چرا نرخ 10، 6 درصدی بیکاری واقعی نیست؟

به گزارش شهر وبلاگ، از میان افراد باقی مانده، 36/8 درصد همچنان بیکار مانده اند و 27/9 به دلیل دلسرد شدن از یافتن شغل از بازار کار خارج شده اند؛ درحالی که اگر افراد دلسردشده همچنان در بازار کار باقی می ماندند، نرخ بیکاری به 13/6 درصد می رسید.

چرا نرخ 10، 6 درصدی بیکاری واقعی نیست؟

به گزارش گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران، گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از تحلیل شاخص های بازار کار در فصل زمستان 1398 نشان می دهد که نرخ بیکاری در این فصل 1/7 درصد نسبت به زمستان 1397 کاهش یافته است. در این گزارش بیان شده که از جمعیت 3 میلیون و 270 هزار نفری بیکاران در فصل زمستان 1397، 35/1 درصد پیروز به یافتن شغل شده اند.

همچنین از میان افراد باقی مانده، 36/8 درصد همچنان بیکار مانده اند و 27/9 به دلیل دلسرد شدن از یافتن شغل از بازار کار خارج شده اند؛ درحالی که اگر افراد دلسردشده همچنان در بازار کار باقی می ماندند، نرخ بیکاری به جای 10/6 درصد اعلام شده توسط مرکز آمار به 13/6 درصد می رسید. پس با این حال نرخ بیکاری که اعلام شده واقعی و مبتنی بر آمارهای فعلی بازار کار نیست.

طبق آنالیز این مرکز پژوهشی رشد تعداد شاغلان نیز در این فصل کاهش چشمگیری نسبت به سال های قبل داشته است. در این فصل حدود 52 هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شده و این افزایش در بخش خدمات و آن هم در مناطق شهری بوده است و در سایر بخش ها با کاهش تعداد شاغلان روبرو بوده ایم.

با این حال براساس آنالیز بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی نتایج اتفاقات اتفاق افتاده در بازار کار در اثر کرونا نتایج خود را در ماه زمستان نشان نمی دهد و باید منتظر آمارهای فصل بهار ماند. علاوه بر این طبق آمارهای منتشر شده 60 درصد مشاغل کشور غیر رسمی بوده که این مشاغل بیش از سایرین در معرض آسیب های ناشی از شوک کرونا هستند. در سال 1397 62 درصد از زنان و 59 درصد از مردان دارای مشاغل غیر رسمی هستند.

تعداد شاغلان جدید در سال های 94 تا 98

این تحقیق مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که طی سال های 1394 تا 1398 حدود 3 میلیون نفر به جمعیت شاغل کشور افزوده شده که این جمعیت جدید شاغلان عمدتاً مربوط به بخش دولتی یا شرکتی و کارخانه ای نبوده است بلکه مربوط به بخش غیردولتی و با تمرکز بر خدماتی مانند خرده فروشی و عمده فروشی، تعمیرات، حمل و نقل، واسطه گری، خدمات مواد غذایی و... است.

مطالعات صورت گرفته بیانگر افزایش وابستگی بنگاه های کوچک به منابع داخلی برای تأمین سرمایه در گردش است که لزوم پرداخت هزینه های جاری با تواتر کوتاه مدت را افزایش داده است؛ از این رو این مشاغل بیشتر در معرض آسیب های ناشی از شیوع کرونا هستند.

4141/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 394

به "چرا نرخ 10، 6 درصدی بیکاری واقعی نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نرخ 10، 6 درصدی بیکاری واقعی نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید