تربیت فمینیستی پسران؛ احتیاج جامعه امروز!

به گزارش شهر وبلاگ، با تربیت پسران و دخترانی که نگاهی برابر و انسانی به زنان و مردان دارند هم به فرزندتان و هم به جامعه یاری خواهید کرد.

تربیت فمینیستی پسران؛ احتیاج جامعه امروز!

برابری زنان و مردان در جامعه یکی از ارکان و عوامل اصلی پیشرفت آن جامعه محسوب می شود. جامعه ای که در آن زن جنس دوم به حساب آید نیمی از خود را تضعیف نموده است و در نتیجه فرصت های کارآمدی خود را مختل می نماید. اما داشتن جامعه ای برابر نه از سمت ارکان قدرت که از پایین و در نتیجه وجود زنان و مردان برابرخواه ایجاد و تثبیت می شود. بنابراین تربیت فمینیستی پسران و دختران می تواند گام مهمی در جهت بهبود شرایط اجتماعی و ارتقای فرهنگی در این زمینه باشد.

چرا پسرانمان را فمینیستی بار بیاوریم؟

ابتدا ضروری است که فمینیسم را بازتعریف کنیم تا دیوار پیشداوری منفی رایج در جامعه در خصوص آن شکسته شود. بعضی از افراد در حالی نسبت به این واژه دچار نگرش منفی هستند که خودشان به آنچه که فمینیست ها بر آن تاکید دارند معتقد می باشند. در واقع اگر شما باور دارید که نوزادان دختر به اندازه نوزادان پسر حق حیات دارند، اگر باور دارید زنان و مردان در مقابل کار یکسان باید دستمزد برابر دریافت نمایند، اگر مخالف سرزنش قربانیان تجاوز هستید و یا به طور کلی حامی حقوق و برابری زنان و مردان باشید، می توان شما را یک فمینیست قلمداد کرد. بنابراین تربیت فمینیستی به معنای تربیت فرزندان مان در جهت داشتن نگاهی عمیق و برابر به مردانگی و زنانگی و رشد شخصیتی دوجنسیتی است که جامعه را به سمت سلامت روانی بیشتر سوق می دهد.

با اینکه در جوامع مختلف گام هایی در این زمینه برداشته شده است اما اکثرا پسرها مورد غفلت قرار گرفته اند. این روزها احتمال اینکه به دخترمان بگوییم می تواند هرکسی که بخواهد باشد (یک فضانورد یا یک دختر کاملا دخترانه) خیلی بیشتر از قبل و در عین حال خیلی بیشتر از این است که به پسرمان در این جهت آزادی عمل بدهیم. متاسفانه دنیای پسران همچنان محدود باقی مانده است و به آنان جرأت داشتن علایقی موسوم به علایق زنانه داده نمی شود. فرهنگ و جامعه هنوز هم به پسران به آسانی اجازه نمی دهد که کنش ها و انتخاب های خارج از کلیشه های جنسیتی داشته باشند و هنوز هم سرسختی و عدم بیان احساسات از طرف پسران مورد تشویق قرار می گیرد.

اما برای داشتن جامعه ای برابر ضروری است به پسرهای مان هم فرصت انتخاب های بیشتری داده شود. باید دخترانمان را مثل پسرانمان و پسرانمان را مثل دخترانمان عظیم کنیم. نقش های زنانه در جامعه در صورتی گسترش پیدا می نمایند که نقش های مردانه نیز گسترش یابد. امروزه مشاغلی که با مهارت هایی مثل همدلی و همکاری (که اغلب زنانه در نظر گرفته می شوند) درگیر هستند، به سرعت در جوامع رشد یافته اند. و پسران برای پیشرفت تحصیلی و کاری به چنین مهارت هایی نیاز دارند. از طرف دیگر مسلما وجود مردان فمینیست که به زنان نگاه از بالا یا ابزاری نداشته باشند و دنیایشان را برمبنای روابط انسانی و نه برمبنای روابط دو جنس شکل دهند، بسیاری از آسیب های اجتماعی (مخصوصا آسیب های مرتبط با روابط دو جنس مخالف) را کاهش خواهد داد.

چه باید کرد؟

این بار که به خرید رفتید تا برای فرزند درراهتان یا پسر خردسالتان اسباب بازی بخرید، در کنار ماشین های جوروواجور یک عروسک هم بخرید. بگذارید ارتباط عاطفی برقرار کردن را یاد بگیرد. بگذارید او نیز مراقبت از بچه ها را تمرین کند. در کنار آچار و پیچ گوشتی های کوچک پلاستیکی برایش یک دست فنجان و نعلبکی یا یک سرویس آشپزی اسباب بازی بخرید و به او آشپزی و مراقبت کردن از خود و دیگران را یاد بدهید. بگذارید وقتی عظیم شد پختن سوپ برای مادر سرماخورده اش و آماده کردن ناهار برای همسر و فرزندانش، برایش کاری معمول و قابل قبول و دوست داشتنی باشد.

اجازه دهید پسرتان یک انسان باشد نه یک ربات! بگذارید گریه کند و بگوید من می ترسم، یا من به یاری نیاز دارم.

الگوهای خوبی باشید و هرگز از کلمه دختر به عنوان توهین استفاده نکنید. نگویید و اجازه ندهید پسر بچه تان بگوید فلانی توپ را مثل یک دختر می اندازد. به جای دسته بندی دخترها و پسرها آنها را تشویق کنید که با دخترها دوست باشند.

پسر بودن را نیز گرامی بدارید. اینکه به پسرتان بگویید که فلان کار را نکند کافی نیست، بلکه به او بیاموزید قوی باشد در عین حال که احساساتش را می پذیرد و سرسخت باشد تا آنجا که جلوی تعصبات خود را بگیرد.

درگیر آبی - صورتی هایی نشوید که سابقه تاریخی اش است به کمتر از سی - چهل سال پیش باز می شود و تنها برای تبلیغات تجاری و استفاده های مالی ایجاد شده است. بگذارید فرزندانتان رنگ های زندگی شان را هر گونه که دوست دارند انتخاب نمایند. بگذارید دنیایشان با رنگ های بیشتر وسیع تر شود. صورتی را از دنیای پسران و آبی را از دنیای دخترانتان حذف نکنید. فرزندان مهربان، با اعتماد به نفس و آزاد تربیت کنید که درپی رویاهایشان بروند.

سمیه قندهاری

کارشناس ارشد روانشناسی

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: setare.com
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 974

به "تربیت فمینیستی پسران؛ احتیاج جامعه امروز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تربیت فمینیستی پسران؛ احتیاج جامعه امروز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید