فرایند افزایشی اُمیکرون در کشور ، بیمارستان ها در آماده باش هستند

به گزارش شهر وبلاگ، معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به فرایند افزایشی موارد شناسایی ابتلا به امیکرون در کشور گفت: موثرترین کار در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل ها، ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری و همچنین تزریق دز سوم واکسن است و توصیه می کنم افراد حتما دز سوم واکسن را تزریق کنند.

فرایند افزایشی اُمیکرون در کشور ، بیمارستان ها در آماده باش هستند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید کریمی در نشست خبری وزارت بهداشت، در پاسخ به سوال ایسنا، درباره شرایط مراجعات کرونایی به بیمارستان ها و آمادگی بیمارستان ها در برابر اُمیکرون، گفت: خوشبختانه تعداد مراجعین سرپایی ما با علائم مشکوک به کرونا با علائم تنفسی که به صورت روزانه مراجعه می کنند، حدود 1250 مورد است که این اندازه مراجعه از پیک قبلی که داشتیم به تدریج کم شده و در زو های اخیر، افزایش قابل توجهی را نداشتیم. البته تغییرات سینوسی کاهش و افزایشی وجود داشته، اما خوشبختانه افزایش مراجعات قابل توجه و مستمر نداشتیم. همچنین در حوزه تعداد بستری، بعد از عبور از پیک، در حد ثابت در حد 5800 مورد است که در روز های اخیر حالت ثابتی داشته و افزایش نگران کننده ای را شاهد نبوده ایم.

وی افزود: تعداد بستری در آی سی یو هم حدود 1400 مورد است؛ بنابراین در حوزه بستری در آی سی یو هم افزایش خاصی نداشته است و در شرایط پایداری به سر می بریم. در زمینه سویه اُمیکرون نیز تعداد موارد مبتلا که با تشخیص قطعی کیت بوده، افزایش یافته است و تا امروز 194 تشخیص قطعی اُمیکرون داشته ایم که در حال افزایش است.

نگرانی از سرایت پذیری بالای اُمیکرون

کریمی ادامه داد: برای تشخیص اُمیکرون ابتدا باید تست PCR بیمار مثبت شود و بعد اگر مشکوک به اُمیکرون باشد، یک تست اضافه هم برای اُمیکرون انجام می شود. افزایش تعداد موارد اُمیکرون جای نگرانی دارد. از این جهت که شیوع و سرایت پذیری اُمیکرون بسیار زیاد است و در عرض دو تا سه روز ممکن است، فرد مبتلا بتواند افراد دیگر را مبتلا کند. بر این اساس رعایت پروتکل های بسیار مهم است و باید توجه کرد که موثرترین چیز هم در پیشگیری از اُمیکرون، رعایت پروتکل ها، ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری و همچنین تزریق دز سوم واکسن است که توصیه می کنم، حتما دز سوم واکسن را افراد تزریق کنند. دز سوم در پیشگیری از ابتلا و موارد شدید و همچنین پیشگیری از بستری و مرگ ومیر ناشی از کرونا بسیار موثر است.

بیمارستان ها در آماده باش

وی همچنین گفت: باید توجه کرد که از نظر درمانی تفاوتی بین اُمیکرون و سویه دلتا وجود ندارد. البته از جهت مراقبتی باید بیشتر مراقب باشیم، زیرا سرایت پذیری اُمیکرون بیشتر است، اما از نظر درمان تفاوتی ندارد. در عین حال به بیمارستان هایمان آماده باش اعلام کردیم که در آماده باش هستند تا اگر خدایی نکرده تعداد موارد افزایش یافت، بتوانند به بهترین نحوه مراقبت ها و خدمات را از نظر شرایط اکسیژن سازها، دارو و... انجام دهند. این تمهیدات با معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده است. ان شاءالله که اصلا وارد پیک بعدی نشویم، باتوجه به اینکه مدت زمان فاصله واکسیناسیون مان کم است و آنتی بادی وجود دارد، ولی اصلا نباید غافل شویم و باید پروتکل ها را رعایت کنیم.

کریمی درباره شرایط اجرای نسخه الکترونیک در بیمارستان ها، گفت: در این زمینه مسائلی از روز های اول بوده و هنوز هم وجود دارد، اما به تدریج در حال کاهش است. کسی که تا به امروز دستی نسخه را می نوشته، اکنون باید تایپ کند که اندازهی سرعت را کاهش می دهد، برق یا اینترنت قطع می شود، ممکن است حجم بیماران بالا باشد و جهت های ارتباطی نتوانند به خوبی اطلاعات را منتقل کنند و کندی ایجاد شود که رسانه ها در این زمینه گزارشاتی ارائه داده اند. با این حال با جلساتی که مکرر برگزار شده و هماهنگی هایی که روزبروز در حال افزایش است، این مسائل در حال کاهش است. وقتی یک پروژه ملی است و با تعداد بالایی از مراکز مواجهیم، باید اندازهی فرصت دهیم تا به آنچه که مطلوب است، برسیم.

شرایط اثرگذاری واکسن ها بر اُمیکرون

وی درباره اندازه اثربخشی واکسن های داخلی کرونا بر سویه اُمیکرون، گفت: تا به امروز در ایران 194 مورد اُمیکرون شناسایی شده و در این زمینه اطلاعات آنقدر قطعی نیست که بتوانیم اطلاعاتی ارائه دهیم، اما باتوجه به اینکه واکسن های داخلی در مقابل دلتا موثر بودند و واکسن های خارجی هم که بوده بر روی دلتا تست شده و کشور هایی که اندازه اُمیکرون شان بالاست، آن ها را موثر دانستند. به نظر می آید که واکسن روی اُمیکرون هم موثر باشد. مطالعاتی که انجام می شود این موضوع را می تواند به اثبات برساند.

کریمی درباره اعمال محدودیت های کرونایی با توجه به خطر اُمیکرون، گفت: فعلا در شرایطی قرار داریم که عمدتا بر رعایت پروتکل ها توصیه می کنیم. هر محدودیتی که قرار باشد ایجاد شود، جزو اختیارات ستاد ملی کروناست و وزارت بهداشت نمی تواند محدودیت اعمال کند. در عین حال کمیته علمی شرایط را از نظر علمی بررسی می کند، نتایج کمیته علمی به وزیر بهداشت و سپس در ستاد کرونا ارائه شده و ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گیری می کند؛ بنابراین درباره محدودیت ها باید از ستاد ملی کرونا پیگیری شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1879

به "فرایند افزایشی اُمیکرون در کشور ، بیمارستان ها در آماده باش هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند افزایشی اُمیکرون در کشور ، بیمارستان ها در آماده باش هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید