تاریخِ تفتیش عقاید

به گزارش شهر وبلاگ، رهبران دستگاه تفتیش عقاید، برای ترساندن کسانی که گمان می کردند از آموزه های رسمی کاتولیک منحرف شده اند، به مجازات های شدید، حتی اعدام از طریق سوزاندن، متوسل شدند.

تاریخِ تفتیش عقاید

مرتضی میرحسینی| تفتیش عقاید اولین بار در فرانسه پا گرفت، اما این اسپانیایی ها بودند که آن را تقویت کردند و توسعه دادند. قرن شانزدهم اوج فعالیت و حتی قدرت نمایی دستگاه تفتیش عقاید بود و حوزه کار آن به مستعمرات اسپانیا هم رسید.

مثلا سال 1536 در چنین روزی، نخستین دادگاه تفتیش عقاید در مکزیک شروع به کار کرد تا گوسفندان آواره را به آغل کلیسا بازگرداند.

تفتیش عقاید را معمولا با شکنجه های سخت و بازپرسی ها و دادگاه هایش می شناسیم، اما چنانکه دبورا بکراش (در کتاب تفتیش عقاید) می گوید مساله فراتر از این بود و ایجاد و تداوم کار چنین دستگاهی، در واقع جلوه ای از تمامیت خواهی کلیسا در آن دوران محسوب می شد؛ تفتیش عقاید عبارت بود از هیات های داوری بسیار مجهز که کلیسای کاتولیک می کوشید از طریق آن ها به یکپارچگی اندیشه و عمل دینی دست یابد و آن را حفظ کند.

برای این منظور، کلیسا به کارگزاران خود که ماموران تفتیش عقاید نامیده می شدند، اختیار داد که کسانی را که ممکن بود اعتقادات یا اعمال شان مغایر آموزه های کلیسا باشد بیابند. کلیسا تقریبا در سراسر قرون وسطی - چه از حیث اثرگذاری و چه از حیث وسعت تشکیلات و فراگیری - مهم ترین نهاد اروپایی بود و می گویند اکثریت مطلق ساکنان این قاره از همان بدو تولد، خواه ناخواه یکی از اعضای آن به تعداد می رفتند.

اما همین تشکیلات قوی و گسترده، کوچک ترین دگراندیشی یا حتی شک و تردید های مردم عادی را تحمل نمی کرد. اتفاقا هر قدر بزرگ تر می شد، مخالفت ها و نقدها را کمتر تحمل می کرد. از این رو دادگاه های تفتیش عقاید عملا ابزاری بود برای مقابله با همه کسانی که بی چون و چرا، قدرت پاپ را نمی پذیرفتند.

پاپ ها متوجه این نکته بودند که شک کردن در آموزه های کاتولیکی قدرت سیاسی چشمگیر کلیسا را زایل خواهد کرد. به هر قیمتی که شده باید تهدید هایی که متوجه قدرت سیاسی و معنوی کلیسا بود حذف یا خنثی می شد.

هدف این دستگاه که قدرت و نفوذش مستقیم از خود پاپ نشأت می گرفت این بود که جلوی نشر هر تفسیری از دین، متفاوت با تفسیر رسمی را بگیرد و - به زعم عاملانش - مانع لغزش های اخلاقی و ایمانی مسیحیان شود. از نظر آن ها هر برداشتی از آموزه های دینی که در چارچوب برداشت رسمی جای نمی گرفت نوعی از بدعت و انحراف بود و باید اصلاح یا محو می شد.

ابتدا قرار بود دستگاه تفتیش عقاید، وظیفه خود را از طریق اقناع فکری انجام دهد، اما رهبران دستگاه تفتیش عقاید، برای ترساندن کسانی که گمان می کردند از آموزه های رسمی کاتولیک منحرف شده اند، به مجازات های شدید، حتی اعدام از طریق سوزاندن، متوسل شدند.

مثلا ژاندارک را در یکی از همین دادگاه های تفتیش عقاید محاکمه کردند و بعد حکم به مرگ او میان شعله های آتش دادند (سن او زمان اعدام به 20 سال هم نمی رسید). از گالیله هم که می گفت زمین مرکز کائنات نیست درست 200 سال بعد از سوزاندن ژاندارک در یکی از همین دادگاه ها بازپرسی کردند. هرچند شرایط او با ژاندارک متفاوت بود و - با مصالحه ای - از آن ماجرا جان به در برد.

بیست آمار

بیست آمار | آشنایی با علم آمار و ریاضیات

مجله عکسها

مجله عکسها | مجله تفریحی و سرگرمی عکسها
منبع: فرادید
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1503

به "تاریخِ تفتیش عقاید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخِ تفتیش عقاید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید