لبنیات سنتی بخوریم یا نخوریم

به گزارش شهر وبلاگ، خبرنگاران : در حالی که لبیناتی های سنتی روز به روز زیاد می گردد کسی نیست بگوید که آیا مردم بدون نگرانی از این لبنیات های خوشمزه استفاده نمایند و یا اگر می خواهند بیمار نشوند، به حرف پاستور گوش دهند و دنبال لبنیات پاستوریزه و هموژنیزه کارخانه ای بروند.

لبنیات سنتی بخوریم یا نخوریم

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، تعداد مغازه های لبنیات سنتی در کوچه و خیابان های شهر هر روز زیاد می گردد، از یک سو آنقدر خوشمزه است که هر ذائقه ای را تهییج می نماید که در صبحانه با سنگک گرم سرشیر، خامه، شیر و ماست، پنیر لیقوان و تبریز را نوش جان کند، از سوی دیگر نگرانی وجود دارد که مبادا این گونه لبنیات ها که به قول امروزی ها پاستوریزه و هموژهمه نیستند، مسئله ای برای سلامتی ایجاد کند. ظریفی می گفت استفاده از لبنیات سنتی یا به اصطلاح محصولات ماست بندی، برگشت به قبل از 200 سال است که دانشمندی به نام پاستور با ابداع پاستوریزاسیون انسانها را از بیماریها مختلف نجات داد.

اما در طرف مقابل محصولات لبنی کارخانه ای پاستوریزه شده و عاری از میکروب و بیماری، بسته بندی های شکیل و بهداشتی و حمل آسان، ولی گران که قیمت هایشان ثابت نیست و هر بار که به مغازه می روی شاید قیمت نسبت به سری قبل فرق کند و برخی شیرهای کم چرب که فقط رنگ شیر را دارد.

حقیقتا انسان در این پارادوکس گیر می نماید که بالاخره کدام را انتخاب کند لبنیات سنتی نسبتا ارزن با طعم و مزه دلچسب را انتخاب کند و ریسک بیماری هایی مانند تب مالت را به جان بخرد و یا لبنیات های کارخانه ای گران و کم مزه سالم را خریداری کند.

و این سوال بی پاسخ همیشه است که چرا لبیناتی های سنتی این همه در کشور زیاد شده آیا ظرفیت جذب شیرخام در کارخانه های کشور وجود ندارد؟ اگر دارد چرا دامداران شیر خود را به کارخانه ها نمی دهند؟

*کارخانه ها با 50 درصد ظرفیت کار می نمایند

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لبنی معتقد است، صنایع لبنی کشور در حال حاضر با ظرفیت 50 درصدی کار می نماید و طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی فراوری شیرخام د درکشور بیش از 10 میلیون تن است.

بنابراین این سناریو که توسعه دامداری های سنتی به علت عدم جذب شیرخام به وسیله کارخانه های لبنی باشد، منتفی است و باید دلایل دیگری را جستجو کرد. اینکه چرا روز به روز بر تعداد لبنیاتی های سنتی اضافه می گردد.

رییس اتحادیه لبنیات سنتی می گوید: تعداد واحدهای فروش لبنیات از سال 92 تا به امروز رشد 70 درصدی را تجربه نموده و تعداد واحدهای سنتی فروش لبنیات در شهر تهران به 1200 واحد و در استان تهران به 2 هزار واحد رسیده است. در کل کشور حدود 30 هزار نفر در این زمینه فعالیت دارند.

*راه اندازی آن راحت تر است سرمایه کمتری می خواهد

لبنیاتی های سنتی همچون هر شغلی به سرمایه اولیه احتیاج دارد، اما در مقایسه با کارخانه های لبنی رقم بسیار ناچیزی است.همچون هر شغل سنتی دیگری ، این حرفه هم به سرمایه اولیه در زمینه های مختلفی اعم از هزینه رهن و اجاره مغازه ، خرید دستگاهها و تجهیزات اولیه ، خرید روزانه شیر و ظروف یکبار مصرف دارد.

شغل ماست بندی به فضایی در حدود 50 متر برای کارگاه فراوریی محصولات لبنی و فضایی در حدود 12 الی 20 تر برای ارائه محصولات به مشتریان احتیاج دارد که می توانید کارگاه و فروشگاه را در یک مکان هم زمان به هم راه اندازی نمایید.

2-عایدی بیشتری دارد

یک لبنیات سنتی عایدی بیشتری نسبت به هزینه هایش دارد

مدیر یک فروشگاه لبنی در منطقه 19 تهران به خبرنگار فارس گفت: هر کیلو شیرخام را 6000 تومان خریداری نموده و به قیمت 7500 تومان می فروشند. همین قیمت یعنی 1500 تومان در فروش هر کیلو شیر سنتی سود می نماید.

البته دامداران قیمت های پایین تری می گویند به طوری که رئیس اتحادیه سراسری دامداران به خبرنگار فارس گفت: دامداران هر کیلو شیر خام را کیلویی 5000 تا 5500 تومان می فروشند که در این صورت سود یک کیلو شیرخام 2000 تا 2500 تومان برای فروشنده لبینات سنتی خواهد شد.

اما واقعیت این است که نرخ مصوب شیرخام 4500 تومان است که اگر دامدار منصفی به همین قیمت بفروشد سود یک لبنیاتی سنتی از فروش هر کیلو شیرخام 3 هزار تومان خواهد شد.

بگذریم که محصولات دیگری مانند هر کیلو پنیر 85 هزار تومان، کره حیوانی 120 هزار تومان و یک ظرف کوچک سرشیر 20 هزار تومان و.... به فروش می رسد.

3-نظارتی بر این صنف نیست و کسی به کارشان گیر نمی دهد

سالهاست این صنف بین سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت مانده و کسی کاری به اینها ندارد، نظارتی بر کار این ها نمی گردد و به اصطلاح راه خودشان را می فرایند و به همین علت کارکردن در این صنف راحت و بی دردسر است.

سالهاست سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران که بالاخره نظارت بر این لبنیاتی ها به عهده چه کسی است، جواب قانع نماینده ای نمی دهند.

آخرین پاسخ رئیس سازمان دامپزشکی کشور به خبرنگار فارس این بود که قرار است لبنیاتی های سنتی کشور ساماندهی شوند تا مسائل بهداشتی در آن به خوبی رعایت گردد.

*بهداشت و سلامت مهمترین دغدغه در استفاده از لبنیات سنتی

با توجه به فساد پذیر بودن این محصولات که حتی بیش از 24 ساعت نمی توانند در فضای آزاد باشند و بیماری هایی که به وسیله اینگونه لبنیات غیر بهداشتی به ویژه شیرخام می تواند انسان را مبتلا کند، سلامت ماست بندی ها و محصولاتی که در آنها ارائه می گردد مهمترین دغدغه و نگرانی مردم است.

بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس یک تانکر حدودا 2هزار لیتری پشت نیسان آبی جلوی یک ماست بندی متوقف شد و کارگر شیلنگ به طول 30 متر را پهن کرد تا مخزن شیر این فروشگاه پر گردد، شبیه نحوه پر کردن مخزن سوخت بود و این شیلنگ و شیرآلات متصل به آن که از پشت نیسان برداشته شد می تواند منشاء انتقال هر گونه ویروس و میکروب باشد.

نکته بعدی اینکه بخشی از شیرخام در زمان خرید از کارخانه به علت بار میکروبی بالا برگشت داده می گردد و این سوال است که عاقبت این شیرهای برگشتی از کارخانه به کجا می رود؟ اگر این شیرها از لبنیاتی های سنتی سر در بیاورد آیا کسی است به آنها نظارتی کند؟

بنابراین روزبه روز لبنیاتی های سنتی بیشتر می گردد و نگرانی های مردم هم بیشتر. در این میان کسی نیست به این دل نگرانی ها پاسخی دهد و شفاف بگوید که آیا می توان با خیال راحت از لبنیات سنتی استفاده کرد؟ یا باید عطایش را به لقایش بخشید.

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

زرین گراف

زرین گراف: عصر طلایی گرافیک
منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1506

به "لبنیات سنتی بخوریم یا نخوریم" امتیاز دهید

1 کاربر به "لبنیات سنتی بخوریم یا نخوریم" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنیات سنتی بخوریم یا نخوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید