وقتی مسائل ریاضی در خواب حل می شوند!

به گزارش شهر وبلاگ، همۀ ما رؤیاهای شفاف را دیده ایم. رؤیای شفاف وقتی است که می دانیم داریم خواب می بینیم ولی از خواب بیدار نمی شویم. در این حالت اطلاعات محیطی وارد رؤیای ما می شوند. ممکن است صدای چک چک آب را به صورت صدای طبل در خواب بشنویم و سایر محرک های محیطی در خوابی که می دانیم خواب است به صورت های دیگر بروز پیدا نمایند. به عبارت دیگر در حین اینکه خوابیم بیدار هم هستیم و یک دنیای نو برایمان خلق شده است. این موضوع مورد مطالعۀ بعضی از دانشمندان قرار گرفته است.

وقتی مسائل ریاضی در خواب حل می شوند!

برخی از محققان مجله علمی زیست شناسی معاصر از چهار کشور مختلف دنیا دور هم جمع شده اند و با انجام پژوهشی در پی پیدا کردن راهی برای صحبت کردن با افرادی هستند که رویا می بینند. این محققان نه تنها در پی صحبت کردن با این افرا هستند، بلکه کوشش نموده اند تا این افراد در زمان خواب مسائل ریاضی را به درستی حل نمایند. با تمرکز بر این موضوع توانستند مردم را وادار نمایند تا در هنگام خواب به سوالات و مسائل خود پاسخ دهند و یا به عبارت دقیق تر در هنگام خواب مسئله حل نمایند. برخی از افراد این آزمایش توانستند در هنگام خواب مسائل ریاضی را حل نمایند.

رویا؛ پدیده ای عجیب و غیرقابل شرح

رویاها می توانند شگفت انگیز، عجیب و غریب، مثبت یا ترسناک باشند. برخی از رویاها چنان زنده هستند که به ما اثبات می نمایند که چرا در گذشته خیلی از افراد به خواب و حقایق آن ایمان داشتند و آن را راهی به دنیای دیگر می تماشاد. واقعیت این است که دانشمندان هنوز چیزهای زیادی را در خصوص خواب و خواب تماشا نمی دانند.

افرادی که خواب می بینند یک واقعیت را تجربه می نمایند در حالی که دنیای بیداری واقعیت دیگری را تجربه می نماید و همین مسئله سوالاتی را درباره ماهیت خود آگاهی انسان به فکر متبادر می نماید. مطالعه رویاها همواره سخت بوده است. یک دلیلش این است که به محض بیدار شدن، رویاهای ما کمرنگ و فراموش می شوند. این یعنی که که تحقیقاتی که درباره یادآوری رویا است، از دقت کافی برخوردار نیستند.

رویاها ما را به یک واقعیت دیگر می کشانند، دنیای توهم انگیز که مانند هر تجربه ای در بیداری واقعی به نظر می رسد. اگر دانشمندان بتوانند بین زمان خواب و دنیای واقعی پیوندی برقرار نمایند چه؟ این سؤالی است که برخی محققان در پی جواب آن می گردند. آن وقت می توان در خواب به مسائل دنیای واقعی پاسخ داد. یعنی در عین اینکه فرد خواب است دنیای واقعی را هم تجربه می نماید. چیزی شبیه به فضانوردی، یعنی وارد شدن به یک دنیای دیگر و فهمیدن آن.

در این زمینه بخوانید:

از رؤیا تا واقعیت؛ وقتی خواب بازتاب زندگی می گردد

یافته نو دانشمندان؛ با خواب سموم مغز را دفع کنید

محققان ارتباط دو طرفه (خواب و دنیای واقعی) در هنگام خواب را رویای تعاملی می نامند. چنین حالتی برای همۀ ما رخ داده است و دانشمندان در خصوص وجود آن مطمئن هستند و لذا در صددند که چیزهای بیشتری در خصوص رؤیای تعاملی بدانند.

رویای تعاملی

بیشتر افراد برای اینکه بتوانند به مسائل خودشان پاسخ دهند ضروری است که بیدار باشند. اما محققان دریافته اند که رؤیاهای شفاف که خواب و بیداری در آن مخلوط می گردد فرصتی است برای فهم چیزهای بیشتری در خصوص خواب. برای مثال پاسخ به این پرسش که شرایط آگاهی، هشیاری و توان تحلیلی ما در هنگام خواب چگونه است؟ چگونه می تواند با دنیای بیرون ارتباط برقرار کند؟ چگونه می تواند به مسائل پاسخ دهد و آن ها را حل نماید؟

برای پاسخ این سؤالات تیمی تشکیل شد که در چهار آزمایشگاه در آلمان، هلند، فرانسه و آمریکا مشغول به کار هستند. هر آزمایشگاه روش های خود را به کار می برد اما هر چهار آزمایشگاه شواهدی از ارتباط دو طرفه در هنگام خواب روز و شب پیدا کردند.

در طول آزمایش های مختلف، شرکت نمایندگان با استفاده از پلی سونوگرافی تحت آنالیز قرار گرفتند تا محققان مطمئن شوند که در حین خواب در مرحله رِم هستند. رِم مخفف خواب سریع حرکت چشم است، این زمانی است که رویای شفاف اتفاق می افتد. به شرکت نمایندگان در این مطالعه آموخته شد که به محققان از زمان ورود به رویای شفاف و شروع حرکات سریع چشم به محققان، اطلاع دهند. هنگامی که افراد وارد رؤیای شفاف می شدند، محققان از بوق یا چراغ برای برقراری ارتباط با آنها در حین خواب استفاده کردند. در همین حالت بود که محققان توانستند به این افراد مسائلی ریاضیاتی بدهند و آن ها در خواب آن را حل می کردند. اگر اینطور باشد یعنی ما می توانیم با افراد در هنگام خواب ارتباط برقرار کنیم بدون اینکه آن ها از خواب بیدار شوند. محققان در کوششند ارتباطات دو طرفه را با افراد خوابیده توسعه و اصلاح نمایند تا اینکه بتوان تعاملات پیچیده تری بین خواب و بیداری داشت.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در آزمایشگاه ایالات متحده (در شمال غربی) فعالیت نوی را برای آزمایش در خانه به ما داده اند. آنها یک برنامه تلفن هوشمند را طراحی نموده اند که به افراد می آموزد در طول رویاهای خود به شفافیت دست یابند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی یکی از اطرافیانتان برای حل مسئله ای به بن بست می خورد به او پیشنهاد دهید که کمی استراحت کند. این پیشنهاد لزوماً برای این نیست که برای حل مشکل خود وقت بخرد، بلکه بسیاری از ما در حین خواب راه چاره مسائلمان به فکرمان خطور می نماید. محققان امیدوارند که آزمایش ها و راه چاره های آن ها به مردم یاری کند تا مسائل خود را حین خواب حل نمایند.

منبع: Forbes

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1694

به "وقتی مسائل ریاضی در خواب حل می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی مسائل ریاضی در خواب حل می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید