فرق سردرد میگرنی با سینوزیت در علایم و راه های درمان

به گزارش شهر وبلاگ، خبرنگاران | سرویس سلامت - آگاهی از فرق سردرد میگرنی با سینوزیت شما را از سر در گمی نجات خواهد داد؛ اگر در سرتان احساس ضربان دارید، آب بینی تان راه افتاده و صورتتان حسی شبیه به فشرده شدن دارد. دارو های مسکن بدون نسخه موثر نیستند و شرایط هر روز بدتر می گردد! حدس می زنید سینوزیت تان عود نموده و بایستی یک دوره دیگر آنتی بیوتیک مصرف کنید. اما این بار خوددرمانی هم جواب نمی دهد، زیرا مشکل جای دیگری است…

فرق سردرد میگرنی با سینوزیت در علایم و راه های درمان

90% کسانی که باور دارند سردرد های سینوزیتی دارند، مبتلا به میگرن هستند! پژوهش ها نشان داده است که بسکمک از بیماران سال ها از سردرد هایی رنج برده اند که به گمانشان در اثر سینوزیت بوده است. عدم تشخیص میگرن موجب شده آن ها تا مدت ها از این درد رنج ببرند. اگر سردرد شما نیز با درمان های سینوزیت بهبود نمی یابد، بهتر است با پزشک درباره احتمال ابتلا به میگرن صحبت کنید. پیش از آن بهتر است با علایم رایج میگرن و فرق سردرد میگرنی با سینوزیت آشنا شوید.

شباهت های سر درد میگرنی با سینوزیت

از آنجایی که سر درد میگرنی و سینوزیت در بعضی از نشانه ها با یکدیگر مشترک هستند، احتمال تشخیص اشتباه برای بیماران و حتی پزشکان وجود دارد. نشانه های مشترک میان سردرد میگرنی و سینوزیت عبارتند از:

 • سر دردی که در صورت خم شدن به جلو شدیدتر می گردد
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • آمدن آب از چشم
 • احساس فشار در صورت و پیشانی

بایستی بدانید، میگرنی که با سردرد سینوزیتی اشتباه گرفته می گردد، میگرن بدون اورا (migraine without aura) است. یعنی میگرنی که هیچگونه اختلالی در بینایی یا دیگر حواس ایجاد نمی نماید.

جدول مقایسه ای فرق سردرد میگرنی با سینوزیت

با وجود شباهت هایی بین سردرد سینوزیتی و میگرن بدون اورا، تفاوت های شاخصی نیز میان آن ها وجود دارد که به تشخیص آنها کمک می نماید. در جدول زیر به تفاوت های این دو از لحاظ علت و عامل بیماری، علائم و عوارض آن ها اشاره شده است.

سر درد میگرنی

سردرد سینوزیتی
علت ناتعیینعلت ویروس، باکتری یا آلرژی فصلی
حالت تهوعتب
استفراغسرفه
ترشحات رقیق و شفاف بینیترشحات غلیظ و عفونی از بینی
عدم تحمل بو های قویکاهش یافتن حس بویایی
حساسیت به نور و صدا هادرد گوش یا دندان های بالایی

نشانه های رایج میگرن

میگرن علاوه بر سردرد نشانه های دیگری نیز دارد که به آن ها اشاره می کنیم:

 • حالت تهوع یا استفراغ: یکی از شاخصترین نشانه های میگرن حالت تهوع و استفراغ است. دارو های ضد تهوع و استفراغ بخشی از درمان میگرن هستند.
 • آبریزش بینی: رنگ و غلظت ترشحات بینی برای تشخیص میگرن از سینوزیت از اهمیت زیادی برخوردار است: ترشحات بینی در موارد میگرن رقیق و شفاف است.
 • تقویت حواس بینایی، بویایی و شنوایی: فرد مبتلا به میگرن دچار حساسیت به نور (فتوفوبیا photophobia) می گردد. او بایستی در یک اتاق تاریک استراحت کند. همچنین حساسیت به بو و صدا نیز در مبتلایان به میگرن تشدید می گردد و تحمل شرایط را غیرممکن می نماید.
 • کاهش اشتها: در مبتلایان به میگرن تمایل به خوردن غذا کاهش می یابد و اغلب بی اشتها می شوند.
 • سرگیجه، تاری دید و خستگی زیاد: احساس سبکی سر و سرگیجه در افراد میگرنی احتمال سقوط آنها را افزایش می دهد، به همین دلیل بهتر است هنگام بالا رفتن از پله و ایستادن در بلندی، مراقب آنها باشید.

میگرن در کسانی که سابقه خانوادگی دارند؛ بیشتر دیده می گردد. احتمال ابتلا به میگرن در زنان سه برابر بیشتر از مردان است.

نشانه های رایج سردرد سینوزیتی

عفونت سینوسی نشانه های آشنایی دارد که با سرماخوردگی یا آنفولانزا اشتباه گرفته می گردد. این نشانه ها عبارتند از:

 • تب: البته همه مبتلایان به سینوزیت دچار تب نمی شوند. اما بروز تب نشانه شاخص عفونت سینوسی است، به ویژه اگر این عفونت ناشی از باکتری باشد نه ویروس. در این شرایط، درمان با آنتی بیوتیک موجب بهبودی می گردد.
 • ترشحات عفونی از بینی: ترشحات غلیظ، زرد مایل به سبز نشانه عفونت سینوسی است.
 • درد گوش یا دندان های بالایی: درد گوش و دندان های فک بالا نیز از دیگر نشانه های عفونت سینوس است.
 • بوی بد دهان: عفونت سینوس موجب می گردد که تنفس فرد بوی نامطبوعی بگیرد که ناشی از فعالیت میکروب هاست.

اگر هنوز هم نمی توانید دلیل سردرد خود را تشخیص دهید، سوالات زیر را از خود بپرسید.

 • در 3 ماه گذشته، آیا سردرد ها زندگی عادی شما را مختل نموده اند؟
 • آیا در زمان سردرد، احساس تهوع و استفراغ می کنید؟
 • آیا هنگام سردرد نسبت به نور ها و صدا ها بیش از حد حساس می شوید؟

اگر به حداقل 2 مورد از پرسش های بالا پاسخ مثبت داده اید، احتمالا دچار میگرن شده اید.

بیشتر بخوانید: ارتباط فشار خون بالا و سردرد و درمان آن

روش درمان سر درد

تشخیص دلیل سر درد کمک می نماید تا پزشک درمان مناسب آن را برایتان تجویز کند.

 • سردرد سینوزیتی؛ هدف از درمان تخلیه مایعات و مخاط از فضا های موجود در پشت گونه ها برای تسکین فشار، درد و کاهش التهابات است. به طور معمول، پزشک دارو های ضد احتقان (دکونژستان)، آنتی هیستامین، آنتی بیوتیک یا ترکیبی از این دارو ها را تجویز می نماید. برای فردی که مبتلا به میگرن است، این دارو ها موثر نیستند و حتی ممکن است ضرر داشته باشند!
 • میگرن؛ به نظر پژوهشگران به دلیل ایجاد تغییراتی در ساقه مغز، سلول های عصبی و مواد شیمیایی مغز رخ می دهد. دلیل بروز سردرد های میگرنی تعیین نیست، اما با اجتناب از عوامل محرک آن (بعضی غذاها، فعالیت ها یا شرایط خاص) می توان میزان آن را کاهش داد.

  درمان میگرن شامل دارو های مسکن بدون نسخه و دارو های تجویز شده برای درمان اختلالاتی مانند تشنج، افسردگی و مسائل قلبی است. درمان های دیگری نیز به شکل قرص، آمپول و اسپری بینی نیز تجویز می شوند.

آیا سردرد میگرنی و سینوزیت مرتبط هستند؟

افرادی که مبتلا به آلرژی هستند و اغلب اوقات آبریزش بینی دارند 10 برابر بیشتر از دیگران مبتلا به میگرن می شوند. همچنین آسم و میگرن نیز عوامل محرک مشابهی دارند. بنابراین آیا سینوزیت و مسائل تنفسی موجب سردرد میگرنی می شوند؟ احتمالاً نه، اما به نظر می رسد ممکن است به گونه ای به هم مرتبط نیز باشند.

اگر به دنبال رهایی از این درد هستید، بایستی تشخیص درست توسط پزشک انجام گیرد. در صورتی که از میگرن و سینوزیت به صورت همزمان رنج می برید، بایستی درمان هریک را به صورت جداگانه دریافت کنید تا بهبود یابید.

مراجعه به پزشک

در صورتی که سردرد هایتان شرایط زیر را داشت، به پزشک مراجعه کنید:

 • بیشتر اوقات دچار سردرد می شوید و شدت آن ها هر روز بیشتر می گردد.
 • دارو ها و مسکن های بدون نسخه (OTC) موجب بهبود سردردتان نمی گردد.
 • شدت سردرد، زندگی روزانه تان را مختل نموده است.
 • مسائل دیگری نیز برایتان ایجاد نموده است.

پزشک در خصوص سوابق بیماری از شما سوالاتی می پرسد و آزمایش هایی انجام می دهد تا دلیل سردرد را تشخیص دهد. سردرد شدید ممکن است نشانه یک مشکل جدی مانند سکته مغزی، مننژیت یا آنسفالیت باشد.

در صورت بروز شرایط زیر سریعا به اورژانس مراجعه کنید:

 • احساس گیجی یا مشکل در درک صحبت های دیگران
 • از حال رفتن (غش کردن)
 • تب بالای 39 درجه
 • بی حسی، ضعف یا احساس فلجی در یک سمت بدن

سخن آخر

آگاهی از نشانه های رایج و فرق سردرد میگرنی با سینوزیت، به تشخیص راحت تر مشکل کمک می نماید. البته تشخیص دقیق بر عهده پزشک معالج است تا با معاینه دقیق و آنالیز نشانه ها، دلیل سردرد را تعیین و درمان مناسب را تجویز کند.

اگر پزشک برای سردردهایتان، تشخیص میگرن داده است، بایستی سبک زندگی تان به گونه ای باشد که از عوامل محرک میگرن اجتناب کنید. ما 16 درمان خانگی میگرن و پیشگیری از سردردهای میگرنی را برایتان گردآوری نموده ایم که در دستیابی به این هدف به شما کمک برساند. همچنین اگر دچار سردردهای سینوزیتی هستید روش های درمان سنتی سینوزیت را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر شما نیز از سردردهای میگرنی یا عفونت سینوسی رنج می برید و برای پیشگیری یا بهبود آن راه حل خاصی دارید، آن را با ما و دیگر همراهان خبرنگاران در بخش نظرات و پرسش ها در میان بگذارید.

برگرفته از: verywellhealth و webmd

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: setare.com
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1296

به "فرق سردرد میگرنی با سینوزیت در علایم و راه های درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق سردرد میگرنی با سینوزیت در علایم و راه های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید