زندگی و سینمای جت لی

به گزارش شهر وبلاگ، مشهور است نیکسون از جت لی که کوچک ترین عضو تیم ملی ووشو چین بود، پرسید: دوست داری محافظ شخصی من باشی؟ و او پاسخ داد: دوست ندارم از شخص خاصی محافظت کنم، بزرگ تر که شدم از یک میلیاردر چینی دفاع خواهم کرد.

زندگی و سینمای جت لی

به گزارش خبرنگاران، روزنامه اعتماد نوشت: فیلم معبد شائولین که سال 1982 میلادی در چنین روزی اکران شد، نخستین تجربه سینمایی جت لی بود. آن زمان 20 سال هم نداشت (متولد آوریل 1963) اما نقش آفرینی و هنرنمایی اش در این فیلم دیده شد و ستاره ای تازه در سینمای رزمی ظهور کرد.

البته هموطنانش پیش از آن هم او را می شناختند و بسیاری از آنان حداقل نامش را به عنوان یکی از قهرمانان ووشو شنیده بودند اما معروفیت ناشی از موفقیت فیلم معبد شائولین از زمین تا آسمان با معروفیت قهرمانی های ورزشی اش تفاوت داشت و جهت دیگری پیش روی او باز کرد. داستان زندگی اش مجذوب کننده تر از همه فیلم های اوست. هنوز دو سالش نشده بود که پدرش فوت کرد و خانواده را در فقر تنها گذاشت. مادرش به زحمت و با کار شبانه روزی چهار فرزندش را بزرگ کرد.

جت لی کوچک ترین فرزند خانواده بود و جثه کوچکی هم داشت اما استعدادش در هنر رزمی ووشو شکوفا شد و در همان سال های نوجوانی، رقبای بزرگسالش در این رشته را مغلوب کرد و قهرمان کشورش شد. نوشته اند در اولین قهرمانی زمانی که روی سکوی نخست ایستاده بود، همچنان قدش از نفرات دوم و سوم کوتاه تر بود. چند سال بعدی عمرش در مسابقات ورزشی و قهرمانی و اجراهای نمایشی در چند فستیوال گذشت و یکی از کسانی بود که در مراسم استقبال از ریچارد نیکسون در سفر به چین، مقابل رییس جمهور ایالات متحده آمریکا گوشه ای از هنر رزمی و باستانی ووشو را به نمایش گذاشت.

مشهور است نیکسون از جت لی که کوچک ترین عضو تیم ملی ووشو چین بود، پرسید: دوست داری محافظ شخصی من باشی؟ و او پاسخ داد: دوست ندارم از شخص خاصی محافظت کنم، بزرگ تر که شدم از یک میلیاردر چینی دفاع خواهم کرد. لی همان حوالی 20 سالگی - بعد از چند آسیب دیدگی - از حضور در مسابقات ورزشی کنار کشید و بازیگری را اولویت زندگی اش کرد. تا امروز دست کم در 53 فیلم حضور داشته است.

بعد از معبد شائولین با مجموعه فیلم های روزی روزگاری در چین (از 1991 تا 1993) جهت بازیگری را با قدرت ادامه داد، در مشت افسانه ای (1994) که بازسازی داستان فیلم مشت خشم (خشم اژدها) بروس لی بود تحسین شد، سال 1998 با چهارمین فیلم از مجموعه فیلم های اسلحه مرگبار قدم به هالیوود گذاشت و با بازی در نقش اصلی فیلم پرفروش رومئو باید بمیرد (2000) به بازیگری بین المللی تبدیل شد. آن سال همسرش باردار بود و او به خاطر قولی که به همسرش داده بود پیشنهاد بازی در فیلم ببرخیزان، اژدهای پنهان را رد کرد و چند ماه بعد با بوسه اژدها (2001) همکاری با سینمای فرانسه و لوک بسون را به کارنامه کاری اش افزود.

سال 2008 با جکی چان در فیلم قلمرو ممنوعه همبازی شد و با حضور در مجموعه فیلم های بی مصرف ها (به کارگردانی سیلوستر استالونه) نقش آفرینی در کنار مجموعه ای از بازیگران سرشناس سینمای اکشن را هم تجربه کرد. زمان سونامی بزرگ سال 2004 در مالدیو بود و در یکی از سواحل این کشور استراحت می کرد. همان زمان شایع شده بود که آب او را برده و غرق شده است. اما هنگام برخورد موج بزرگ با ساحل، در اقامتگاهش بود و به زحمت خودش و دخترانش را به طبقه بالای آنجا رساند و از مرگ گریخت. یک بازی ویدئویی برای کنسول پلی استیش 2 هم بر اساس صدا و حرکات او ساختند که جت لی: برخاسته برای شرف نام گرفت و سال 2004 عرضه شد.

جت لی سال 2013 به شدت بیمار و رنجور شد و پرکاری تیروئید عملا او را از پا انداخت. چند عکس از روزهای پس از اوج بیماری اش منتشر شد که برای بسیاری از ما طرفدارانش، افول یک ستاره و انتها یک دوره را تداعی می کرد. البته بیماری اش درمان یا حداقل مهار و حالش کمی بهتر شد. اما از آن پس از پروژه های سینمایی اش کم کرده و بیشتر به کارهای خیریه می پردازد. در مصاحبه ای گفته بود همه حرف های مهمی که باید بزنم، قبلا در سه فیلم از فیلم هایم زده ام: رنج های یک نفر در قیاس با رنج های یک ملت اهمیتی ندارد (قهرمان، سال 2001)، خشونت هرگز راه حل نیست (افسارگسیخته، سال 2005) و بزرگ ترین دشمن هر کس، خودش است (بی باک، سال 2006)

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1845

به "زندگی و سینمای جت لی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی و سینمای جت لی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید