رابطه سلامت روان و پرهیز از خشونت

به گزارش شهر وبلاگ، پرهیز از خشونت و سلامت روان در ارتباطی تنگاتنگ قرار دارند، مهربانی و کمک به افراد جامعه به جای پرخاشگری به سلامت افراد و جامعه کمک می کند.

رابطه سلامت روان و پرهیز از خشونت

سلامت روان افراد با میزان ابراز خشونت و پرخاشگری در آنان رابطه دارد. خشونت عاملی آسیب زاست که می تواند ابعاد فیزیکی یا روانی داشته باشد و بهداشت روانی افراد و جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. افراد سالم محور توسعه اجتماعی، پویایی و بالندگی جامعه است و ما نیز در این مقاله به بررسی رابطه پرهیز از خشونت و سلامت روان افراد و جامعه پرداخته ایم.

رابطه سلامت روان و پرهیز از خشونت در دیدگاه مزلو

آبراهام مزلو زندگیش را وقف تلاش در راه ابداع گونه ای روانشناسی برای برقراری صلح و آشتی کرد. نوعی روانشناسی که با بهترین و عالیترین آرمان ها و استعدادهایی که در توان انسان است، سروکار دارد. هدف اصلی مزلو دانستن این بود که انسان برای رشد کامل انسانی و شکوفایی تا چه اندازه توانایی دارد. به اعتقاد او برای بررسی سلامت روان، فقط باید انسان به غایت سالم را مورد مطالعه قرار داد.

از نظر مزلو یکی از ویژگی های افراد خودشکوفا که از سلامت روان کامل برخوردارند نوع دوستی است. این افراد نسبت به همه انسان ها عمیقا احساس همدلی و محبت دارند و در عین حال آماده کمک به بشریتند. خود را عضو یک خانواده، یعنی نژاد بشر می دانند و نسبت به یکایک اعضای این خانواده احساس برادری می کنند؛ آنچه که انسان را در راستا پرهیز از خشونت قرار می دهد. این افراد به انسان های دیگر همچون خواهر یا برادری بزرگتر عشق می ورزند. چه بسا از رفتار احمقانه، حقیر یا ظالمانه دیگران افسرده یا خشمگین شوند، اما زود می فهمند و می بخشند.

خواستاران تحقق خود و افراد خوشکوفا، همچنین می توانند خیر و شر و درست و نادرست را از هم تمیز دهند. آنان معیارهای اخلاقی کاملا مشخصی دارند که در هیچ موقعیتی آن را رها نمی کنند. حال آنکه اشخاصی که از سلامت روان کمتری برخوردارند، در مسائل اخلاقی غالبا سرگشته و بی ثباتند و به اقتضای موقعیت، میان درست و نادرست دچار نوسان و دودلی می شوند. مزلو با اعتقاد به اینکه بشر قابلیت بسیار بالایی برای پرهیز از خشونت و بی عدالتی دارد می گوید: می خواستم ثابت کنم که انسان ها از قدرتی والاتر از جنگ و تعصب و نفرت برخوردارند.

پالایش روانی با از خشونت یا ابراز خشونت

دیدگاهی وجود دارد که استدلال می کند پرخاشگری به پالایش روانی کمک می کند. فروید معتقد بود که اگر انسان برای ابراز پرخاشگری اجازه نیابد نیروی پرخاشگرانه انباشته شده و سرانجام به شکل خشونت مفرط یا بیماری روانی ظاهر می شود. دست کم سه شیوه برای پالایش نیروی پرخاشگرانه وجود دارد:

1- صرف آن در فعالیت های بدنی از قبیل بازی های ورزشی مانند دو، بوکس و غیره؛ تحقیقات نتوانستند اثر تسکین کننده و کاهش دهنده خشونت را در این مورد تایید کنند.

2- اشتغال به پرخاشگری خیالی و غیرمخرب؛ شواهدی موجود است حاکی از اینکه خیالپردازی در مورد پرخاشگری مانند نوشتن داستان در مورد پرخاشگری احساس بهتری به مردم می دهد و منجر به کاهش پرخاشگری و پرهیز از خشونت به طور موقت می شود.

3- اعمال پرخاشگری مستقیم و صدمه زدن و ناراحت کردن فردی که شخص را ناراحت و ناکام کرده است؛ اما تحقیقات نشان داده است که پرخاشگری مستقیم نه تنها نیاز به پرخاشگری را کاهش نمی دهد بلکه آسیب رساندن به دیگری، احساسات منفی پرخاشگر نسبت به قربانی را افزایش می دهد و در نتیجه ممکن است منجر به پرخاشگری بیشتری شود. در واقع پرخاشگری از جاذبه شخص مورد پرخاشگری می کاهد و احتمال رفتار پرخاشگرانه را افزایش می دهد. و این پرهیز از خشونت است که انسان را به سمت سلامت روان فرد و در نتیجه سلامت بیشتر جامعه سوق می دهد.

پرهیز از خشونت و جامعه سالم

خشم از جمله هیجان هایی است که به طور طبیعی و ذاتی در همه افراد با تفاوت هایی وجود دارد و انسان در طول زندگی خود می آموزد و یا باید بیاموزد که هیجان هایش را تحت کنترل خود درآورد و در سطح متعادل نگاه دارد. خشونت همه ابعاد سلامت روان را تحت تأثیر قرار می دهد. در دوران نوجوانی رشد جسمی آنان را به علت ایجاد استرس و تنش فراوان مختل می سازد و در رشد ذهنی یا شناختی، یادگیری و پیشرفت تحصیلی آنها تأثیرات کاهش دهنده بر جای می گذارد.

همچنین برای دسترسی به سلامت کامل، تنها سلامت جسمی و روانی کافی نیست بلکه از آنجا که انسان در محیط جمعی زندگی می کند، سلامت اجتماعی نیز ضروری است. انسانی از نظر اجتماعی سالم است که بتواند در عین پرهیز از خشونت، مشارکت فعالی در جامعه داشته باشد. تأمین سلامت به مفهوم کلی آن برای همه افراد، به ویژه برای نوجوانان به دلایل گوناگون از اهمیت فراوانی برخودار است.

از جمله عواملی که سبب افزایش خشونت در همه افراد به ویژه در نوجوانان می شود، باورهای نادرستی است که در مورد علت و چگونگی خشم وجود دارد. از جمله اینکه برخی آن را پدیده ای ذاتی و طبیعی بخصوص برای مردان می دانند. اما اگر مردان خشونت بیشتری از خود نشان می دهند، یاد گرفته اند که چنین باشند نه این که ذاتاً خشونت بیشتری دارند. همچنین خشونت نه طبیعی است و نه غیرقابل کنترل. خشونت با خشم متفاوت است. خشونت شیوه بروز خشم به صورت منفی است و آموختنی است. اگر از دوران کودکی راه های درست بیان و ابراز هیجانات را بیاموزیم که بیشتر از راه الگوپذیری و همانندسازی انجام می گیرد، مطمئناً از بروز خشونت پیشگیری کرده ایم.

پرهیز از خشونت و مهربانی با دیگران به سلامت روان انسان کمک می کند. میانه روی در کارها، مهربانی با خانواده و دیگران، دلجویی و کمک به نیازمندان موجب ایجاد فضا و جامعه ای سالم خواهد شد.

برگرفته از: کتاب روانشناسی کمال، کتاب روانشناسی اجتماعی، سایت تبیان

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 967

به "رابطه سلامت روان و پرهیز از خشونت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه سلامت روان و پرهیز از خشونت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید