پیشنهاد ریاض به سوریه؛ کاهش ارتباط با تهران در مقابل مشارکت در بازسازی

به گزارش شهر وبلاگ، روزنامه الاخبار در تحلیلی نوشت که عربستان پس از ناامیدی از آمریکا پیشنهاد مشارکت در بازسازی سوریه در مقابل کاهش روابط دمشق با تهران را داده است.

پیشنهاد ریاض به سوریه؛ کاهش ارتباط با تهران در مقابل مشارکت در بازسازی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران، روزنامه لبنانی الاخبار در تحلیلی نوشت: عربستان سعودی در سایه ناامیدی پی درپی از هم پیمان آمریکایی چاره ای جز بازسازی سیاست منطقه ای خود به ویژه در قبال ایران و هم هم پیمانان آن ندارد.

در این تحلیل آمده است: در این راستا سعودی ها کوشش دارند که روابط خود با سوریه را تغییر دهند واخیرا هیاتی سعودی در سفری به دمشق پیشنهاد مشارکت در بازسازی سوریه را داده اند اما مشکل اینجاست که این کوشش ها همچنان برپایه تصورات و شرط بندی های اشتباه است.

این روزنامه لبنانی با اشاره به فراز و نشیب های روابط ریاض و دمشق از سال 2011تا این لحظه نوشت: اخیرا اخباری در رابطه با سفر هیات سعودی به دمشق منتشر شده و سعودی ها تنها اعلام کردند که این اخبار غیردقیق است و آن ها را به طور کامل تکذیب نکردند و دلیلش این است که اطلاعات روزنامه گاردین صحیح نیست و خالد الحمیدان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان به سوریه سفر نکرده بلکه یک مسئول دیگری بود و تقریبا پس از یک دهه اختلاف بین دو طرف در سوم ماه جاری این ملاقات صورت گرفته است.

در بخش دیگری از این تحلیل آمده است که سفر هیات سعودی به سوریه چند روز پس از اظهارات تلویزیونی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مبنی بر اینکه کشورش تمایل به ایجاد روابط خوب و متمایز با ایران دارد انجام شد، همچنین سفر این هیات پس از ملاقاتهای مسئولان امنیتی ایرانی و سعودی در بغداد با وساطت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بود.

این روزنامه نوشت: عوامل زیادی وجود دارد که باعث شده است عربستان به سوریه روی بیاورد و همه این عوامل به ناامیدی های مکرر عربستان از سیاست های منطقه ای آمریکا بویژه بعد از روی کار آمدن جو بایدن مرتبط است. اکنون کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات بر این باورند که سوریه با توجه به جنگ ویرانگر طی ده سال اخیر از ضعف استثنائی رنج می برد و در سال 2019 هزینه بازسازی سوریه 200 الی 400 میلیارد دلار تخمین زده شده است بنابراین دمشق ناچار به همکاری با کشورهای عربی است و از نظر پایتخت های عربی بهای هرگونه ارتباط دمشق با کشورهای عربی لزوما منوط به توقف روابط سوریه با تهران است اما این باور عرب ها با این واقعیت رو به رو است که بشار اسد رئیس جمهور سوریه روابط خود با تهران را کاهش نخواهد داد زیرا در طول سال های جنگ روابط میان این دو کشور مستحکم شده است.

الاخبار می نویسد: ائتلاف سعودی-اماراتی بر این باور است که بشار اسد مجبور به ایجاد روابط متعادل با ایران از یک طرف و با کشورهای حاشیه خلیج(فارس) از طرف دیگر است و براساس اطلاعات بعضی منابع مطلع سوری، ریاض به وسیله بعضی تاجران و سرمایه داران سوری که روابط تاریخی با عربستان دارند و بعضی از آن ها در آن کشور اقامت دارند پیشنهاد مشارکت در بازسازی سوریه را داده است اما پیشنهاد سعودی ها هنوز معلوم نیست که از دیوار تحریم های آمریکا علیه سوریه عبور کند یا خیر.

در این گزارش تاکید شده است: کارشناسان بر این باورند که این برنامه ریزی ها تنها در حد توهم است زیرا بشار اسد شروط سعودی ها را نخواهد پذیرفت و از روابطش با تهران کوتاه نخواهد آمد و این مساله از همان ابتدا در رسانه های عربی به ویژه قطری و اماراتی نمایان شد زیرا با انتقاد از رویکرد جدید عربستان اعلام کردند که این رویکرد تنها منجر به تضعیف جبهه مخالفت عربی با نظام بشار اسد می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1300

به "پیشنهاد ریاض به سوریه؛ کاهش ارتباط با تهران در مقابل مشارکت در بازسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد ریاض به سوریه؛ کاهش ارتباط با تهران در مقابل مشارکت در بازسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید