3 باب اروسی عمارت مشیر دیوان سنندج بازسازی می گردد

به گزارش شهر وبلاگ، بازسازی سه باب از اروسی های عمارت تاریخی مشیردیوان سنندج در دستور کار معاونت میراثفرهنگی کردستان نهاده شد.

3 باب اروسی عمارت مشیر دیوان سنندج بازسازی می گردد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

بهگزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراثفرهنگی، گردشگری و صنایعدستی استان کردستان، صابر وفایی معاون میراثفرهنگی استان امروز 26 مرداد ماه 99 با اعلام این خبر بیان نمود: در امسال با تخصیص اعتبار 2 میلیارد ریال و عقد قرارداد با پیمان کار ذی صلاح، بازسازی سه باب اروسی ضلع اصلی عمارت تاریخی مشیردیوان در برنامه این معاونت نهاده شد.

او اضافه نمود: عملیات بازسازی به صورت طراحی وضع موجود اروسی ها، کدگذاری آلت های چوبی به کار رفته، پیاده کردن تزئینات چوبی فرسوده، بازسازی شیشه های رنگی شکسته شده، ساخت قسمت های نقصان، نصب مجدد کارهای چوبی اروسی و تهیه و نصب شیشه های رنگی است.

وفایی اظهار کرد: عمارت مشیر دیوان از بناهای تاریخی و منحصر به فرد شهر سنندج در محله سرتپوله واقع شده است. این بنا با مساحت بالغ بر 4هزار متر مربع دارای شش حیاط به صورت حیاط مرکزی، انبار، مطبخ، باغ و حیاط بیرونی است.

او گفت: از تزئینات این خانه اعیانی به آهک بری در داخل گرمابه با نقش های مختلف گچ بری به صورت تزئینات مقرنس در فضای شاه نشین، آجرکاری، تزئینات سنگی بر روی ازاره ضلع اصلی و سردر ورودی و تزئینات چوبی اروسی های پرکار این بنای تاریخی می توان اشاره نمود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 504

به "3 باب اروسی عمارت مشیر دیوان سنندج بازسازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 باب اروسی عمارت مشیر دیوان سنندج بازسازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید