برترین دستگاه حضور و غیاب

به گزارش شهر وبلاگ، رپرتاژآگهی - از قدیم تا کنون مرسوم است که شرکت ها و سازمان های عظیم و کوچک نیرو و کارکنان خود را حضور و غیاب می نمایند. این کار برای رعایت قوانین و زمان دقیق رفت و آمد کارکنان و جلوگیری از اتلاف زمان کاری ضروری است. در گذشته مدیر یا رئیس شرکت ها افرادی را استخدام و مسئول حضور و غیاب کارکنان می کردند و به صورت دستی زمان ورود و خروج پرسنل را ثبت می کردند. با پیشرفت تکنولوژی و صنعت الکترونیک دستگاه های مختلفی تحت اسم دستگاه حضور و غیاب ابداع و فراوری شدند که بسیار کارآمد بودند. رفته رفته این دستگاه ها هم پیشرفت کردند و با آپشن های نو وارد بازار شدند. امروزه چندین نوع دستگاه حضور و غیاب وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب مختص خود را دارند.

برترین دستگاه حضور و غیاب

مدیران شرکت ها و ارگان های مختلف می توانند با در نظر گرفتن و سنجیدن شرایطی از جمله: تعداد کارکنان هر نهاد، مقدار رفت و آمدها، حجم کاری، مقدار اهمیت امنیت، حتی سطح درآمدزایی شرکت و عوامل دیگر، برترین دستگاه حضور و غیاب را انتخاب می نمایند. این دستگاه پیشرفته که به دستگاه ساعت زنی هم شناخته می گردد، انواع مختلفی دارد. قیمت این دستگاه ها با توجه به نوع کارکرد و سرعت عملشان مشخص می گردد. در این راستا برخی از دستگاه ها که عملکرد ضعیف تری دارند، مقرون به صرفه تر و برخی دیگر هم که تکنولوژی پیشرفته تری دارند، گران تر هستند. عده ای از افراد بر این باورند که هزینه کردن بابت دستگاه ساعت زنی پرسنل هزینه ای بیخود و ناکارآمد است ، در صورتی که شرکت های گوناگون نه تنها با خرید این دستگاه ضرر نمی نمایند بلکه در موارد بسیاری پیشرفت های قابل توجهی می نمایند. حتی از این طریق مقابل ضررهای اقتصادی ناچیز که رفته رفته خسارت هنگفتی به شرکت وارد می نمایند را می گیرند. برترین نوع دستگاه ثبت ورود و خروج پرسنل به دستگاهی تعلق می گیرد که نتوان هیچ کلکی را روی آن پیاده کرد، به عبارتی نتوان با دور زدن آن از زیر کار در رفت. ما در ادامه انواع مختلف این دستگاه را معرفی می کنیم.

دستگاه حضور و غیاب کارتی

این دستگاه قدیمی ترین و شناخته شده ترین دستگاه حضور و غیاب است. همانطور که از نام آن بر می آید، دستگاه با شناسایی کارت ساعت ورود و خروج افراد را ثبت می نماید. کارت آن هم مانند کارت شناسایی مختص کارکنان می باشد و هر کارمند کارت مخصوص خود را دارد. این کارت غالباً به شکل بارکد، کارت مغناطیسی و کارت بدون تماس RFID است. دستگاه ورود و خروج کارتی سابقه طولانی تری در عرصه استفاده از دستگاه های حضور و غیاب دارد. هر چند مقدار تقلب در استفاده از این دستگاه بیشتر از دستگاه های دیگر (اثرانگشت، تشخیص چهره، تشخیص عنبیه و…) است اما سرعت انجام مراحل حضور و غیاب و بعلاوه سرعت پردازش اطلاعات آن بیشتر از سایر دستگاه ها است. سرعت عملکرد بالای این دستگاه نسبت به انواع دیگر، همچنان عظیم ترین نقطه قوت آن محسوب می گردد.

تنها عیب دستگاه حضور و غیاب کارتی این است که اگر کارمندی بخواهد زودتر از موعد و تایم کاری خود از شرکت خارج گردد و یا بخواهد یک روز کاری کامل غیبت کند، می تواند کارت خود را به همکار خود بسپارد تا تاریخ ورود و خروج او را هم ثبت کند. البته ممکن است تقلب با این روش به راحتی انجام گردد اما امروزه با وجود دوربین های مدار بسته که کل فضای شرکت ها را پوشش می دهند و هر حرکتی را ضبط می نمایند، به همین سادگی هم نمی توان از زیر کار در رفت و ناعادلانه حضور و غیاب کرد. بنابراین، این دستگاه همچنان هواداران خود را دارد. مزیت قابل توجه دستگاه کارتی با تکنولوژی کارت بدون تماس، این است که کارت نیازی به چسباندن روی دستگاه ندارد و از راه دور(فاصله 3 تا 5 سانتی متر) اطلاعات را ثبت می نماید. این مسئله هنگام واگیر ویروس های مختلف مخصوصاً در روزهای فعلی که اپیدمی کرونا همه گیر شده است، اهمیت بسیاری پیدا نموده است، چون تماسی با آن برقرار نشده و به هیچ وجه نمی تواند منبع انتقال ویروس باشد.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

این دستگاه جزو اولین دستگا های پیشرفته حضور و غیاب بود که به محض ورود به بازار هوادار زیادی پیدا کرد. دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی برای شرکت ها و سازمان هایی که نیروی کار زیادی دارند، مناسب است. این دستگاه یک بار اثر انگشت افراد را اسکن نموده و در حافظه خود ثبت می نماید و در دفعات بعدی به سرعت اثر انگشت را شناسایی می نماید. بنابراین نیازی نیست افراد همواره کارت یا وسیله دیگری را برای ثبت زمان ورود و خروج خود همراه داشته باشند. البته یک عیب کوچک دارد و آن هم امکان انتقال ویروس در زمان هایی است که ویروسی همه گیر وجود دارد. البته مدیران سازمان ها می توانند با پیش بینی و در نظر گرفتن این موارد از دستگاه های دو یا چند منظوره استفاده نمایند. به اسم مثال می توانند دستگاهی را برای شرکت خود در نظر بگیرند که هم به صورت کارتی و هم با اثر انگشت کار می نماید. دستگاه های چند منظوره هم در ماه های اخیر و شرایط اپیدمی کرونا بیشترین مقدار تقاضا را داشته اند.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

این مدل دستگاه ساعت زنی را می توان به اسم پیشرفته ترین دستگاه ثبت ورود و خروج افراد در محل کارشان معرفی کرد. دستگاه تشخیص چهره با تکنولوژی بیومتریک به راحتی چهره افراد را شناسایی می نماید. فقط کافی است یک بار چهره کارمندان را اهراز هویت و ثبت کند تا در دفعات بعدی به سرعت آن ها را شناسایی کند. این دستگاه شامل دو دوربین است که یکی چهره را ثبت می نماید و دوربین بعدی عکس چهره ثبت شده در زمان تردد را ذخیره و در نمایشگر دستگاه به نمایش در می آورد تا شناسایی گردد . این دستگاه معمولا برای سازمان های عظیم مانند ارگان های امنیتی کشور که حفظ امنیت کارکنان و محیط کاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به کار گرفته می گردد. استفاده از این دستگاه در مراکز امنیتی مسئولیت نگهبانان را هم کمتر می نماید چون چهره ناشناس به سرعت شناسایی می گردد.

می توان با اطمینان گفت که به هیچ وجه امکان تقلب در این دستگاه وجود ندارد. قیمت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره بسیار گران تر از دستگاه های دیگر است. توصیه ما این است که اگر شما صاحب شرکت یا دفتر کار کوچکی هستید و یا عامل خاصی امنیت شما را به خطر نمی اندازد، در واقع حفظ امنیت اهمیت چندانی برایتان ندارد، بهتر است از دستگاه های دیگر مانند دستگاه کارتی برای حضور و غیاب بهره ببرید و از پرداخت هزینه اضافی و مازاد پرهیز کنید. این دستگاه بیومتریک همدر شرایط اپیدمی ویروس همه گیر بسیار کارآمد است چون چهره افراد را از فاصله دور تشخیص می دهد و عملاً هیچ گونه تماسی با دستگاه برقرار نمی گردد تا آن را آلوده به ویروس کند.

هر دستگاه و یا وسیله ای در کنار تمام مزایایی که دارد، یک یا چند عیب جزئی هم دارد و دستگاه تشخیص چهره پرسنل از این قاعده مستثنا نیست. تنها عیب این دستگاه این است سرعت تشخیص چهره و تطابق آن با اطلاعات ثبت شده (با توجه به نوع عملکرد سیستم و پردازش اطلاعات آن)کمتر از سرعت دستگاه های کارتی است. در نتیجه جهت جلوگیری از ایجاد تداخل، هدر رفتن زمان کارمندان و ایجاد صفهای طولانی در زمان ورود و خروج پرسنل در مجموعه هایی با تعداد پرسنل بیشتر، باید از تعداد دستگاه مناسب استفاده کرد.

سیستم های حضور و غیاب چگونه عمل می نمایند؟

هر سیستم ثبت ورود و خروج پرسنل از دو بخش سخت افزار و نرم افزاز تشکیل شده است. بخش سخت افزار در واقع همان قسمتی است که افراد با آن سر و کار دارند. این بخش شامل دوربین های تشخیص چهره، محل قرارگیری سنسور اثر انگشت برای اهراز هویت و بخش شناسایی کارت است. قسمت نرم افزار این سیستم الکترونیکی هم در حقیقت بخش رایانه ای دستگاه است که اطلاعات دریافتی و داده ها را به سرعت پردازش و دسته بندی می نماید و از طریق این اطلاعات زمان دقیق ورود کارمندان و خروج آن ها، ساعات اضافه کاری، حقوق، مزایا و دستمزد افراد را مشخص می نماید. مهم ترین ویژگی و حسن این دستگاه ها این است که به هیچ وجه حقی از کسی ضایع نمی گردد و تمام افراد بر حسب مقدار کوشش و ساعات کاری خود حقوق دریافت می نمایند. مدیر شرکت هم مجبور نمی گردد که از کارهای مهم خود بگذرد تا به رفت و آمد کارکنان رسیدگی کند.

دستگاه ساعت زن کارکنان می تواند به اسم یک ابزار برای سرمایه بلندمدت به کار گرفته گردد چون به صورت مستقیم و غیرمستقیم تأثیر چشمگیری روی ساعات کاری هدفمند، نظم و انضباط کارمندان، رونق گرفتن و پیشبرد سریع امور، رضایت ارباب رجوع و موارد بسیار دیگر دارد. در کل این سیستم از هر جهت ایده آل است. البته گفتنی است که قبل از خرید دستگاه حضور وغیاب ، تمام جوانب را در نظر بگیرید تا بتوانید به نحو احسن از آن بهره ببرید. به طور مثال اگر برای شرکت کوچکی دستگاه تشخیص چهره تهیه کنید، نه تنها برد با شما نیست بلکه ضرر عظیمی نموده اید چون با دستگاه های مقرون به صرفه تر هم کار شما رونق می گیرد، ضمن این که امکان خطا در این سیستم ها تقریبا صفر است به همین علت غیرممکن است در محاسبات آن اشتباهی رخ دهد. در حال حاضر بیشترین سهم بازار در دستگاههای حضور و غیاب را برندهای کره ای و چینی در اختیار دارند که نیار مجموعه، بودجه مورد نظر کارفرما، تعداد پرسنل، محل نصب و تکنولوژی مورد نظر برای شناسایی(چهره، اثرانگشت، عنبیه، کارت و رمز) در انتخاب دستگاه تاثیر گذار خواهد بود.

ما به شما پیشنهاد می دهیم برای بازدید از انواع دستگاه های حضو و غیاب و خرید مدل مناسب آن به شرکت طلوع پردیس مراجعه کنید. این شرکت معتبر و به نام در زمینه عرضه انواع دستگاه حضور و غیاب، سیستم کنترل دسترسی و گیت کنترل تردد فعالیت می نماید. طلوع پردیس نماینده انحصاری و رسمی برند تانسا و ویردی در ایران را دارد و تمام سیستم های خود را با دو سال گارانتی و ده سال خدمات عرضه می نماید. شما ضمن خرید از شرکت طلوع پردیس می توانید خدمات دیگری مانند مشاوره رایگان را دریافت کنید. با توجه به افزایش واسطه ها در بازار و عرضه محصولات الکترونیکی فیک و تقلبی بهتر است محصولات این چنینی را از شرکت معتبر بخرید تا ضرر نکنید. لینک زیر جهت مستقیم ارتباط شما با سایت شرکت طلوع پردیس است.

https://www.toluetech.com/

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

زرین گراف

زرین گراف: عصر طلایی گرافیک
منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1567

به "برترین دستگاه حضور و غیاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین دستگاه حضور و غیاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید