همه داروهای کرونا؛ از معجزه ماداگاسکار تا داروی آرتروز و HIV

به گزارش شهر وبلاگ، در حال حاضر به نظر می رسد جهان ناامید شده است تا راه هایی برای کند کردن گسترش کروناویروس جدید و روش هایی برای درمان این بیماری خطرناک پیدا کند. تا تاریخ 6 آوریل، بیش از 200 کارآزمایی بالینی بر روی دارو ها و یا واکسن های احتمالی COVID-19 اجرا شده و همچنان در حال انجام هستند. از گوشه و کنار جهان نیز هر روز اخباری مبنی بر یافتن تأثیر دارویی بر روی کروناویروس جدید منتشر می شود که امید به درمان این بیماری را افزایش می دهد، اما در حقیقت هنوز هیچ داروی تأیید شده ای به دست نیامده است که بتواند بیماری COVID-19 را درمان کند. وبسایت علمی livescience طی گزارشی، به بررسی چندین نمونه از دارو هایی پرداخته است که پزشکان جهان امیدوارند، حداقل یکی از آن ها بتواند به مبارزه با COVID-19 کمک کند.

همه داروهای کرونا؛ از معجزه ماداگاسکار تا داروی آرتروز و HIV

امید ها به داروی ضد ویروس EIDD-2801

دانشمندان در تاریخ 6 آوریل در نشریه Science Translational Medicine گزارش دادند که نتایج بررسی عملکرد یک داروی خوراکی بنام EIDD-2801 در مطالعات آزمایشگاهی بر سلول های ریوی و مجاری تنفسی انسان، نتیجه بخش بوده است. دانشمندان معتقدند که این دارو می تواند حتی موثر تر از داروی رمدسیویر (Remdesivir)، جهت SARS-CoV-2 را در ورود به سلول های انسان ببندد. رمدسیویر هم جزو دارو های ضد ویروسی است که گفته می شود چند سال پیش به صورت آزمایشی برای درمان ویروس ابولا مورد استفاده قرار گفته است. این دارو جزو نخستین دارو هایی است که برای درمان کووید 19 در ماه مارس و در آمریکا امتحان شد و بعد به دلیل عوارض، استفاده از آن محدود شد.

در حالی که رمدسیویر مانع تکرار مجدد کروناویروس جدید می شود، EIDD-2801 جهش های ژنتیکی را در RNA ویروس ایجاد می کند. ساینتفیک امریکن گزارش داد، در حالی که RNA کروناویروس کپی های خود را انجام می دهد، این دارو جهش های مضر زیادی را در آن ایجاد می کند که بدین تریب ویروس دیگر قادر به آلوده کردن سلول ها نیست. به نظر می رسد این دارو در برابر RNA چندین ویروس دیگر نیز کارا باشد و به همین دلیل محققان معتقدند که این دارو می تواند یک ضد ویروس چند منظوره باشد.

همچنین برخلاف رمدسیویر، که باید به صورت داخل وریدی تجویز شود، EIDD-2801 به صورت قرص بلعیده می شود. تیموتی شیاهان، نویسنده اصلی این پژوهش، از گروه اپیدمیولوژی دانشگاه کارولینای شمالی، در گفتگو با این ژورنال گفت: EIDD-2801 یک داروی خوراکی است که می تواند در منزل و بلافاصله پس از تزریق تجویز شود. این احتمال نیز وجود دارد که این دارو در آینده، همه جا در دسترس باشد، البته پس از اینکه ثابت شد برای انسان بی خطر است.

این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه اموری، UNC Chapel Hill و مرکز پزشکی دانشگاه Vanderbilt در نشویل انجام شد. این شرکت در بیانیه ای گفت: مرکز Ridgeback Biotherapeutics مستقر در فلوریدا، مجوز این دارو را صادر کرده و به تازگی از طرف سازمان غذا و دارو اجازه داده شده است تا آزمایش های انسانی این دارو را طی چند ماه آینده آغاز کند.

داروی آنفولانزای ژاپن

در ژاپن یک داروی تولید شده توسط Fujifilm Toyama Chemical نتایج امیدوار کننده ای را در زمینه درمان COVID-19، حداقل در موارد خفیف و متوسط آن، نشان داده است. داروی ضد ویروس به نام favipiravir یا Avigan، در ژاپن برای درمان آنفولانزا استفاده می شود، اما در ماه گذشته، این دارو به عنوان یک آزمایش تجربی برای عفونت های COVID-19 تصویب شد.

تا به امروز گزارش ها حاکی از آن است که این دارو بر روی 340 نفر در ووهان و شنژن آزمایش شده است. ژانگ شینمین، وزیر علوم و فن آوری چین، گفت: این دارو از میزان ایمنی درجه بالایی برخوردار است و به وضوح در درمان موثر است. به نظر می رسد این دارو که با جلوگیری از تکثیر ویروس های خاص عمل می کند، دوره تکثیر ویروس را کاهش می دهد و همچنین شرایط ریه را بهبود می بخشد (همانطور که در پرتو های ایکس مشاهده می شود)، اگرچه نتیجه قطعی این تحقیقات هنوز در یک نشریه معتبر منتشر نشده است.

یک مطالعه جداگانه که در تاریخ 8 آوریل در پایگاه medrXiv منتشر شد که البته هنوز مورد بررسی قرار نگرفته، داروی فاویپیراویر را با داروی آنفولانزای دیگر یعنی (umifenovir (Arbidol مقایسه کرد. در این مطالعه، آزمایشات کنترل شده بر روی 240 نفر نشان داد که داروی فاویپیراویر در مقایسه با داروی امیفنوویر، کمکی به افراد بیمار در بهبودی سریعتر نکرد. با این حال، مطالعه حاکی از آن است که فاویپیراویر مدت زمانی که افراد دچار تب یا سرفه می شوند را به طور قابل توجهی کوتاه کرد.

کلروکین و هیدروکسی کلروکین

کلروکین و هیدروکسی کلروکین توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان بیماری مالاریا، لوپوس و آرتریت روماتوئید تأیید شده است، اما تحقیقات اولیه بر سلول های انسانی، همچنین نشان داد که این دارو ها می توانند به طور موثر COVID-19 را نیز درمان کنند.

یک مطالعه در سال 2005 نشان داد که کلروکین می تواند انتشار ویروس سارس SARS-CoV در سلول های آلوده انسانی در کشت را مهار کند. ویروس SARS-CoV ارتباط نزدیکی با کروناویروس جدید، یعنی SARS-CoV-2 دارد که باعث شیوع سندرم حاد تنفسی در سال 2002 شد. کلروکین توانایی ویروس SARS-CoV در ورود و تکثیر در سلول های انسانی را مختل می کند. پیش از این نیز Live Science گزارش داد، مطالعات کشت سلولی SARS-CoV-2 نشان داد که کلروکین و هیدروکسی کلروکین که مشتق از آن است، تکثیر کروناویروس جدید را به روشی مشابه تضعیف می کنند.

پزشکان چین، کره جنوبی، فرانسه و ایالات متحده در حال حاضر این دارو را به بعضی از بیماران مبتلا به COVID-19 با نتایج امیدوارکننده، تجویز کرده اند هرچند هنوز فاصله زیادی با تأیید نهایی این دارو داریم. سازمان غذا و داروی ایالات متحده در حال برگزاری یک کارآزمایی بالینی رسمی از این دارو است. تا 23 فوریه، هفت کارآزمایی بالینی در چین ثبت شده است تا آزمایش کند آیا می توان عفونت COVID-19 را با هیدروکسی کلروکین درمان کرد. علاوه بر این، دانشگاه مینسوتا در حال بررسی است که آیا مصرف هیدروکسی کلروکین می تواند از افرادی که با بیماران آلوده به COVID-19 زندگی می کنند، در مقابل ابتلا به ویروس جلوگیری کند.

در یک مطالعه ای که در فرانسه انجام شد، به تعدادی از بیماران مبتلا به COVID-19، یا هیدروکسی کلروکین به تنهایی و یا هیدروکسی کلروکین به همراه یک آنتی بیوتیک بنام آزیترومایسین، تجویز شد. نویسندگان این مطالعه گزارش داده اند که میزان قابل تشخیص SARS-CoV-2 در شرکت کنندگان این مطالعه به طور قابل توجهی سریعتر از بیماران کروناویروس در بیمارستان های دیگر فرانسه کاهش یافت که هیچ کدام از این دارو ها را دریافت نکرده بودند. در شش بیماری که آزیترومایسین نیز دریافت کرده بودند، نتایج حتی امیدوار کننده تر بود.

با این حال، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های ایالات متحده گفت که این مطالعه کوچک و غیر تصادفی مزایای یک مطالعه بالینی در ارتباط با درمان یک بیماری را ندارد. به عبارت دیگر، این تحقیق این مسئله را بررسی نکرد که آیا بیماران تحت درمان، در شرایط حاد بیماری خود نیز بهبود می یابند یا خیر. علاوه بر این، آژانس توصیه کرده است که پزشکان هنگام دادن هر دو دارو به بیماران مبتلا به بیماری های مزمن مانند نارسایی کلیه، احتیاط لازم را داشته باشند.

تولید واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تا 3 هفته دیگر؛ تزریق واکسن به 2 نفر

یک داروی شکست خورده ابولا

یک داروی Gilead Science یعنی رمدسیویر که در ابتدا در افراد مبتلا به ابولا آزمایش شده بود، مجدداً بر سر زبان ها افتاد تا مگر اینکه بتواند به طور مؤثر COVID-19 را درمان کند. این دارویی بود که نتوانست کارایی خود را بر روی بیماری ابولا به اثبات برساند، اما در مطالعات آزمایشگاهی، در مهار رشد ویروس های مشابه همچون سندرم حاد شدید تنفسی (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) پیروز عمل کرد. براساس مقاله ای که در ماه فوریه در مجله Nature منتشر شده است، تأکید شد که رمدسیویر می تواند از آلوده شدن سلول های انسانی به SARS-CoV-2 جلوگیری کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا در حال حاضر استفاده از رمدسیویر را برای شرایط اضطراری تصویب کرده است، به این معنی که فقط بیماران حاد COVID-19 می توانند برای درمان از این دارو استفاده کنند. با این حال در کشور های دیگر، الزامات و محدودیت های دریافت این دارو ممکن است حساسیت کمتری داشته باشد. به گزارش سایت خبری پزشکی STAT، در حال حاضر پنج کارآزمایی بالینی در چین و ایالات متحده مشغول بررسی این موضوع هستند که آیا رمدسیویر می تواند باعث کاهش عوارض و یا مدت بیماری، در COVID-19 شود.

به نظر می رسد بسکمک از پزشکان از پتانسیل این دارو هیجان زده هستند. بروس آیلوارد از سازمان بهداشت جهانی در ماه گذشته گفت، در حال حاضر تنها یک داروی وجود دارد که فکر می کنیم می تواند اثر واقعی بر COVID-19 داشته باشد و آن هم رمدسیویر است. جورج تامپسون، متخصص بیماری های عفونی در مرکز پزشکی UC که یک مورد شدید COVID-19 را معالجه می کند، به مجله Science گفت که بیمارشان پس از دریافت این دارو، حدود 36 ساعت پس از تشخیص، بهتر شد. تامپسون گفت، پزشکان در ابتدا فکر می کردند که این بیمار خواهد مرد.

با این حال، چنین شواهدی هنوز نمی تواند اثربخشی این دارو را تأیید کند و آزمایشگاه ها هنوز نمونه خون این افراد را تجزیه و تحلیل نکرده اند تا نشان دهد پیشرفت بالینی بیمار پس از تجویز رمدسیویر بوده است. همچنین، یک مطالعه ارسال شده به پایگاه داده medRXiv که سه بیمار تحت درمان با رمدسیویر را مورد بررسی قرار داده، نتایج جالبی را ارائه می دهد. در این مطالعه، هیچ رابطه مستقیمی بین مصرف دارو و بهبود علائم در افراد، مشاهده نشد. بیماران همچنین خونریزی، آنزیم های کبدی بالا، استفراغ و حالت تهوع را تجربه کردند که به طور بالقوه می تواند به این دارو گره خورده باشد.

دکتر تامپسون در گفتگو با نشریه Science علت انجام آزمایشات بالینی اندک بر روی این دارو را محدودیت های اعمال شده توصیف کرد. وی گفت: یک مورد دیگر این است که دارو های ضد ویروسی معمولاً هنگامی بهتر عمل می کنند که در مراحل اولیه بیماری تجویز شوند، اما از آنجایی که سازمان غذا و داروی ایالات متحده، اجازه استفاده از رمدسیویر را برای مصارف عمومی نداده، فقط بیماران حاد قادر به استفاده از آن هستند. روز یکشنبه (22 مارس)، Gilead Sciences اعلام کرد که به دلیل تقاضای زیاد، استفاده اضطراری از رمدسیویر را متوقف کردند.

ترکیبی از داروی HIV

دارو های ضد ویروسی kaletra، ترکیبی از لوپیناویر و ریتوناویر نیز در ابتدا باعث پدید امدن امیدواری هایی شد. با این حال، داده های جدید از چین که در 18 مارس در مجله پزشکی نیو انگلند منتشر شد، نشان می داد که تجویز این دارو تأثیری در فرایند بهبودی بیماران کروناویروس جدید ندارد. در این مطالعه در مجموع 199 نفر با میزان اکسیژن کم، به طور تصادفی کالترا را دریافت کردند. در این میان افرادی که کالترا را دریافت کرده بودند، تعداد کشته کمتری نسبت به بیمارانی داشتند که این دارو را دریافت نکرده بودند، اما این اختلاف از نظر آماری معنی دار نبود. از طرف دیگر هر دو گروه با گذشت زمان، سطح مشابهی از ویروس در خون خود داشتند.

اما مطالعات دیگری در مورد این دارو هنوز ادامه دارد و هنوز کسانی وجود دارند که امیدوارند این ترکیب بتواند فوایدی را نشان دهد. فعلاً تنها قطعیت در مورد این دارو این است که مانند سایر دارو های ضد ویروسی، این دارو اگر در مراحل اولیه بیماری تجویز شود بهتر عمل می کند.

داروی آرتروز

برای بعضی از بیماران مبتلا به COVID-19، ویروس به خودی خود بدترین آسیب را ایجاد نمی کند. در بعضی از افراد سیستم ایمنی بدن واکنش های شدیدتری از خود نشان می دهد و حمله ای همه جانبه را انجام می دهد که به طوفان سیتوکین معروف است. این واکنش بیش از حد سیستم ایمنی می تواند به بافت آسیب برساند و در نهایت افراد را به قتل برساند.

برای خاموش کردن طوفان های سیتوکین و کاهش واکنش شدید و غیر معمول سیستم ایمنی بدن، پزشکان اکنون از دارویی موسوم به اکتمرا یا توکیلیزوماب بهره می گیرند. این دارو برای درمان آرتریت روماتوئید و آرتریت روماتوئید جوانان تأیید شده است. این دارو گیرنده سلولی را که به چیزی به نام اینترلوکین IL-6) 6) متصل می شود، را مسدود می کند. IL-6 یک سیتوکین یا نوعی پروتئین است که توسط سیستم ایمنی بدن آزاد می شود و می تواند باعث ایجاد طوفان های التهابی خطرناک شود.

در 19 مارس، شرکت داروسازی روشه Roche اعلام کرد که در حال انجام یک کارآزمایی است تا ببیند آیا توکیلیزوماب می تواند علائم را در بیماران مبتلا به COVID-19 بهبود بخشد یا خیر. قرار است یک گروه از بیماران سایر درمان های استاندارد را دریافت کنند، در حالی که گروه دیگر این دارو را به علاوه درمان های استاندارد خواهند داشت. همچنین شرکت Regeneron در حال آزمایش بیماران در یک کارآزمایی بالینی است تا بتواند یکی دیگر از مهار کننده های IL-6 را که به نام ساریلوماب kevzara) (شناخته می شود، برای معالجه بیماری COVID-19 آزمایش کند. منطق استفاده از این دارو نیز مشابه با توکیلیزوماب است.

داروی فشار خون

Losartan یک داروی فشار خون است که بعضی دانشمندان امیدوارند بتوانند به بیماران مبتلا به COVID-19 کمک کند. دانشگاه مینسوتا دو کارآزمایی بالینی را با استفاده از این داروی عمومی ارزان قیمت آغاز کرده است. ارزیابی اول با هدف اینکه آیا لوزارتان می تواند از نارسایی چند عضو بدن در افرادی که با علائم COVID-19 بستری هستند، جلوگیری کند. رویترز گزارش داد که ارزیابی دوم در مورد این موضوع است که آیا این دارو می تواند از بستری شدن افراد در بیمارستان جلوگیری کند.

لوزارتان جهت ورود یک ماده شیمیایی موسوم به آنژیوتانسین 2 به سلول های بدن را مسدود می کند که باعث افزایش فشار خون می شوند؛ بنابراین این دارو ممکن است به علت مسدود کردن جهت ورود به سلول های بدن، باعث شود SARS-CoV-2 به گیرنده آنزیم آنژیوتانسین 2 (ACE2) متصل شود، و به این طریق ممکن است مانع از ویروسی شدن سلول ها شود.

با این حال، مقاله ای که در 11 مارس در ژورنال The Lancet منتشر شد، این احتمال را مطرح کرده است که دارو های رایج فشار خون بالا، مانند مهار کننده های ACE و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (II (ARBs که شامل لوزارتان است، ممکن است بدن را تحریک کنند. ACE2 بیشتر، ممکن است توانایی ویروس برای نفوذ به سلول ها را افزایش می دهد. یک مطالعه جدید روی 355 بیمار مبتلا به COVID-19 در ایتالیا (مطالعه به زبان ایتالیایی) نشان داد که سه چهارم بیمارانی که فوت کردند دچار فشار خون بالا هستند و نویسندگان پیشنهاد می کنند این یکی از دلایل افزایش حساسیت آن ها است.

معجزه ماداگاسکار!

عجیب ترین داروی این فهرست اما این بود. آندری راژئولینا، رئیس جمهور ماداگاسکار، دوشنبه گذشته رسماً اعلام کرد که این کشور دارویی را تولید و روانه بازار کرده است که می تواند هم از ابتلای افراد به کروناویروس جدید پیشگیری کند و هم مبتلایان به COVID-19 را درمان کند. به گزارش افریکان نیوز، این دارو که توسط موسسه تحقیقات کاربردی مالاگا و با نام تجاری COVID Organics ساخته شده است، روز دوشنبه توسط رئیس جمهور ماداگاسکار و در حضور مطبوعات و رسانه ها رونمایی شد. این دارو حاوی گیاه Artemisia است که در جزیره اصلی برای مبارزه با مالاریا کشت می شود. رئیس جمهور مادگاسکار در این مراسم رونمایی به رسانه ها گفت: تمام آزمایشات و مطالعات بر روی این دارو انجام شده است و اثربخشی آن در کاهش از بین بردن علائم و درمان بیماران مبتلا به COVID-19 در ماداگاسکار اثبات شده است. وی همچنین اضافه نمود که این دارو توانسته است دو بیمار COVID-19 را به طور کامل درمان کند.

رونمایی رئیس جمهور ماداگاسکار از داروی کرونا

بر همین اساس دفتر ریاست جمهوری مادگاسکار فرمانی را منتشر کرده است که بر طبق آن داروی COVID Organics باید مورد استفاده تمام دانش آموزانی قرار گیرد که قرار است از روز چهارشنبه و پس از یک دوره محدودیت های رفت آمد، دوباره بر سر کلاس های درس حاضر شوند. رئیس جمهور ماداگاسکار گفت: داروی COVID Organics به صورت رایگان بین اقشار آسیب پذیر و مستمند این کشور توزیع خواهد شد و برای اقشار دیگر با قیمت بسیار پایین در دسترس قرار خواهد گرفت. تمام سود حاصل از فروش این دارو نیز در اختیار موءسسه تحقیقاتی ملی این کشور IMRA قرار خواهد گرفت.

آندری راژئولینا، رئیس جمهور ماداگاسکار طی توئیتی در این خصوص نوشت: من اطمینان دارم که تاریخ ادعای ما را ثابت خواهد کرد. همین امروز ما دو مورد بیمار داریم که با COVID Organics درمان شده اند. خواهیم دید که پس از این چه رخ خواهد داد. وی تأکید کرد که این دارو در برنامه پیشگیری مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما مشاهدات بالینی همچنین اثربخشی آن را در درمان نیز نشان داده است. با این حال سایر مطالعات بالینی در این زمینه، هنوز در حال پیگیری است.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 241

به "همه داروهای کرونا؛ از معجزه ماداگاسکار تا داروی آرتروز و HIV" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه داروهای کرونا؛ از معجزه ماداگاسکار تا داروی آرتروز و HIV"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید