رصدخانه ملی ایران افتتاح شد ، فراهم سازی جهت توسعه فناوری های دانش نجوم و اخترفیزیک

به گزارش شهر وبلاگ، رییس جمهور دستور افتتاح رسمی رصدخانه ملی ایران با حضور معاون علمی و فناوری را صادر کرد.

رصدخانه ملی ایران افتتاح شد ، فراهم سازی جهت توسعه فناوری های دانش نجوم و اخترفیزیک

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، طی مراسمی صبح امروز، دوشنبه هفتم تیرماه حسن روحانی، رییس جمهور دستور افتتاح رسمی رصدخانه ملی ایران با حضور معاون علمی و فناوری را صادر کرد. در این مراسم مجموعه رصدخانه ملی ایران در قله گرگش واقع در مرکز کشور و در ارتفاع 3600 متری از سطح دریا و در 40 کیلومتری جنوب کاشان از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد و به بهره برداری رسید.

زیرساختی برای توسعه فناوری اخترفیزیک

این مجموعه در زیرساختی به مساحت 8 هزار و 500 متر مربع با زیربنای 5 هزار و 100 متر مربع شامل تلسکوپ 3 و چهار دهم متری با فناوری روز، تلسکوپ یک متری، ابزار های رصدی پیشرفته، پایشگاه و همچنین ساختمان کنترل و لایه نشانی آیینه ها است.

تحقق این طرح کلان ملی فناورانه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دست یابی به اهداف ایران به عنوان مهمترین کانون منطقه ای نجوم و کیهان شناسی را محقق می کند. با سرمایه 200 میلیارد تومانی بخش دولتی در این مجموعه، زمینه برای اشتغال 40 نیروی انسانی خلاق به طور مستقیم فراهم شد.

رصدخانۀ ملی ایران به علت موقعیت جغرافیایی آن و ویژگی های نجومی بخصوص دید نجومی و طراحی تجهیزات رصدی آن، مطالعه اجرام درون کهکشان راه شیری، و دیگر کهکشان های عالم تا عمق 7 میلیارد سال نوری، مواد میان ستاره ای، تحول ستاره ها و پدیده های پر انرژی را برای منجمان ایران و جهان فراهم خواهد ساخت.

برای انتقال تجربه و دانش فنی، مدیریت طرح بر عهده تیمی از دانشمندان و مهندسان ایرانی بوده و کلیه مراحل مرتبط با طراحی، ساخت و نصب و راه اندازی و همچنین امور اجرایی رصدخانۀ ملی به همت مدیران، دانشمندان، مهندسان و صنعتگران ایرانی انجام می شود. به طور همزمان از مشاوره متخصصین برجسته بین المللی استفاده شده است.

این پروژه ضمن این که حرکت به سوی مرز های دانش در حوزه نجوم، کیهان شناسی و علوم فضایی را هموار می کند بلکه صنعت مکانیک، اپتیک و کنترل ابزار دقیق را در یک محصول به چالش می کشد و مرز های هر سه صنعت راهبردی را فراتر از آنچه تا به امروز به آن دست یافته اند گسترش می دهد.

بهره گیری از تجهیزات پیشرفته ایران ساخت

این نخستین پروژه از این نوع است که صفر تا صد آن توسط محققان و مهندسان کشورمان به اجرا در می آید و در آن مهندسی معکوس یا کپی از محصول مشابه وجود ندارد. تلسکوپ 4/3 متری رصدخانه ملّی ایران سازه مکانیکی به ارتفاع 11 متر و وزن 90 تن است. آینه های آن به قطر 3.4 متر (به وزن 4000 کیلوگرم) و 60 سانتی متر با دقت نانو متر صیقل داده شده اند.

در ساخت و کنترل این تلسکوپ از فناوری اپتیک فعال استفاده می شود تا از امتیاز مکان رصدی که یکی از بهترین مناطق جهان است بهره مندی کامل صورت گیرد.

استقرار گنبد رصدخانه ملی ایران و توسعه دانش و فناوری

گنبد تلسکوپ به ارتفاع 22 متر و قطر 16 متر بر روی سازه ای بتنی در قله مذکور نصب شده است و تجهیزات مستقر در آن سرمایش مطلوب تلسکوپ را تامین می کنند. داده های تولید شده توسط تجهیزات رصدی این تلسکوپ و سایر تجهیزات رصدی مستقر در قله یکی از بزرگترین منابع تولید اطلاعات دیجیتال کشور خواهد بود.

سرریز دانش این طرح برای علم و فناوری ایران بسیار مغتنم است. بطور قطع پژوهشگاهی که این تلسکوپ و تجهیزات مرتبط با آن را طراحی کرده و به اجرا در آورده است جزء معدود موسسات جهان در تولید این محصول خواهد بود و به رقابت های جهانی در فن آوری راه خواهد یافت. بومی کردن دانش تولید و سنجش اپتیک صنعتی از دیگر فواید این طرح تا به امروز بوده است. تولید محصول راهبردی لایه نشانی در مقیاس بزرگ از دیگر محصولات جانبی این طرح کلان ملی فناوری ایران ساخت است.

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

زرین گراف

زرین گراف: عصر طلایی گرافیک
منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1452

به "رصدخانه ملی ایران افتتاح شد ، فراهم سازی جهت توسعه فناوری های دانش نجوم و اخترفیزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصدخانه ملی ایران افتتاح شد ، فراهم سازی جهت توسعه فناوری های دانش نجوم و اخترفیزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید