پروژه گردشگری اوان در الموت پیوست زیست محیطی دارد

به گزارش شهر وبلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی قزوین گفت: پروژه گردشگری اوان در محدوده 5 هکتار انجام می گردد، این وسعت مساحتی است که با طی مراحل قانونی به وسیله امور ارضی و اداره کل منابع طبیعی برای سرمایه گذاری به صورت شفاف و قانونی در اختیار سرمایه گذار قرارگرفته و دارای پیوست زیست محیطی است؛ طبق آنالیز اجرا شده پروژه آسیبی به حجم آب دریاچه وارد نمی کند.

پروژه گردشگری اوان در الموت پیوست زیست محیطی دارد

ایسنا: علیرضا خزائلی با اشاره به پروژه سرمایه گذاری و گردشگری دریاچه اوان می گوید: محیط زیست بخشی از میراث فرهنگی ما محسوب می گردد، به عنوان مسئول میراث فرهنگی همان طور که انتظار داریم همه از آثار تاریخی مراقبت نمایند در حوزه محیط زیست نیز انتظار داریم همه فعال و کوشا باشند و از هر فرایندی که منتج به حفاظت از محیط زیست باشد دفاع می کنیم.

وی ادامه می دهد: در این پروژه نیز سرمایه گذار پروژه گردشگری اوان، دستگاه های عضو شورای برنامه ریزی استان، دستگاه های نظارتی و سازمان میراث فرهنگی تأکید دارند که حفظ محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است و پروژه نیز به همین دلیل باید اجرایی گردد.

پروژه سرمایه گذاری به محیط زیست ضربه نمی زند

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین اظهار می نماید: سرمایه گذار و همه نهادهایی که می خواهند در حوزه دریاچه اوان فعالیتی داشته باشند موظف هستند که به قانون احترام بگذارند و محیط زیست را پاس بدارند، طرح سرمایه گذاری باید با مقرراتی که برای منطقه اوان وجود دارد منطبق باشد و سرمایه گذار گردشگری یا هر نام دیگری حق تعدی به محیط زیست را ندارد.

وی تأکید می نماید: سرمایه گذار این طرح طی فرایند قانونی و به وسیله فراخوان انتخاب شده است، سرمایه گذاری که انتخاب شده یک سرمایه گذار ملی است که در تهران و مشهد پروژه های مشابهی اجرا نموده چالیدره مشهد، طرقبه مشهد و تله کابین دربند ازجمله پروژه هایی است که توسط این سرمایه گذار اجرایی شده است.

خزائلی بیان می نماید: مدتی قبل از این انتخاب، بهره برداری از دریاچه بر عهده تعاونی روستا بود، تعاونی محلی با عنوان توسعه روستای اوان نیز در این فراخوان شرکت کردند، همه درخواست ها توسط نمایندگان مردم روستا، نمایندگان دستگاه های متولی، شورا و دهیاری روستا موردآنالیز نهاده شد در آخرین مرحله انتخاب بین سرمایه گذار منتخب و تعاونی روستا سرمایه گذار فعلی انتخاب شد.

وی یادآور می گردد: این سرمایه گذار در مقایسه با سایر شرکت نمایندگان امتیاز بیشتری کسب کرد چراکه در حوزه گردشگری کشور فعال است، همچنین از سایر استان ها حسن کار را پرس وجو و از نمونه کارهای وی بازدید کردیم درنهایت این سرمایه گذار در حوزه های مختلف امتیاز لازم را کسب کرد؛ بعضی می گویند این پروژه توجیه مالی ندارد و اشانتیونی به سرمایه گذار داده شده است اما تأکید می کنم این فرد هیچ نوع قرارداد سرمایه گذاری دیگری در استان ندارد و هیچ پروژه دیگری به عنوان اشانتیون به وی داده نشده است.

مردم بومی در تصمیم گیری پروژه گردشگری شریک هستند

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین بیان می نماید: حدود یک سال است که تمام تصمیمات حوزه گردشگری مربوط به دریاچه و اطراف آن در کمیته ای تحت عنوان کمیته راهبری مطرح و پس از مشورت اجرا می گردد؛ این کمیته شامل 7 عضو است که 4 نفر آن مردم بومی منطقه هستند درواقع دو نفر معتمد محلی، یک نفر مدیرعامل تعاونی روستا، رئیس شورای روستا، بخشدار منطقه، سرمایه گذار و نماینده میراث فرهنگی 7 نفر عضو تشکیل دهنده کمیته هستند.

وی یادآور می گردد: سال گذشته در کمیته راهبری 5 جلسه و در امسال یک جلسه برگزار کردیم، یکی از جلسات سال گذشته و جلسه امسال با حضور سیاهکالی نماینده مردم قزوین در مجلس برگزار گردید؛ اعضای محلی کمیته موظف هستند جوابگوی مسائل و موضوعات روستایی ها باشند.

خزائلی بیان می نماید: میراث فرهنگی و دستگاه مدیریت استان در این پروژه به خواسته های محلی توجه ویژه ای دارد، بعضی از افراد به دلیل اینکه عضو این کمیته نیستند می گویند کمیته وجاهت ندارد درحالی که ایجاد ارتباط و انسجام بین سرمایه گذار غیربومی و با بومیان جزو کلیدی ترین مواردی بوده است که در کمیته به آن توجه کردیم.

پروژه پیوست زیست محیطی دارد!

وی در ادامه با اشاره به پیوست زیست محیطی پروژه گردشگری اوان، یادآور می گردد: پروژه در محدوده 5 هکتاری انجام می گردد، این وسعت مساحتی است که با طی مراحل قانونی به وسیله امور ارضی و اداره کل منابع طبیعی برای سرمایه گذاری به صورت شفاف و قانونی در اختیار سرمایه گذار قرارگرفته است و قراردادش هیچ نقطه مبهمی ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین اظهار می نماید: سرمایه گذار موظف است در مراحل مختلف برای اقداماتش پیوست زیست محیطی دریافت کند چراکه حفظ و رعایت قوانین محیط زیستی خط قرمز استان در این حوزه است.

وی تأکید می نماید: 5 هکتار زمین به تأسیس مجتمع گردشگری عمومی اختصاص یافته است درحالی که آن محدوده 150 هکتار است، با توجه به آنالیز های اجرا شده در سایر بخش های منطقه قابلیت برداشتن پوشش گیاهی وجود نداشته بنابراین این 5 هکتار با اخذ مجوزهای لازم از محیط زیست واگذار شده است، مشاور پروژه که مشاور ملی تأیید صلاحیت شده است در مورد پیوست اصلی با محیط زیست عقد قرارداد نموده و یک نسخه از قرارداد به ما ارائه شده است.

خزائلی بیان می نماید: در آخرین برنامه زمان بندی تا آخر اردیبهشت سرمایه گذار موظف است که مطالعات تکمیلی را ارائه دهد؛ برای هر مرحله که پروژه پیشرفت کند پیوست زیست محیطی دریافت می گردد ما تابع نظرات متخصصین هستیم ودر حال حاضر در همین 5 هکتار که دارای پیوست است فعالیت را شروع می کنیم طبق آنالیز اجرا شده پروژه آسیبی به حجم آب دریاچه وارد نمی نماید.

وی یادآور می گردد: بعضی از مردم محلی اعتراض دارند و می گویند اینجا قبلاً محل کشت و زرع آن ها بوده است، این در حالی است که فرایند قانونی طی شده و دولت سندی که داشته را واگذار نموده است، با همه این ها از نمایندگان محلی داخل جلسه درخواست کردیم این حق وحقوق و مدارک قانونی را احصا نمایند تا حق محلی ها ضایع نگردد اگرچه دولت سند دارد اما به دلیل احترام و اینکه مردم محلی ثروت آنجا هستند این اتفاق را رقم می زنیم و با نهایت دقت جلو می رویم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین خاطرنشان می نماید: اگر اصرار کنیم این 5 هکتار پر از گون بوده است می توان نتیجه گرفت که در این منطقه کشاورزی وجود نداشته و روستایی حقی ندارد، اگر بگوییم زمین زراعی نبود و گون بوده نیز مسئله دیگری است، فکر می کنم مسئله تلفیق این دو موضوع است.

به گزارش ایسنا، پروژه ساماندهی دریاچه الموت باهدف ایجاد بسترهای گردشگری و توریستی از 3 اردیبهشت ماه امسال کار خود را با سرمایه گذاری پروژه بخش خصوصی شروع نموده است، به گفته مسئولان با تکمیل فاز نخست این پروژه، شاهد رونق مسافر و افزایش کسب وکارهای گردشگری در این منطقه خواهیم بود.

پروژه سرمایه گذاری اوان همانند سایر پروژه های عمرانی که در طبیعت شکل می گیرد باعث ایجاد نگرانی برای بعضی از دوست داران طبیعت شده، پروژه ای که به گفته مدیرکل میراث فرهنگی قزوین دارای پیوست زیست محیطی است اما به گمان بعضی باعث از بین رفتن طبیعت بکر اوان می گردد، ایسنا درخصوص پیوست زیست محیطی این پروژه از منابع طبیعی و محیط زیست پیگیری خواهد نمود.

بیست آمار

بیست آمار | آشنایی با علم آمار و ریاضیات

مجله عکسها

مجله عکسها | مجله تفریحی و سرگرمی عکسها
منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1468

به "پروژه گردشگری اوان در الموت پیوست زیست محیطی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه گردشگری اوان در الموت پیوست زیست محیطی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید