ویروس سرماخوردگی به مقابله با کرونا یاری می نماید

به گزارش شهر وبلاگ، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که ویروس عامل سرماخوردگی معمولی می تواند موجب تحریک واکنش سیستم ایمنی در مقابله با کروناویروس گردد.

ویروس سرماخوردگی به مقابله با کرونا یاری می نماید

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، مطالعات نشان می دهد ابتلاء به سرماخوردگی عادی می تواند از انتقال کروناویروس در بین جمعیت پیشگیری کند و شدت عفونت کووید 19 را کاهش دهد.

ویروس های بینی انسانی (HRV) که بیش از نیمی از سرماخوردگی های معمولی را ایجاد می نمایند، گسترده ترین ویروس های تنفسی در انسان هستند.

تحقیق قبلی نشان داده بود که HRVها ممکن است در طی شیوع آنفلوآنزای 2009 مانع از انتشار H1N1 زیرگروه ویروس آنفلوآنزا در سراسر اروپا شده باشد.

محققان معتقدند که HRVها این کار را با تحریک سلول های انسانی برای فراوری اینترفرون، که بخشی از دفاع ایمنی ذاتی بدن در برابر عفونت ویروسی است، انجام می دهند.

تحقیقات نشان داده است که کروناویروس نسبت به اثرات اینترفرون حساس است.

برای کشف این موضوع، محققان دانشگاه گلاسکوی بریتانیا کشت سلول های تنفسی انسان را در آزمایشگاه با کروناویروس، HRV یا هر دو ویروس به طورهمزمان آلوده کردند.

محققان مشاهده کردند کروناویروس به طور پیوسته در سلول هایی که محققان آنها را فقط با این ویروس آلوده نموده بودند، تکثیر شدند. اما در سلول های آلوده به HRV، تعداد ذرات کروناویروس به سرعت کاهش یافت تا اینکه تا 48 ساعت پس از عفونت اولیه قابل شناسایی نبودند.

در آزمایش های بیشتر، دانشمندان دریافتند که HRV مانع از همانندسازی ویروس کرونا می گردد اما کروناویروس هیچ تأثیری بر رشد HRV ندارد.

پروفسور پابلو مورسیا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: تحقیقات ما نشان می دهد که ویروس های بینی انسان یک واکنش ایمنی ذاتی را در سلول های اپیتلیال تنفسی انسان ایجاد می نماید که از تکثیر کروناویروس جلوگیری می نماید.

محققان حدس می زنند که عفونت های خفیف HRV ممکن است هم برای ویروس و هم برای میزبانان انسانی آن مفید باشد.

محققان معتقدند تحقیق بعدی می تواند منجر به کنترل راهکارها یا درمان گردد که با استفاده از تعامل بین ویروس ها ایجاد می گردد.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1240

به "ویروس سرماخوردگی به مقابله با کرونا یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس سرماخوردگی به مقابله با کرونا یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید