تماشاخانه مجازی؛ بستری نو برای نیازمخاطبان تئاتر در شرایط کنونی

به گزارش شهر وبلاگ، تهران (پانا) - دومین نشست از سلسله نشست های پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با موضوع گشایش فضای عمل جدید تئاتری: آنالیز امکانات، تعهیدات و زیبایی شناسی تئاتر در فضای مجازی با همکاری دفترپژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی در تماشاخانه نوفل لوشاتو برگزار گردید.

تماشاخانه مجازی؛ بستری نو برای نیازمخاطبان تئاتر در شرایط کنونی

در این نشست رضا حامدی خواه، مدیر بخش تله تئاتر و گزارش های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برپایی تماشاخانه مجازی را ملزم به همکاری و هماهنگی هنرمندان تئاتر و عوامل ضبط تئاتر برای اجرای آنلاین دانست.

به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، رضا حامدی خواه با اشاره به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا گفت: در این شکی نیست که تله تئاتر مدیوم سینما است و ما ناچاریم که با شرایط موجود به دیدن تصاویر تئاتر رو بیاوریم و اکنون قدرت انتخاب نداریم و اگر در این شرایط و زمان به این سمت نرویم، تئاتر در این روزها تعطیل می گردد.

او اضافه کرد: باید بگویم برای برپایی تماشاخانه مجازی در فضای آنلاین چند مدل محصول می خواهیم. نمایش هایی که می توانند در حین اجرا به صورت زنده ضبط و پخش شوند و یا اجراهایی که از قبل ضبط و پس از آن با قرار دادن فیلم آن در فضای مجازی برای مخاطبان پخش شوند.

مدیر بخش تله تئاتر و گزارش های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر درباره اجراهای آنلاین توضیح داد: همچنین می توانیم تئاتری را که صحنه ای اجرا می گردد و قابلیت اجرا در بستر مجازی دارد، ضبط و پخش کنیم. فیلم تئاتر یکی از گزینه هایی است که می تواند در شرایط فعلی در بستر مجازی تئاتر را زنده نگه دارد اگرچه که تئاتر به نفس مخاطبانش زنده است و اجراهای حضوری تاثیر درگیری بر روی مخاطب دارد اما اگر شرایط در رسانه های آنلاین نیز برای اجراهای تئاتر فراهم گردد مخاطبان می توانند از این فضا برای دیدن تئاتر بیشتر استفاده نمایند.

حامدی خواه اعلام کرد: برای شرایط کرونا و بعد از آن می توانیم بستر را برای تماشاخانه آنلاین و ضبط آن فراهم کنیم. در این مورد باید تیم ضبط با گروه نمایش تمرین نمایند و آمادگی لازم را برای اجرا داشته باشند، از این رو می توانیم اجرا و ضبط را همزمان با کیفیت بالا برای مخاطبان در پخش آنلاین داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه اساسا در تئاتر رویدادها و بازخورد مخاطب در عرض یکدیگرند، اظهار کرد: اگر بخواهیم تئاترها را به تماشاخانه مجازی ببریم در شرایط کنونی باید یک گروه تئاتری برای بخش های مختلف آن تصمیم بگیرد تا کیفیت بسترمجازی نیز مانند تماشاخانه های سنتی تا حدودی احتیاج مخاطبین را برطرف کند. باید در کنار تیم اجرایی و تیم هنری پلتفرم اجرا نیز با دو گروه هماهنگ گردد تا کیفیت اجراهای آنلاین نیز در حد کیفیت اجراهای تماشاخانه های سنتی برای مخاطبان حفظ گردد.

مدیر بخش تله تئاتر و گزارش های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در ارتباط با اجراهای آنلاین ادامه داد: باید در ارتباط با پلتفرم ها در زمینه تماشاخانه های مجازی مطالعات کاملی شکل بگیرد و مسئولان مربوط باید تصمیم گیری های دقیقی داشته باشند تا بستر بهتری برای اجراهای آنلاین فراهم گردد.

حامدی خواه اظهار کرد: دنبال ایده های جدید در بستر مجازی هستیم. البته باید بگویم در کنار تیم اجرایی و تیم هنری باید پلتفرم اجرا نیز با دو گروه برای اجرا هماهنگ باشد. باید ساز وکاری فراهم گردد که بخش فراوری را سروسامان دهیم تا بخش فراوری نیز با رسانه های جدید همراه گردد و احتیاج مخاطب را پاسخ دهد.

بهزاد آقا جمالی، مدیر پنل های پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر دیگر سخنران این نشست در ارتباط با تماشاخانه های آنلاین گفت: در این جا سوالی مطرح می گردد که در شرایط الان تماشاخانه ها چه نمایند و اجراها به چه صورت پخش گردد؟

آقا جمالی ادامه داد: در بستر آنلاین باید فضایی برای انتخاب صحنه از نگاه مخاطبان تئاتر فراهم گردد تا آن ها هرکدام از قسمت صحنه را که دوست دارند برای مشاهده انتخاب نمایند. به نظرم باید فضایی برای سوییچ کردن تصاویر برای مخاطب ها در فضای آنلاین وجود داشته باشد.

او ادامه داد: سوالی در اینجا مطرح می گردد که علاوه بر انتخاب دوربین و پلتفرمی که کارگردان در نظر گرفته است ایا در تماشاخانه مجازی امکان مدیریت دوربین برای مخاطب می تواند فراهم گردد؟

مدیر پنل های پژوهشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با اشاره به اینکه ذات مخاطب تئاتر، عام نیست، توضیح داد: در تماشاخانه آنلاین هر تماشاگری می تواند اجراهای دلخواهش را انتخاب کند و ببیند و فضای مجازی بعضی از محدودیت ها را از بین می برد.

محمد عمرآبادی، مدیر سایت تیوال دیگر سخنران این نشست نیز با اشاره به اینکه تماشاخانه مجازی با خود نسبت به تماشاخانه متعارف ویژگی هایی جدیدی همراه دارد، گفت: اگر نمایشی در سایت به اجرا درآید، دیگر ویژگی های تماشاخانه مجازی دارد که پلتفرم دیجیتال یا همان تماشاخانه مجازی است و در این بستر مخاطب نیز با آن ویژگی ها به تماشای تئاتر خواهد نشست.

عمرآبادی اضافه کرد: تماشاخانه مجازی محدودیت زمانی و جغرافیایی را از بین می برد و همه می توانند در هرجایی از جهان آن اثر را تماشا نمایند که این بسیار اتفاق خوبی خواهد بود.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه تا 20 بهمن در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1192

به "تماشاخانه مجازی؛ بستری نو برای نیازمخاطبان تئاتر در شرایط کنونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشاخانه مجازی؛ بستری نو برای نیازمخاطبان تئاتر در شرایط کنونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید