نئاندرتال ها مانند یک کودک 3 ساله صحبت می کردند

به گزارش شهر وبلاگ، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، نئاندرتال ها مانند یک کودک 3 ساله صحبت می کردند.

نئاندرتال ها مانند یک کودک 3 ساله صحبت می کردند

نئاندرتال ها نزدیک ترین خویشاوندان انسانی ما بودند و شباهت های زیادی با انسان های مدرن از نظر آناتومی داشتند. زبان نئاندرتال یکی از قدیمی ترین سؤالات در مطالعات تکاملی بشر است، نئاندرتال ها می توانستند صحبت نمایند؟ شواهد به این پرسش پاسخ آری می دهد اما برای رسیدن به قطعیت این جواب بسیار مهم است که بین گفتار و زبان تمایز قائل شویم، چرا که گفتار به توانایی گفتن شفاهی صداها و کلمات اشاره دارد اما زبان بسیار پیچیده تر است.

بعضی تحقیقات نشان می دهد که گفتار مدت ها قبل از انسان های خردمند و نئاندرتال در درخت تکاملی بین 400 هزار تا 800 هزار سال پیش بدست آمده است.

آندری ویشدسکی، عصب شناس دانشگاه بوستون به لایوساینس می گوید: قبل از جدا شدن انسان های مدرن از نئاندرتال ها، آخرین جد مشترک از قبل دارای تکلم مفصل بود.

او معتقد است، یکی از قانع نماینده ترین شواهد برای حمایت از این نظریه این است که انسان هوشمند امروزی و نئاندرتال ها دو جهش تکاملی در ژنی به نام FOXP2 دارند. این ژن با کنترل ماهیچه های دهان و صورت که به فراوری گفتار یاری می نمایند، مرتبط است. جهش در FOXP2 می تواند باعث نقص زبان در انسان گردد. این موضوع نشان می دهد که نئاندرتال ها می توانند حرکات مرتبط با گفتار را انجام دهند. اما زبان چطور؟

ویشدسکی و همکارانش با مطالعه انسان های مدرن مبتلا به اختلالات زبانی بیان کردند که انسان ها به وسیله سه فنوتیپ مختلف در درک زبان تکامل یافته اند. پیشرفته ترین فنوتیپ که بیشتر مردم از آن استفاده می نمایند، زبان نحوی است. او گفت که زبان نحوی روایت های پیچیده را منتقل می نماید، از ضمایر ملکی استفاده می نماید و شامل زمان های فعل و حروف اضافه مکانی است.

یک فنوتیپ درک زبان کم پیچیده، به نام زبان اصلاح نماینده شامل درک رنگ ها، میزان ها و اعداد است. او گفت که فنوتیپ درک زبان با کمترین پیچیدگی فقط شامل درک دستورات است.

او گفت که فنوتیپ درک زبان فرمان احتمالاً در ابتدای تاریخ تکامل ما تکامل یافته است، بلافاصله پس از جدا شدن خط انسان از خط شامپانزه ها در شش میلیون سال پیش. این محقق معتقد است که زبان اصلاح نماینده به تدریج 3 میلیون سال بعد تکامل یافت، زیرا انسان ها آغاز به ساخت ابزارهای سنگی کردند و در پی آن زبان نحوی تنها 70000 سال پیش بدست آمد.

به گفته ویشدسکی، بنابراین نئاندرتال ها احتمالاً مانند ما صحبت می کردند اما فنوتیپ زبانی اصلاح نماینده ای داشتند. او گفت: در واقع، نئاندرتال ها ممکن است مانند یک کودک 3 ساله صحبت نموده باشند - گفتار خوبی بیان شد اما بدون درک زبان نحوی.

بعضی از تحقیقات فسیلی نیز از این ایده پشتیبانی می نماید که نئاندرتال ها دارای زبان بودند. به عنوان مثال، در یک مطالعه در سال 2021 در مجله Nature Ecology & Evolution، محققان در یک مطالعه ای که سال 2021 با سی تی اسکن وضوح بالا از استخوان های مربوط به توانایی های شنوایی تعیین کردند که نئاندرتال ها و انسان های مدرن نسبت به سایر گونه های نخستین حساسیت بیشتری نسبت به بعضی صداها در محدوده فرکانس زبان گفتاری دارند.

رولف کوام، دیرینه انتروپولوژیست در دانشگاه بینگهمتون نیویورک و یکی از نویسندگان این مطالعه به لایوساینس گفت: به نظر می رسد بین نئاندرتال ها و هومو ساپینس ها و احتمالاً توانایی های زبانی همگرایی در توانایی های شنوایی وجود دارد. از آنجایی که حفظ اندام های حسی از نظر انرژی پرهزینه است، بیشتر موجودات توانایی های حسی را که از آنها استفاده نمی نمایند، تکامل نمی دهند. بنابر این نظریه، اگر نئاندرتال ها الگوی شنوایی انسان مدرنی داشتند، احتمالاً می توانستند گفتار انسان مدرن را درک نمایند و بنابراین نوعی زبان داشتند.

با این حال، کوام اذعان کرد که در خصوص توانایی های زبانی نئاندرتال ها تردید وجود دارد. به عنوان مثال، بعضی از مطالعات فسیلی - مانند مطالعاتی که به استخوان هیوئید در گردن می پردازد که در فراوری گفتار نقش دارد، بی نتیجه بوده است. کوام گفت، با این حال، بیشتر کارشناسان احتمالا می گویند که نئاندرتال ها توانایی زبانی دارند.

بدون شک نئاندرتال ها یک سیستم ارتباطی داشتند که بسیار پیچیده تر از سیستم هر گونه میمون یا نخستی زنده بود.

منبع: همگردی
انتشار: 3 خرداد 1403 بروزرسانی: 3 خرداد 1403 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 2178

به "نئاندرتال ها مانند یک کودک 3 ساله صحبت می کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نئاندرتال ها مانند یک کودک 3 ساله صحبت می کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید