موزه سنگ به معنای واقعی و علمی در تخت فولاد اصفهان وجود ندارد

به گزارش شهر وبلاگ، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، موزه سنگ به معنای واقعی و علمی در تخت فولاد اصفهان وجود ندارد.

موزه سنگ به معنای واقعی و علمی در تخت فولاد اصفهان وجود ندارد

جعفری زند اضافه نمود: در گورستانهای قدیمی اصفهان از جمله تخت فولاد سنگ قبرهای بسیار با ارزشی وجود دارد که همگی به شکلی دپو شده اند، بنابراین نه تنها در تخت فولاد بلکه در اصفهان موزه سنگی که علمی اداره بگردد، وجود ندارد.

وی توضیح داد: موزه سنگ باید به صورت سیستماتیک اجرا گردد و جنبه مطالعاتی در کنار آن وجود داشته باشد.

این باستان شناس در رابطه با سنگ قبر 700 ساله و تازه کشف شده در گورستان تاریخی تخت فولادِ اصفهان گفت: فرم حجاری و خطی که بر روی این سنگ قبر کشف شده وجود دارد نشان می دهد که این اثر مربوط به سده هفتم یا هشتم هجری است.

در روزهای گذشته، سنگ قبری مربوط به دوران پیش از صفویه در اتاق سرایداری تکیه خاتون آبادی گورستان تاریخی تخت فولاد اصفهان پیدا شد که گفته می گردد قدمت آن 700 سال است و برای نگهداری به موزه سنگ تخت فولاد منتقل شده است.

وی یادآور شد: آرامگاه بابا رکن الدین یک اثر مربوط به دوره مغول و قرن هفتم تا هشتم است. در گذشته، شکسته سنگ قبرهای این دوران پیرامون تخت فولاد بدست آمده و در نتیجه کشف این سنگ قبر مورد نو ظهوری نیست.

جعفری زند اضافه نمود: سنگ قبرهای تخت فولا د بیشتر از دوران صفویه به بعد هستند که از زمان شاه عباس به این سو گورستان ها کم کم در اطراف مقبره بابا رکن الدین توسعه پیدا کردند اما اگر سنگ قبری مربوط به پیش از دوران صفوی در تخت فولاد کشف گردد، مربوط به گورستان اطراف آرامگاه بابا رکن الدین است.

وی اعلام کرد: از زمانی که بابا رکن الدین در تخت فولاد دفن شد، یعنی از سده هفتم و هشتم به این سو سنگ قبرهایی در اطراف این آرامگاه وجود داشته است که باید گفت خیابان منتهی به فلکه شهدا و گذر ایجاد شده در جوار آن موجب شد این گورستان از بین برود.

این باستان شناس گفت: در انبارهای تکایای تخت فولاد همچنان سنگ قبرهایی وجود دارد، از این رو باید برای گورستان تاریخی تخت فولاد موزه سنگ درخور با استانداردهای لازم و جنبه های مطالعاتی ایجاد گردد.

وی اضافه نمود: جایی که به عنوان موزه سنگ تخت فولاد می شناسیم، تنها جایی برای دپوی سنگهاست که در کنار آنها به قرار دادن اتیکتی بسنده شده است. در واقع طبقه بندی لازم و جاذبه ای برای بینندگان ایجاد نشده است و مجموعه های اینچنینی فقط دپوی سنگ هستند تا موزه سنگ.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مهر 1402 بروزرسانی: 9 مهر 1402 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 2165

به "موزه سنگ به معنای واقعی و علمی در تخت فولاد اصفهان وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه سنگ به معنای واقعی و علمی در تخت فولاد اصفهان وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید