سلطان واکسن کرونا ظهور می نماید؟

به گزارش شهر وبلاگ، واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی، موضوعی است که چندی پیش از سوی رییس قوه مجریه کشور مطرح شد، حال باید پرسید بخش خصوصی چگونه می تواند به صورت ضابطه مند و شفاف اقدام به واردات واکسن کرونا کند؛ به طوری که هم میزان دوز بیشتری از واکسن وارد کشور شده و واکسیناسیون علیه کرونا را سرعت بخشد و هم با ظهور پدیده هایی مانند سلطان واکسن و خرید و فروش نوع تقلبی آن در بازار های آزاد و غیررسمی همچون ناصرخسرو روبرو نشد؟.

سلطان واکسن کرونا ظهور می نماید؟

به گزارش ایسنا، واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی، یکی از راه حل های سرعت بخشیدن به واکسیناسیون کروناست. راه حلی که البته در صورت عدم دقت و نظارت کافی می تواند مشکل ساز شده و مباحثی همچون عدالت در دسترسی را با چالش روبرو کند. به گفته دکتر حسین کرمانپور- مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در حال حاضر 3 معضل عمده، یعنی جابجایی ارز، هزینه واکسن و عدم تعیین بودن مقیاس تبدیل ارز واکسن به ریال بر سر راه بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا وجود دارد.

وی همچنین معتقد است که واکسیناسیون کرونا از سوی بخش خصوصی باید ضابطه مند باشد؛ چراکه در غیر این صورت ممکن است هر کسی در بازار آزاد ادعا کند که واکسن کرونا دارد و دیگر نتوان بازار های غیررسمی همچون ناصرخسرو را جمع کرد.

مشروح گفت وگوی کرمانپور را در ادامه بخوانید:

کرمانپور، درباره سازوکار واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی، گفت: تقریبا چهار الی پنج ماه قبل بود که سازمان نظام پزشکی درخواستی را به وزیر بهداشت ارائه داد مبنی بر اینکه با توجه به اینکه سازمان نظام پزشکی یک NGO است، شاید بتواند از جا های خاصی واکسن کرونا را برای کادر درمان و حتی برای مردم خریداری نموده و وارد کند. بر این اساس دکتر ظفرقندی-رییس کل سازمان نظام پزشکی نامه ای در این زمینه خطاب به وزیر بهداشت نوشتند و در آن درخواست کردند که وزارت بهداشت اجازه دهد تا سازمان نظام پزشکی در حیطه واردات واکسن کرونا ورود کند.

البته تا این لحظه به صورت کتبی به این نامه پاسخ داده نشده است. منتها آقای وزیر با این موضوع مخالفتی ننموده اند و حتی به صورت شفاهی هم موافقتی را اعلام نموده بودند. البته مجوز واردات واکسن کرونا حساس بوده و زیرذره بین است؛ چراکه واردات آن عدد کمی نیست و قرار نیست در حد پنج تا شش هزار دوز وارد کنیم.

برای کشور چند دوز واکسن احتیاج است؟

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم فقط برای کادر درمان واکسن کرونا وارد کنیم، حدود 1.5 میلیون دوز واکسن ضروری است و اگر بخواهیم برای عموم مردم واکسن کرونا وارد کنیم، اگر بخواهیم 70 درصد مردم را هم واکسینه کنیم، می گردد 55 میلیون. حال دو دوز واکسن کرونا برای جمعیت 55 میلیونی، حدود 110 میلیون دوز واکسن می گردد؛ بنابراین هزینه ای که باید به واردات واکسن اختصاص پیدا کند، عدد کمی نیست.

کرمانپور با بیان اینکه تا به امروز نزدیک به یک میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شده است، ادامه داد: این میزان نه برای کادر درمان و نه برای مردم کفایت نمی نماید. بر همین اساس هم ما درخواست دادیم تا در زمینه واردات واکسن کرونا اقدام کنیم که البته تا به امروز پاسخ کتبی به این درخواست داده نشده است.

3 معضل بخش خصوصی برای واردات واکسن

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با اشاره به مسائل و معضلاتی که برای واردات واکسن کرونا پیش روی بخش خصوصی قرار گرفته است، گفت: یکی از مسائل بحث جابجایی ارز است که با توجه به تحریم هایی که وجود دارد، دچار مشکل است. علی رغم تمام چراغ سبز هایی که آمریکایی ها می گویند، اما با این حال هیچکس برای جابجایی ارز در این اعداد و ارقام زیاد و کلان ریسک نمی نماید؛ بنابراین اولین مشکل برای واردات واکسن کرونا، جابجایی ارز است. از طرف دیگر چه بخواهیم چه نخواهیم واکسن از فاز یک کار علمی تبدیل به یک کار سیاسی و دیپلماتیک شده است.

بر این اساس ابزار های خارجی، وزارت خارجه، وزارت اقتصاد و... همه باید یاری نمایند تا چنین ارزی جابجا گردد و خریدی در این سطح انجام گردد؛ بنابراین جابجایی ارز اولین مسئله ای است که بخش خصوصی در زمینه واردات واکسن کرونا با آن روبرو است. از جمله بخش خصوصی مانند نظام پزشکی که ساختاری مالی نیست، بلکه صرفا می خواهند در حوزه واردات واکسن کرونا به میدان بیایند تا واکسن برای مردم تامین گردد و سودی هم نخواهند داشت، بلکه صرفا جهت یاری انسانی می خواهند این اقدام را انجام دهند.

نه به واکسن کرونای پولی

کرمانپور ادامه داد: دومین چالشی که وجود دارد، توجه به این موضوع است که در حال حاضر واکسن کرونا در تمام جهان به صورت رایگان است و بر این اساس صحبت کردن از واکسن کرونای پولی اصلا جایز نیست و هیچ کجا این موضوع را برنمی تابند. حق مردم ما هم نیست که خدایی ننموده قرار باشد واکسن کرونا را به صورت پولی دریافت نمایند. زیرا اکنون دولت باید هزینه کند تا ملت ایمن شوند. این چالش هم کوچک نیست. اگر به این معتقد باشیم که واکسن هیچ جوره نباید فروخته گردد، باید دولت واکسن را تامین کند.

کرمانپور تاکید نمود: نظام پزشکی قاطعانه با این مساله مخالف است که قرار باشد واکسنی وارد گردد که به ملت فروخته گردد.

وی با بیان اینکه گویا در بعضی کشور ها مانند ترکیه و کانادا واکسن پولی و فروشی هم وجود دارد و بعضی از کشور های دیگر به این کشور ها رفته و واکسن خریداری نموده و تزریق می نمایند، گفت: مشکل دیگری که در زمینه واردات واکسن از سوی بخش خصوصی وجود دارد، تبدیل ارز واکسن از یورو یا دلار به ریال است. این سوال وجود دارد که اگر یک بخش خصوصی واکسن وارد کرد، اگر واکسن 10 دلار بود، واردنماینده آن را باید با چه نرخ دلاری بفروشد؟، به دلار دولتی، نیمایی یا آزاد؟.

البته رییس جمهور در صحبت های اخیرش مطرح نمود که افراد اگر بخواهند می توانند با ارز نیمایی واکسن کرونا وارد نمایند. با این حال این موضوع باید یک ماخذ قانونی پیدا کند. در حالی که اکنون این موضوع روشن نیست؛ بنابراین باید مقیاس تبدیل ارز واکسن به پول داخلی تعیین گردد.

اکنون که این مباحث فقط مطرح شده است، بسیاری از احتمال بحث سلطان واکسن و... نام می برند و می گویند لابد آقازاده ای می خواهد واکسن وارد کند و ... بنابراین بحث واردات واکسن از سوی بخش خصوصی مستعد این مباحث است و باید همه موارد آن تعیین گردد.

سازوکار پیشنهادی نظام پزشکی برای واردات واکسن

کرمانپور درباره سازوکار پیشنهادی سازمان نظام پزشکی درباره واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی، گفت: از نظر ما راحت ترین راه این است که اعلام نمایند که هرکس می تواند بر اساس جداولی که در سراسر جهان وجود دارد و بر اساس ضابطه ای تعیین از نظر قیمت که قابل قبول است، واکسن را از منابع معتبر خریداری و وارد کند. از لحظه ای هم که این واکسن وارد کشور شد، هزینه ها و ارز آن را دولت اختصاص دهد، جابجایی ارزش با دولت باشد و خریده شده و بعد هم تحویل وزارت بهداشت گردد.

معتقدیم که اگر سازمان نظام پزشکی توانست تحت ضابطه ای میزانی از واکسن کرونا را وارد کند، واکسن به محض ورود به فرودگاه در پکیج کامل در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، در سیستم سازمان غذا و دارو کدگذاری شده و بر اساس سند ملی واکسیناسیون در اختیار افراد قرار گیرد.

وی تاکید نمود: در این صورت از نشت واکسن به بازار آزاد هم جلوگیری می گردد؛ بنابراین واردات از سوی بخش خصوصی باید ضابطه مند باشد. در غیر این صورت ممکن است هر کسی در بازار آزاد ادعا کند که واکسن کرونا دارد و دیگر نتوان ناصرخسرو را جمع کرد. به طوری که تقلبی واکسن را عرضه نمایند و بگویند این همان واکسنی است که فلان بخش خصوصی وارد نموده است؛ بنابراین راه حل عملیاتی این است که یک بخش خصوصی، برود رایزنی کند، واکسن را خریداری کند، اما جابجایی ارز را به وسیله دولت انجام دهد و وقتی هم که وارد فرودگاه و گمرک شد، تحویل وزارت بهداشت گردد.

همه معتقدیم که توزیع واکسن و نظارت بر واکسن، به صورت شفاف بر عهده متولی بهداشت و درمان کشور باشد و متولی بهداشت و درمان کشور هم وزارت بهداشت است.

وی همچنین گفت: در مجموع ما مخالفیم که واکسن کرونا پولی گردد، بلکه اکنون در یک بیماری اپیدمیک هستیم که مردم را تهدید می نماید و یک تهدید اجتماعی است، واکسن چه یک دلار خریده گردد چه 10 دلار، باید به صورت رایگان به مردم ارائه گردد. فکر می کنم تا زمانیکه مردم احتیاجمند واکسن هستند و کرونا کنترل نشده است، نباید برای واکسن کرونا بها قائل شد. بلکه باید به صورت رایگان واکسیناسیون انجام گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1279

به "سلطان واکسن کرونا ظهور می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلطان واکسن کرونا ظهور می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید