازی های سال جاری است؛ آغازی قدرتمند برای PS5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کینا یکی از زیباترین بازی های سال جاری است؛ آغازی قدرتمند برای PS5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید