صخره ای متحرک در یک دشت عجیب!

به گزارش شهر وبلاگ، در بستر رودخانۀ خشک شده به نام ریسترک پلایا واقع در کالیفرنیای آمریکا یکی از غیرعادی ترین مکان ها بر روی کرۀ زمین درون با نام دره مرگ وجود دارد.

صخره ای متحرک در یک دشت عجیب!

این دره کاملا مسطح است و سنگ های بسیار عظیمی نیز در آنجا وجود دارد که متحرک هستند.

یک عکاس نجومی در آوریل 2019 در زیر یک آسمان تاریک مملو از ستاره، از یک سنگ تنها و کمان راه شیری عکسبرداری کرد. اما به جز عجایب آسمان، در روی زمین نیز عجایبی وجود دارد.

پژوهش ها نشان می دهد مسطح بودن و بافت ِ بستر رودخانه خشک ریسترک حیرت آور است. در اثر جریان گل آلود، خشک شدن ِ این جریان و ترک خوردگی پس از بارش سنگین باران رویدادهایی رخ می دهد که سنگ ها حرکت نموده و به مرکز این سطح هموار راه می یابند.

بطور دقیق تر به نظر می رسد در زمستان، لایه های نازک یخی در زیر سنگ ها بستری لغزنده را ایجاد نموده و وقتی نور خورشید یخ ها را ذوب می نماید، باد به راحتی سنگ ها را در سراسر ِ این بستر رودخانۀ هموار حرکت می دهد و چنین ردی از آنها بجا می گذارد.

یکی از عجیب ترین ویژگی های این دره این است که سنگ هایی دارد که هر چند سال یک بار بدون هیچ نیرویی حرکت می نمایند، سنگ هایی که گویی با هم مسابقه گذاشته اند تا راستای تعیین را طی نمایند.

راز حرکت سنگ ها چطور فاش شد؟

سال ها طول کشید تا دانشمندان توانستند بالاخره به یک دلیل تعیینی برای حرکت این سنگ ها برسند. تا سال 2013 همه توجیهاتی که برای حرکت این سنگ ها وجود داشت در این جمله خلاصه می شد: منبع اصلی نیروی حرکتی باد است در واقع لایهی نازک یخ دور سنگ ها انرژی باد را می گیرد و باعث می گردد که سنگی به آن سنگینی چندین متر راه برود. اما این نظریه وقتی با شکست روبرو شد که در آبان سال 2013 دریاچه ای به عمق 7 سانتی متر در این محل شکل گرفت و در زمستان یخ زد. اما در ماه های آذر و دی همان سال سنگ های یخ زده زیادی بر روی سطح یخ حرکت کردند. در بهمن 2014 دریاچه خشک شد و رد سنگ ها در کف بیابان به چشم می خورد.

بر روی برخی از سنگ ها gps نصب شده بود و آنالیز داده های آن ها نشان می داد که برخی از سنگ ها در 4 راستا 200 متر حرکت نموده اند. در سال 2014 تصاویر آهسته راستا حرکت این سنگ ها را به ثبت رساند و نتیجه آنالیز این تصاویر این بود که حرکت سنگ ها به چندین عامل مختلف بستگی دارد:

-باید مقدار آب دریاچه کم باشد به طوری که سنگ ها کاملادر زیر آب فرو نروند.

-در شب هوا باید آنقدر سرد گردد که لایه های یخی شناور به وجود بیاید و ضخامت آن ها در حدی باشد که سنگ ها بتوانند آزادانه حرکت نمایند.

-روز بعد آفتاب باید یخ ها را به گونه ای ذوب کند که صفحات عظیم یخی ساخته گردد.

اگر این سه شرط در کنار هم وجود داشته باشد حتی یک باد با سرعت 3 تا 5 متر بر ثانیه نیز می تواند سنگ های 200 کیلوگرمی را تکان بدهد و رد آن ها را بر روی گل های نرم بستر دریاچه به جای بگذارد.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: گردشبان
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 221

به "صخره ای متحرک در یک دشت عجیب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صخره ای متحرک در یک دشت عجیب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید