کارگران ساختمانی؛ بیکاران فصل سرد

به گزارش شهر وبلاگ، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری روز تعطیل یا غیر تعطیل برایشان فرقی ندارد، در پی کسب یک لقمه نان حلال برای خانواده هایشان هستند، اگر گذرتان به ورودی های شهر شهرکرد از جمله میدان امام حسین، میدان چهارمحال و ... افتاده باشد، جمعیتی از افراد را مشاهده می کنید که در سرما و گرمای سال منتظر هستند که یک نفر برای پیشنهاد کار سر برسد و دست خالی به منزل برنگردند، اما در این میان تنها یک یا دو نفر شانس با آن ها یار است که بر سر کار بروند، درست حدس زده اید، این قشر کارگران ساختمانی هستند.

کارگران ساختمانی؛ بیکاران فصل سرد

به گزارش خبرنگاران، مسائل و مسائلی که کارگران فصلی یا کارگران ساختمانی با آن ها دست و پنجه نرم می نمایند، قصه پر غصه ای است که بارها و بارها از تریبون های مختلف بیان شده، اما انگار تنها عادت به شنیدن این غم نامه داریم، پای درد دلشان که بنشینی حرف های زیادی دارند از کم بودن دستمزدها، نداشتن بیمه، گرانی، رکود در ساختمان سازی که موجب بیکاری آن ها شده تا هزار و یک مشکل دیگر!

کارگران ساختمانی در چهارمحال و بختیاری در خوشبینانه ترین حالت ممکن از ابتدای خردادماه تا انتها آبان ماه شرایط کار برای آن ها فراهم است، البته این مسئله بدین معنا نیست که در این ایام نیز هر روز بر سرکار هستند، بلکه اگر شانس با آن ها یار باشد در ماه نیمی از آن را بر سر کار بروند.

تورم و گرانی این روزها کمر بسیاری از افراد را در تامین هزینه های زندگی خم نموده است، در این میان شرایط برای افرادی که دستمزد آن ها بر اساس کار روزانه پرداخت می گردد و حقوق ثابتی ندارند، سخت تر شده است، اگر یک کارگر ساختمانی در طول سال و با احتساب روزهای تعطیل 30 روز نیز بر سر کار باشد و روزانه نیز حدود 300 هزار تومان دستمزد دریافت کند، در ماه حقوق ماهیانه او حدود 9 میلیون تومان می گردد، در حالیکه عایدی زیر 10 میلیون تومان زیر خط فقر محسوب می گردد، اما بعضی کارگران ساختمانی در ماه شاید 10 روز بتوانند بر سر کار بروند.

سرد شدن هوا در چهارمحال و بختیاری عملا صنعت ساختمان سازی را به کما می برد، در این ایام مسائل کارگران ساختمانی بیش تر از گذشته مشهود می گردد، بسیاری از این کارگران سوز سرما را بر جان می خرند تا شاید امیدی باشد در این روزهای سرد کسی در پی کارگر باشد، حال درک کنید حال کارگری را پس از گذراندن یک روز سخت و سرد باید شب با دست خالی به منزل برگردد.

اگر فکری به حال کارگران ساختمانی در چهارمحال و بختیاری نگردد، این قشر زیر فشارهای مالی برای تامین هزینه های خانواده بیش تر از گذشته دچار چالش می شوند و از سفره ای که روز به روز در حال کوچک شدن است، چیزی باقی نخواند ماند.

وجود مقاومت در برابر افزایش دستمزد کارگران ساختمانی

نورالله نیکبخت- مسئول کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه حمایت از قشر کارگران ساختمانی به وسیله مسئولان ضعیف است، اظهار کرد: بارها و بارها اعلام شده است که کارگران ساختمانی معروف به بیکاران فصلی هستند و با سرد شدن هوا و رکود در صنعت ساختمان سازی عملا این کارگران نیز بیکار می شوند و عایدیی ندارند.

وی اضافه کرد: در پی اجرای طرحی هستیم تا در آن کارگران ساختمانی را در فصول سرد سال به سمت کارهای تولیدی با تشکیل تعاونی سوق دهیم، اما این کار نیازمند یک جایگاه ویژه است، دولتمردان باید یک نگاه ویژه به کارگران ساختمانی داشته باشند تا از شرایط فعلی خارج شوند.

نیکبخت با بیان اینکه در صنعت ساختمان سازی کارگران بیش ترین زحمت را متحمل می شوند، گفت: اما این افراد کمترین بهره را از این صنعت پرسود دارند.

مسئول کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه در برابر افزایش دستمزد کارگران ساختمانی در سطح ملی مقاومت وجود دارد، شرح داد: میانگین دستمزد روزانه یک کارگر باید روزانه 300 هزار تومان باشد، اما در عمل این مبلغ به آن ها پرداخت نمی گردد، گاهی دستمزد پرداخت شده به آن ها روزانه 150 هزار تومان است.

وی اضافه کرد: اگر هر کارگر به طور میانگین در سال 150 روز با عایدی روزانه 300 هزار تومان کار کند، عایدی او در سال مبلغی معادل 45 میلیون تومان می گردد که اگر این مبلغ را تقسیم بر 12 کنیم، به طور میانگین حقوق او کمتر از سه میلیون تومان در ماه خواهد شد، با شرایط مالی فعلی این عایدی کفاف هزینه های این قشر نمی دهد، در بیش تر موارد کارگران از مبلغ مشخص شده کمتر دریافت می نمایند.

نیکبخت با بیان اینکه دستمزد کارگران فصلی در چهارمحال و بختیاری یک چهارم استان های مجاور از جمله اصفهان و خوزستان است، یادآور شد: در استان های گرمسیر کارگران در طول سال می توانند بر سر کار بروند، اما در استان عملا از آذرماه تا اردیبهشت سال آینده صنعت ساختمان سازی به دلیل سردی هوا دچار رکود شدید می گردد.

مسئول کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در چهارمحال و بختیاری در مورد پیگیری های انجام شده برای افزایش دستمزد کارگران ساختمانی، شرح داد: از دو سال گذشته نامه نگاری های متعدد از سوی انجمن صنفی کارگران ساختمان استان انجام گرفت، در ابتدا مقاومت های از سوی مسئولان استانی برای افزایش دستمزد کارگران وجود داشت، اما خوشبختانه در حال تدوین یک شیوه نامه دستمزد کارگران در استان هستیم تا دستمزدها به صورت قانونی افزایش پیدا کند.

حقوق کارگران ساختمانی پایین نیست

حفیظ الله فضلی- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگاران در مورد پایین بودن دستمزد کارگران ساختمانی، اظهار کرد: دستمزد این قشر پایین نیست و مبلغ 300 هزار تومان خوب است، زیرا این قشر همچون سایر اقشار هزینه های جانبی از روی دستمزدشان کم نمی گردد.

وی بیان نمود: دستمزد کارگران ساختمانی به وسیله هیچ نهادی مشخص نمی گردد، عموما بر اساس توافق بین کارگر و کارفرما دستمزد بعد از انتها کار پرداخت می گردد، البته این پرداخت در جایی ثبت نمی گردد.

فاضلی اضافه کرد: در چهارمحال و بختیاری کارگران ساختمانی روزانه بین 250 تا 300 هزار تومان دستمزد دریافت می نمایند و فکر نمی کنم کسی کمتر از این اندازه پرداخت کند.

وی با اشاره به حمایت ها از کارگران ساختمانی، شرح داد: دولت در حال اجرا بیمه این قشر است و سهم کارفرما باتوجه به اینکه ابن قشر کارفرمای ثابتی ندارند، به وسیله دولت و از محل عایدیهای حاصله از صدور پروانه های ساختمانی تامین و پرداخت می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1830

به "کارگران ساختمانی؛ بیکاران فصل سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران ساختمانی؛ بیکاران فصل سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید