خبرنگاران 193 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در خراسان رضوی ثبت شد

به گزارش شهر وبلاگ، مشهد- خبرنگاران- معاون هماهنگی امور مالی استانداری خراسان رضوی گفت: در اجرای الگوی مثلث توسعه مالی - فرهنگی در این استان تا به امروز یکهزار و 194 تفاهمنامه برای 193 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغالزایی برای 198 هزار نفر ثبت و به امضا رسیده است.

خبرنگاران 193 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در خراسان رضوی ثبت شد

علی رسولیان عصر سه شنبه در نشست کارگروه ستاد تسهیل و برطرف موانع فراوری بردسکن که به صورت ویدئو کنفرانس با مسوولان آن شهرستان برگزار گردید اضافه نمود: از این تعداد تفاهمنامه 23 مورد برای هشت هزار و 750 میلیارد ریال سرمایه گذاری و اشتغالزایی یکهزار و 920 نفر مربوط به شهرستان بردسکن است.

وی ادامه داد: در مجموع سهم شهرستان بردسکن از کل پروژه های سرمایه گذاری طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی استان 2 درصد، میزان سرمایه گذاری نیم درصد و میزان اشتغال یک درصد است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: پیشرفت اجرایی پروژه های طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی شهرستان بردسکن شامل هشت پروژه به میزان 100 درصد، پنج پروژه بین 90 تا 100 درصد، چهار پروژه بین 80 تا 90 درصد، 2 پروژه بین 50 تا 80 درصد و چهار پروژه کمتر از 30 درصد است.

وی اضافه نمود: هشت مگا پروژه در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی با اعتبار پنج هزار و 200 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یکهزار و 480 نفر نیز در شهرستان بردسکن در حال اجراست.

رسولیان ادامه داد: در جلسات مربوط به طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی که با حضور استاندار برگزار گردید، مقرر گشت این نشست ها به دو بخش آنالیز مباحث مربوط به مشخص های اقتصادی و کارگروه ستاد تسهیل برای حل مسائل پروژه های سرمایه گذاری تقسیم و برای هر شهرستان به صورت مجزا برگزار شود.

وی گفت: همچنین مقرر شد اگر موضوعی در نشست کارگروه ستاد تسهیل از حد اختیارات استان خارج و در سطح ملی قابل پیگیری است، در کمیته ای که قرار است توسط نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود، آنالیز و توسط آنان در قالب یک مطالبه ملی مطرح و پیگیری شود.

معاون استاندار خراسان رضوی اضافه نمود: همچنین اگر مصوبه ای از کارگروه ستاد تسهیل احتیاج به مطرح شدن در ستاد تدبیر خراسان رضوی داشت، به نشست های آن ستاد ارسال می شود تا در کمترین زمان ممکن در باره آن تصمیم نهایی گرفته شود.

وی با اشاره به تاکید استاندار خراسان رضوی مبنی بر تامین آب همه واحدهای صنعتی ادامه داد: سهم مصرفی بخش صنعت از آب استان کمتر از 2 درصد است که ناچیز می باشد لذا باید آب مورد احتیاج این بخش تامین شود.

فرماندار بردسکن نیز در این نشست مسائل مربوط به چند واحد معدنی و صنعتی این شهرستان را مطرح و اعضای جلسه نسبت به برطرف آنها به بحث و گفتگو پرداختند.

مجتبی شاکری با اشاره به فعالیت هشت معدن در شهرستان بردسکن گفت: این معادن با کمبود برق روبرو بوده و اغلب در تابستان دچار قطع برق می شوند، همچنین ماهانه بیش از دو هزار میلیارد ریال جریمه برای برق پرداخت می نمایند.

وی اضافه نمود: قرار بود ایمیدرو برق معادن بردسکن را تامین کند که تا به امروز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: از آنجا که هنوز ایمیدرو برق رسانی برای معادن منطقه را تامین اقتصادی ننموده است، به منظور تسریع در این بخش، هفته آینده یک طرح جامع برق رسانی توسط شرکت توزیع نیروی برق و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهیه خواهد شد.

رسولیان اضافه نمود: در صورتی که ایمیدرو تامین اقتصادی انتقال برق را برعهده گیرد،با استفاده از سرمایه گذار منطقه و همکاری شرکت برق، نسبت به ایجاد پست فوق توزیع 132 کیلوولتی در شهرستان بردسکن اقدام خواهد شد.

وی ادامه داد: قرارداد شرکت های معدنی بردسکن با شرکت توزیع نیروی برق تغییر خواهد نمود تا هم قدرت برق انتقالی به آنها افزایش یابد و هم جرایم آنها حذف شود.

فرماندار بردسکن، عدم توافق سرمایه گذاران معدنی با مرتعداران جهت ابطال پروانه چرای دام به منظور آغاز فعالیت معادن را از دیگر مسائل فعالان اقتصادی آن منطقه ذکر کرد و گفت: 40 تا 50 نفر مرتعدار هستند که پروانه مشاع در محل محوطه معدنی دارند، دیوان عدالت اداری هم حق را به مرتعداران داده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در مورد مشکل مزبور دیوان عدالت اداری مصوبه ای داده است که در استان قابل حل نیست لذا کمیته ای با حضور مسوولان مرتبط شهرستانی در بردسکن تشکیل و نسبت به برطرف مشکل کوشش شود، در صورتی که این کمیته نتیجه ای درپی نداشت، موضوع مورد نظر در کمیته فرعی کارگروه ستاد تدبیر استان با حضور مسوولان ادارات منابع طبیعی و دادگستری و دستگاه های نظارتی آنالیز و برای آن چاره اندیشی خواهد شد.

فرماندار بردسکن در مورد درخواست واحد فراوریی و فرآوری شمش طلا در این شهرستان نسبت به افزایش وسعت زمین مورد بهره برداری خود گفت: زمان افتتاح این واحد زمین تحت اختیار آن پنج هکتار بود که اکنون صاحب آن درخواست 14 هکتار زمین از منابع طبیعی آن منطقه نموده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در صورتی که سازمان صنعت, معدن و تجارت افزایش زمین تحت اختیار واحد صنعتی طلا در بردسکن را بپذیرد و نسبت به اصلاح پروانه بهره برداری اقدام کند، آنگاه نشست کارگروه ماده 21 (دستورالعمل ضوابط واگذاری اراضی منابع ملی و دولتی برای طرحهای کشاورزی فراوریی و غیرکشاورزی) برای این واحد برگزار و موضوع مزبور مشخص تکلیف خواهد شد.

در این نشست موضوعات چند واحد صنعتی دیگر در شهرستان بردسکن مورد آنالیز نهاده شد، از آن جمله شرکت مهرآوین فولاد شهرستان بردسکن ملزم به انجام اصلاحات زیست محیطی خود و حذف سد باطله و نصب فیلترپرس شد.

همچنین معدن مس بردسکن موظف گشت طرح خود را برای ارزیابی زیست محیطی ظرف 10 روز آینده به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ارسال کند.

در این نشست مقرر شد، به یکی از واحدهای معدنی شهرستان بردسکن که نسبت به خرید چاه متروکه اقدام نموده و در تامین آب دچار مشکل شده بود، 25 مترمکعب آب در شبانه روز اختصاص یابد و بقیه مصرف خود را از چاه های مجاز خریداری کند.

واحد نساجی شهرستان بردسکن نیز به دلیل بدهی به شرکت برق، با انسداد حساب های بانکی خود روبرو شده بود که در این نشست مقرر گشت، قبض برق خرداد ماه را پرداخت کند و متعهد به پرداخت اقساطی بدهی های خود در 30 ماه آینده شود تا حساب های بانکی آن آزاد شود.

همچنین شرکت نفت مکلف شد گازوییل مورد احتیاج شرکت نساجی بردسکن را تامین کند و نسبت به اصلاح قانون اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده که این واحد مکلف به پرداخت آن است، مکاتبه ای با مسوولان کشوری انجام گیرد.

پیگیری تامین اقتصادی واحد سم پاشی در بردسکن به وسیله بانک رفاه، اختصاص تسهیلات برای طرح گردشگری رباط تاریخی بردسکن، معافیت اقتصادیاتی معادن از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

شهرستان بردسکن در 273 کیلومتری جنوب غرب مشهد دارای سه بخش شهرآباد، انابد و مرکزی است.

الگوی مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی طرح ابتکاری از سوی استاندار خراسان رضوی است که از زمستان سال 1397 در استان اجرایی شده است و مشخص های اقتصادی در این الگو مسوولیت توانمندسازی بخش های محروم و روستاهای استان را برعهده گرفته اند. مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی شامل دو بخش است که یک بخش آن مربوط به فعالیت مشخص ها در روستاهاست و دیگری امضای تفاهمنامه های سرمایه گذاری در استان است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 308

به "خبرنگاران 193 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در خراسان رضوی ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 193 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در خراسان رضوی ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید