کویر جندق، آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

به گزارش شهر وبلاگ، کویر جندق، یکی از کویرهای دیدنی اصفهان است، که هرساله علاقه مندان به طبیعت گردی، کویرنوردی و گردشگری بسیاری را به خود می بیند. شترسواری، رمل های شنی و حیات وحش منحصربه فرد از جاذبه های کویر جندق است.

کویر جندق، آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

کویر آمیخته ای از قهر طبیعت و مهر خداست، در ماه های خنک و سرد سال، اگر کویر جادویی جندق را تجربه نکنید، چیزی را از دست داده اید . شهری دوهزارساله آرمیده در کنار کویر که آسمان زیبایش، آشنای بسیاری از منجمان علاقه مندان به ستاره شناسی است.

بازتابی از پایکوبی باد، از فراز و فرود خاک و بوته های پیچ خورده گز و نخل در یورش شن زارها، ما را به وسعت بی نهایت کویر می برد . با دور شدن از هیاهوی شهر و شهرنشین و شهرنشینی، دوش به دوش این هزار چهره زیبا، در بستری به رنگ خاک، تجربه ای به یادماندنی را در کویر جندق آغاز می کنید .

وقتی به جندق سفر می کنید ، فرصت دارید تا شترسواری را تجربه کنید. حیات وحش جندق هم با کل و بز، قوچ و میش، خرگوش، قمری، کبک و تیهو و پاقرقره ، انواع روباه معمولی و روباه شنی، گرگ، عقاب و البته پلنگ و یوزپلنگ جذابیت های خاصی را در این منطقه ایجاد کرده است.

جندق در زمان های دور، در جهت شاه راه ارتباطی کاروانان گذر جندق به بیدستان قرار داشت و کاروان هایی که از سمت جنوب ایران قصد عزیمت به ری و شمال کشور را داشته اند ، پیش از عبور از دریای کویر، در جندق اتراق می کردند . این سرنوشت نیک مردمان جندق است که امروز هم میزبان مسافرانی هستند که از اصفهان و شهرهای جنوبی ایران به قصد زیارت و سیاحت، به مشهد مقدس می فرایند .

جندق چیزی کمتر از ابیانه کاشان ندارد، اما از اقبال ابیانه بی نصیب مانده است؛ که به تهران نزدیک باشد تا گوشه نظری به آن گردد. همه جای این شهر بافتی قدیمی دارد، طاق ها و رواق هایی کوتاه در کوچه ها دیده می گردد و چون در قدیم راهزنان به شهر حمله می کردند ، درب خانه ها را نیز کوتاه می ساختند ، طاق های کوتاهی نیز در کوچه ها بنا می کردند تا اسب های سرکش سارقان وارد خانه ها و حریم حرمت دارشان نشوند. این شهر کوچک برای خودش موزه ای است در قد و قواره تاریخ؛ قدمت جندق به دوران ساسانی بر می گردد ؛ در روزگاری که انوشیروان این دیار را به عنوان تبعیدگاهش انتخاب کرد و قلعه و بارویی ساخت که طی سالیان دراز، در میان خانه های مردمانی محصور شد که امروز زیستگاه کویرنشینان جندق است.

چاه هایی که به قنات وصل می شوند ، درون همه خانه های قلعه وجود دارد. این چاه ها به شکل عجیبی ساخته شده اند و برای این که راهزنان نتوانند از طریق قنات، از حیاط خانه ها سر درآورند، این چاه ها را به شکل مارپیچ ساخته اند که عبور از میان آن ها غیرممکن است. جندق پر از راز و رمز است و عجیب تر این که قلعه این شهر از معدود قلعه هایی است که با گذشت چندین قرن از عمر آن، هنوز مسکونی مانده است؛ حتی کوچه باغ های پرپیچ وخم جنوب آن، با دیوارهای گلی و پرچین های زیبا همچنان پایدار مانده اند .

قدمت شهر جندق بر اساس آثار به جای مانده از ادوار گذشته، به دو هزار سال می رسد و قلعه انوشیروان، تنها قلعه ای در کشورمان است که هنوز هم در آن مردم سکونت دارند. این قلعه، یکی از بزرگ ترین قلعه های تاریخی ایران به شمار می رود که بر فراز هر چهار گوشه آن، برجی قد برافراشته است. این قلعه تاریخی و دیدنی، دارای دروازه ای با ویژگی های خاص است. اگر در اوایل فصل پاییز به این قلعه بروید، هوای مطبوع و خنکی را تجربه خواهید کرد و اگر در فصل زمستان در کوچه های آن قدم بزنید، هوای نسبتا گرمی را تجربه خواهید کرد. این قلعه دارای خانه های بسیار زیبا و قدیمی است که هنوز هم مردم جندق در آن ساکن هستند، اما با وجود ویژگی های منحصربه فرد آن، مورد بی مهری قرار گرفته و به دلیل عدم حافظت و بازسازی، در حال تخریب است، در حالی که می تواند با بازسازی و احیا، به یکی از جاذبه های ویژه گردشگری و میراث فرهنگی کشورمان تبدیل گردد.

این منطقه کویری دارای تنگه ها و باتلاق های نمکی است و در همسایگی ریگ جن واقع شده است. کویرهای پراکنده و باتلاق های نمک در این منطقه به وفور به چشم می خورند . وجود مسیل های خشک و بعضا باتلاقی در این منطقه اشکال فرسایشی زیبایی ایجاد کرده است که در نوع خود قابل توجه است. این مسیل ها در هنگام بارندگی جریان های سیلابی را از خود عبور داده و این جریان ها باعث فرسایش و عمیق تر شدن این مسیل ها می گردند . از منطقه ها زیبای این منطقه می توان به گود محمود اشاره کرد. این گود دارای تپه های پراکنده مخروطی شکلی است که در دشتی فاقد پوشش گیاهی ایجاد شده اند و دارای چشم انداز ها زیبایی است.

جندق بسیار کم باران است، اما از جمله ویژگی های مهم کویرنشینان ایران این است که از اندک آبی نیز بیشترین بهره را می برند و درست به همین دلیل و علی رغم بارندگی اندک، جندق از محصولات کشاورزی بی نصیب نیست و حتی مشهور است زعفران این منطقه، بهترین و باکیفیت ترین زعفران ایران است و صد حیف که به دلیل کمبود منابع آبی، میزان برداشت آن بسیار اندک است. به سبب همین بارش کم، در بخش هایی از منطقه ها پیرامونی جندق ، پوشش گیاهی خاصی وجود دارد که از آن جمله می توان به درختان و درختچه های منطبق با آب شور مانند تاق، گز، روناس، اشنو ، بادام کوهی ، خارشتر، مارچوبه و شیرین بیان اشاره کرد.

با این حال ، کویر جندق چندان هم از جاذبه های طبیعی بی نصیب نمانده است. وزش باد، ریگ ها و شن ها را به حرکت در می آورد و حجم های بدیعی می سازد که از مهم ترین جاذبه هایی است که همه ساله مسافران زیادی را به سمت جندق فرا می خواند . علاوه بر این ویژگی ها ، کوی جندق برای ورزش های کویری مانند اسکی روی ماسه هم قابلیت فراوانی دارد، از امواج مهیب ماسه ها و تپه های مرتفع شنی عبور کنید؛ شترسواری از تفریحاتی است که هیچ گردشگری تجربه آن را فراموش نمی کند .

جهت دسترسی کویر جندق

جندق از توابع شهرستان خور است که در 350 کیلومتری شمال شرقی اصفهان و 220 کیلومتری شرق نائین واقع شده است. جندق از شمال به کویر بزرگ، از غرب به کویر ریگ جن و سلسله کوه های جندق ، از جنوب به بیابان های اطراف خور و از شرق به حاشیه جنوبی دشت کویر محدود می گردد .

جهت دیگر، از راهی کویری می گذرد.اگر از تهران به سمت مشهد بروید در میانه راه، سمت راست میدان ورودی شهر شاهرود، جاده ای بی نام و نشان واقع شده است که وقتی وارد آن می گردد ظاهرا انتهایی ندارد. این جاده بدون هیچ گونه تابلو و آبادی حدود 6 ساعت را با شما تا جندق طی می کند.

منبع: کجارو / jahaniha.ir / 7tara.com / mehremihan.ir
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1857

به "کویر جندق، آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر جندق، آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید