خسارت 550 میلیاردی کرونا به گردشگری مناطق آزاد، کیش، مات کرونا شد

به گزارش شهر وبلاگ، مهر - مدیر گردشگری و میراث فرهنگی مناطق آزاد کشور گفت: براساس میزان درآمد سال 98 خسارت کرونا به مناطق آزاد غیر از قشم 550 میلیارد تومان بود که از این میزان جزیره کیش آسیب 450 میلیاردی دید.

خسارت 550 میلیاردی کرونا به گردشگری مناطق آزاد، کیش، مات کرونا شد

حسین اله بداشتی مدیر توریستی و میراث فرهنگی شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی درباره اینکه چقدر سازمان های مناطق آزاد در کشور سیاست های ابلاغی از سوی معاونت فرهنگی و توریستی و به تبع آن برنامه ها و سیاست شورای عالی را با وجود داشتن هیأت مدیره مستقل، دنبال می کنند گفت: درست است که مناطق تشکیلات مستقلی دارند اما در برخی از موارد باید به دبیرخانه مراجعه کنند از جمله در حوزه مصوبات مربوط به بودجه. اما اینکه چقدر سیاست های ابلاغی به آنها اجرایی شود موضوع دیگری است. سیاست کلی این است که باید هماهنگ باشند. ما یک برنامه کلی به آنها می دهیم. هر منطقه براساس برنامه و ظرفیت هایی که دارد، آن سیاست ها را اجرا می کند. به عنوان مثال نمی توان به همه مناطق گفت که در حوزه بوم گردی فعالیت کنند چون شاید برخی از مناطق این ظرفیت را نداشته باشند.

اله بداشتی درباره سیاست های ابلاغی دبیرخانه به سازمان های مناطق آزاد گفت: از سازمان ها خواسته ایم در قالب پنجره واحد، صدور مجوزها برای فعالیت های توریستی از جمله بوم گردی تسهیل شود و یا اینکه به آنها آئین نامه تأسیس اقامتگاه های بوم گردی را ابلاغ کرده ایم چون همه مناطق به بوم گردی نیاز ندارند و برخی از شرایط و یا مجوزها متفاوت از سرزمین اصلی است و باید ساده تر باشد.

وی افزود: در جلسات اخیر به مناطق اعلام کردیم که فعالیت هایشان در فضای مجازی بسیار ضعیف است بنابراین باید فعال تر شوند. منطقه ای مانند انزلی توانسته مجازی سازی کند و یا اینکه ارس در اینستاگرام صفحه ای راه اندازی کرده ولی چنین فعالیت هایی باید گسترده شود.

برگزاری تورهای مشترک توریستی بین مناطق آزاد

اله بداشتی درباره سیاست ارزان سازی سفر به مناطق آزاد نیز گفت: یکی از برنامه های ما برگزاری تورهای مشترک توریستی بین مناطق است مانند ارس و ماکو که نزدیک به هم هستند و می توانند تور مشترک داشته باشند و توریست نیز با پرداخت هزینه کمتر جاذبه های دو منطقه آزاد را باهم ببیند. این اقدام شروع شده و تفاهم نامه ای بین دو منطقه به امضا رسید. کیش و قشم دو جزیره با جاذبه های مجزا هستند پس نمی توانند چنین برنامه ای داشته باشند ولی ما حتی برای چابهار و ماکو هم پیشنهاد کردیم که چنین تورهایی اجرا کنند اما چون پرواز بین دو منطقه وجود ندارد امکان پذیر نیست. باید بخش خصوصی و آژانس های مسافرتی برای آنها تور توریستی تعریف کنند. چون اگر مسافر برای آنها وجود داشته باشد ایرلاین هم پرواز می گذارد. پیشنهاد کردیم در مناطق تورهای با علایق ویژه و یا خاص برگزار شود مثلاً چندی پیش در ماکو تور نجوم برگزار و از آن استقبال شد.

اله بداشتی همچنین با بیان اینکه از اول خرداد جز اروند و چابهار همه مناطق آزاد اقدام به پذیرش مسافر کرده اند گفت: برخی از تأسیسات توریستی مناطق آزاد ممکن است هنوز باز نشده باشند آنها مختار هستند تا اگر برایشان به صرفه باشد، با رعایت پروتکل های بهداشتی خدمات بدهند.

وی افزود: به مناطق اعلام کرده ایم که از حالا به بعد باید برای جذب توریست تبلیغ و برنامه ریزی کنند یا اینکه بازسازی و احیای بناهای تاریخی را در دستور کار قرار دهند. توسعه موزه های خصوصی و ورود به حوزه توریستی مجازی از جمله سیاست ها و برنامه های دیگر است. بازارچه های صنایع دستی نیز باید راه اندازی شود همچنین در دستور کار دبیرخانه است که با چند مرکز ارزیابی تأسیسات توریستی همکاری کرده تا بتوانیم این مراکز را درجه بندی کنیم. به روز شدن بسته های سرمایه گذاری و تبیین آنها نیز از جمله سیاست های دیگر دبیرخانه بود که به مناطق آزاد ابلاغ شد.

وی درباره اینکه چقدر مناطق آزاد مانند کیش توانسته اند در راستا برنامه های خود برای گسترش صنعت توریستی پیش بروند، ادامه داد: تحلیل من این است که در برخی از حوزه ها توانسته اند به این اهداف نزدیک شوند. مانند جزیره کیش که هر سال آمارش رشد می کند من فکر می کنم توریستی کیش در مقایسه با توریستی داخلی ایران پیروز بوده است. در حوزه توریستی خارجی نیز با فضای سنگینی که اکنون وجود دارد چطور می توان توقع رشد داشت؟ می دانید که بعد از برجام ورود توریست رشد کرد اما بعد از آن دچار چالش شد. این اتفاقات از عهده ما خارج است. بنابراین می توان گفت که برخی از مناطق در حوزه توریستی رشد داشته اند و برخی دیگر نه.

وی افزود: شرایط توریستی در هر منطقه را باید به نسبت خودش مقایسه کرد. هر منطقه ای با منطقه دیگر متفاوت است. تا پیش از کرونا توریستان خارجی به ارس و آبادان و چابهار و اروند از راههای مختلف زمینی هوایی و دریایی رفت و آمد داشتند تنها کیش و قشم هست که باید با پرواز رفت و آمد می کردند. می توان آماری از اقامت ها و ورودی توریست به مناطق آزاد ارائه کرد. به عنوان مثال میزان اقامت کنندگان خارجی در 6 ماهه اول سال 98 نزدیک به سه میلیون نفر بوده است اما ورودی توریستان خارجی به مناطق آزاد 16 میلیون نفر بوده یعنی ممکن است افراد صبح به مناطق آمده و شب رفته باشند. ما این آمار را به صورت تفکیک شده داریم.

خسارت کرونا به صنعت توریستی در مناطق آزاد

اله بداشتی درباره میزان خسارت های وارد شده از کرونا به مناطق آزاد نیز توضیح داد: خسارت کرونا به 7 منطقه آزاد غیر از قشم حدود 550 میلیارد تومان با احتساب خسارت ایرلاین ها بوده است این میزان براساس درآمد سال 98 پیش بینی شده است در جایی مانند کیش که یک ایرلاین دارد، نزدیک به 450 میلیارد تومان خسارت وارد شد چون می توانسته این رقم درآمد را از محل تأسیسات توریستی در سال 99 داشته باشد. این آمار نیز به تفکیک هر منطقه به دست آمده است به عنوان مثال منطقه آزاد انزلی حدود یک میلیارد تومان، ارس 15 میلیارد تومان، اروند 13 میلیارد تومان، ماکو دو میلیارد تومان و چابهار نیز 13 میلیارد تومان خسارت دیده اند. سازمان منطقه آزاد قشم هنوز برآوردی نداشته است.

وی با بیان اینکه متولی جبران خسارت ها معاونت اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد است گفت: برخی از خسارت هایی که سطح بندی شده جبران می شود، مثلاً در قالب بخشودگی اجاره ها که در سطح مناطق است برخی دیگر نیاز به مصوبه دارند و یا در سطح ملی باید جبران شوند.

اله بداشتی درباره حضور شورای عالی و سازمان های مناطق آزاد در نمایشگاه توریستی فیتور اسپانیا نیز گفت: در این نمایشگاه ظرفیت مناطق آزاد را اعلام کردیم. اکنون مناطق آزاد باید وارد فاز اجرا شوند.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: صدای میراث
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 415

به "خسارت 550 میلیاردی کرونا به گردشگری مناطق آزاد، کیش، مات کرونا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت 550 میلیاردی کرونا به گردشگری مناطق آزاد، کیش، مات کرونا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید