میراث فرهنگی مقرراتی را برای بافت تاریخی منطقه 12 تدوین نکرده است

به گزارش شهر وبلاگ، ایسنا/ براساس سخنان شهردار منطقه 12، میراث فرهنگی مقرراتی را برای بافت تاریخی منطقه 12 تدوین نکرده است.

میراث فرهنگی مقرراتی را برای بافت تاریخی منطقه 12 تدوین نکرده است

نوسازی منطقه 12 معطل پارکینگ

علی محمد سعادتی با اشاره به تصویب طرح الزام شهرداری تهران به ارائه طرح تفصیلی ویژه منطقه 12 اضافه کرد: براساس برنامه زمان بندی شده، طرح تفصیلی شهر تهران باید در سال 1400 بروزرسانی گردد و حالا این فرایند، در معاونت شهرسازی در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه با این حال شاهد هستیم طرح تفصیلی با شرایط، شرایط و معضلات بعضی مناطق و محلات فاصله دارد، گفت: به عنوان مثال در منطقه 22 شاهد تغییر طرح تفصیلی بودیم، چرا که آنالیز ها نشان داد که ادامه اجرای طرح فعلی تفصیلی شهر تهران می تواند باعث افت کیفیت زندگی در این منطقه گردد، به همین دلیل به صورت ویژه و با سرعت بالا یک طرح تفصیلی ویژه این منطقه طراحی و تصویب شد که نگاه دقیق و منطقی تر به شرایط و مسائل این منطقه داشت و حالا با تصمیم شورای شهر در خصوص منطقه 12 نیز همین اتفاق رخ خواهد داد.

طرح تفصیلی فعلی جوابگوی شرایط مالی و سکونتگاهی منطقه 12 نیست

سعادتی با تاکید بر اینکه شورای شهر در مصوبه خود شهرداری را ملزم می نماید که خارج از فرآیند عمومی همه مناطق و با اتکا به شرایط ویژه منطقه 12، طرح تفصیلی این منطقه را تدوین کند، ادامه داد: منطقه 12 به دلیل ویژگی های خاص میراثی و شهرسازی که دارد، طرح فعلی تفصیلی نتوانسته جوابگوی شرایط مالی و سکونتگاهی آن باشد و لازم بود که طرح ویژه ای برای این منطقه تدوین گردد.

میراث فرهنگی مقررات دقیقی برای بافت تاریخی منطقه 12 تدوین و ابلاغ نکرد

وی با بیان اینکه عدم توجه به هویت و میراث این منطقه در طرح فعلی سبب شده که نتوانیم برای حفظ میراث این منطقه با فراق بال اقدامات موثری انجام دهیم، اضافه کرد: این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی نیز تا به امروز مقررات دقیقی برای بافت تاریخی این منطقه تدوین و ابلاغ نکرده و شاید تدوین طرح تفصیلی ویژه منطقه 12 سبب گردد که این مشکلمان با سازمان میراث مرتفع شده و به جای اینکه تک به تک پفراینده ها را برای استعلام به این سازمان ارسال کنیم، به یک پروتکل در حوزه بازسازی و بازسازی برسیم.

شهردار منطقه 12 با اشاره به ریشه های تاریخی و ساختمان های میراثی این منطقه که مختص محلات قدیمی تهران است، گفت: نوع توده بندی و توده گذاری ساختمان های منطقه 12 بدلیل شرایط خاص میراثی که دارند، احتیاجمند نگاه ویژه بود و چون این شرایط مخصوص این منطقه و نه همه تهران است باید طرح ویژه تری مخصوص این شرایط نوشته می شد که خوشبختانه گامهای اولیه در این زمینه برداشته شده است.

وی در خصوص شاخص های طرح تفصیلی منطقه 12 با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات مهم احتیاجمند اصلاح، مسئله اصلاح عرض معابر و گذرهاست، اضافه کرد: اصلاح عرض گذر در شهر شاید یک احتیاج باشد، اما در منطقه 12 به دلیل بافت تاریخی احتیاجمند یک نگاه متفاوت است، چرا که بسیاری از معابر باید اصلاحیه های زیادی داشته باشند و عملا این مسئله با توجه به مسائل حقوقی مالکین و همچنین مسائل میراثی و وجود جداره های قدیمی ارزشمند امکانپذیر نیست، چرا که منطقی نیست خودمان بدلیل اصلاح عرض معبر، ویژگی های میراثی منطقه را تخریب کنیم.

سعادتی اضافه کرد: همچنین مسئله پارکینگ در این منطقه مهم بوده و احتیاجمند طرح جدید با اتکا به نگاه نو است، چرا که در حال حاضر همه مالکان ملزم به تامین پارکینگ هستند، اما آیا در منطقه میراثی و مرکزی شهر، سیاست ما درمورد خودرو باید بازدارنده باشد یا تشویق کننده؟ آیا ما باید با ساخت پارکینگ مردم را تشویق کنیم که با خودروی شخصی به قلب تهران بیایند یا نه با انواع مدهای حمل ونقلی؟ که باید در این مورد تصمیم گیری گردد.

لزوم توجه به این مشکل در طرح تفصیلی ویژه منطقه 12

وی با اشاره به بافت های فرسوده و ریزدانه این منطقه 12 تاکید نمود: از سویی دیگر بسیاری از املاک کوچک این منطقه امکان تهیه پارکینگ ندارند و به همین دلیل نوسازی در این منطقه معطل پارکینگ ماند که باید در طرح تفصیلی ویژه نیز به این موضوع توجه گردد.

سعادتی تاکید نمود: فرسودگی عمده ساختمانها در این منطقه، وجود انبارها، معین تکلیف نوع کاربری این منطقه، استقرار زیرساخت های متناسب با زندگی شهری و پشتیبانی از سکونت در این منطقه از جمله مواردی است که باید در تدوین طرح تفصیلی جدید به آن توجه ویژه گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 944

به "میراث فرهنگی مقرراتی را برای بافت تاریخی منطقه 12 تدوین نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی مقرراتی را برای بافت تاریخی منطقه 12 تدوین نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید