عملکرد شورای گفت وگو در آنالیز مسائل بخش خصوصی مثبت است

به گزارش شهر وبلاگ، رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس و عضو شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در اولین نشست این شورا در سال 1400 ضمن تشکر از طرح مسائل و مسائل بخش خصوصی در جلسات شورا طی سال 99، برگزاری 10 نشست اصلی در سال گذشته را اقدامی قابل توجه خواند.

عملکرد شورای گفت وگو در آنالیز مسائل بخش خصوصی مثبت است

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس توجه و شناسایی نیازها و مسائل بخش خصوصی کشور و طرح آنها در شورای گفت وگو را اقدامی قابل توجه دانست که از سوی دبیرخانه شورای گفت وگو در سال 99 انجام شد.

او ضمن تشکر از رئیس اتاق ایران برای تاکید بر برگزاری مستمر شورای گفت وگو و پیگیری های ایشان و دبیرخانه در راستای اجرایی شدن مصوبات شورا تاکید نمود: به منظور ارتقای سطح اثرگذاری موضوعاتی که در شورای مطرح و آنالیز می گردد، ضروری است گزارشی از آنچه در نشست هیات وزیران بر اساس مصوبات شورا مطرح و تصویب می گردد نیز در اختیار اعضا قرار بگیرد. فرایند اجرایی شدن این مصوبات می تواند چشم انداز روشنی از راستا حرکت آینده شورای گفت وگو در اختیار اعضای آن قرار دهد.

او در ادامه به موضوع قطعی برق واحدهای فراوریی و اثرات آن بر صنعت و فراوری کشور اشاره نمود و گفت: طبق قانون باید خسارت های ناشی از قطعی برق به واحدهای آسیب دیده پرداخت گردد. در این راستا اتاق ایران گزارشی تهیه و ارائه دهد تا موضوع قابل پیگری باشد.

رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس همچنین توجه به موضوع عرضه و تقاضای برق و راه اندازی بورس انرژی را خواهان شد و گفت: این مسئله به عهده وزارت نیرو قرار گرفته اما تا به امروز اقدام نشده است. شاید بهتر باشد وزارت اقتصاد به عنوان متولی بازار سرمایه ورود کند و پیگیر راه اندازی بورس انرژی باشد.

پورابراهیمی مجموع مطالبات نیروگاه های بخش خصوصی از دولت را 28 هزار میلیارد تومان برآورد کرد که اگر برای آن فکری نگردد مشکل بزرگی ایجاد خواهد شد. به باو او، یکی از راه های حل و فصل مسائل حوزه برق، ایجاد بورس انرژی است.

رئیس کمیسیون مالی مجلس در ادامه گفت: در جلسه سران قوا این موضوع مطرح شد که مشکل قطعی برق به خاطر رمزارزها است. گزارش وزارت صنعتف معدن و تجارت در آن جلسه نشان داد که مجموع مصرف برق واحدهای مجاز استخراج رمزارز 320 مگاوات است. در خصوص واحدهای غیرمجاز نیز مصرف 300 مگاواتی برآورد می گردد که روی هم یک درصد از مصرف برق را تشکیل می دهد، بنابراین این گونه صحبت ها آدرس غلط دادن است. در طی پنج سال گذشته حتی یک نیروگاه به ظرفیت کشور اضافه نشده است.

عضو شورای گفت وگو درباره اصلاح قانون بانک مرکزی و تدوین قانون مالیات بر عایدی که بحث آن در مجلس مطرح است نیز گفت: هر دو موضوع بعد از تصویت کلیات به کمیسیون برگشته است. از اتاق ایران درخواست داریم که نظرات و دیدگاه های خود را ارائه دهد. به طور حتم همه دیدگاه ها و نظرات را با نام ارائه دهندگان جمع آوری و مدنظر قرار خواهیم داد.

آموزشگاه ما

آموزشگاه ما | آموزش باید برای همه در دسترس باشد

ورزش من و تو

ورزش من و تو | مجله خبری و ورزشی، اخبار ورزشی
منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1453

به "عملکرد شورای گفت وگو در آنالیز مسائل بخش خصوصی مثبت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکرد شورای گفت وگو در آنالیز مسائل بخش خصوصی مثبت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید