دلار و پوند ریزش کرد، یورو صعودی شد

به گزارش شهر وبلاگ، شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.11 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 92.338 واحد بسته شد.

دلار و پوند ریزش کرد، یورو صعودی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، با ادامه فاصله دریافت صادرات از واردات عظیم ترین اقتصاد دنیا، کسری تراز حساب تجاری آمریکا در ماه فوریه با رسیدن به 71.1 میلیارد دلار به بالاترین سطح تاریخی ماهانه ثبت شده خود رسید. این کسری که 3.3 میلیارد دلار بیشتر از کسری ثبت شده ماه قبل و 0.6 میلیارد دلار بیشتر از سطح مورد انتظار بود پس از آن رقم خورد که مجموع رقم صادرات آمریکا در این ماه با کاهش 2.6 درصدی نسبت به ماه قبل به 187.3 میلیارد دلار رسید. از طرف دیگر واردات نسبت به ماه قبل تنها 0.7 درصد کم شد و به 258.3 میلیارد دلار رسید.

بنا به گزارش ایسنا، با افزایش سرعت واکسیناسیون در آمریکا، شاخص خوشبینی به اقتصاد این کشور در ماه آوریل به 56.4 واحد رسید که این رقم در مقایسه با ماه قبل از آن 1.8 واحد افزایش نشان می دهد. همچنین شاخص شش ماهه چشم انداز اقتصادی آمریکا که بیانگر رویکرد فعالان اقتصادی نسبت به افق اقتصادی میان مدت این کشور است نیز طی این مدت با افزایش قابل توجه 5.1 درصدی به 55.9 درصد رسید. آمریکا اکنون به نخستین کشوری در دنیا تبدیل شده که بیش از 100 میلیون نفر از جمعیت خود را واکسینه نموده است. این فرایند تا خاتمه سال جاری تکمیل می گردد.

سخنان اخیر وزیر خزانه داری آمریکا بار دیگر نگرانی ها از طولانی تر شدن پیامدهای ویروس کرونا بر روی اقتصاد آمریکا را افزایش داده است. ژانت یلن با بیان اینکه در همکاری با صندوق بین المللی پول و بانک دنیای از کشورها خواهد خواست تا در فرایند احیای رشد اقتصادی دنیا مشارکت فعال تری داشته باشند، اضافه نمود: هنوز برای آن که بگوییم بر همه گیری غلبه نموده ایم خیلی زود است. یلن در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اهمیت اصلاح ساختارهای اقتصادیاتی گفت: تنها به یاری یک سیستم اقتصادیاتی پایدار می توانیم از تامین اقتصادی لازم برای پاسخ گویی به نیازهای اساسی اقتصاد در زمان مواجهه با بحران های این چنینی مطمئن باشیم.

شمار مرگ و میرها در نتیجه ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا در اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر به سرعت رو به افزایش است. در فرانسه دولت رفت و آمد از ساعت هفت عصر به بعد را ممنوع اعلام نموده و در هلند و بلژیک، پلیس با مخالفان ادامه قرنطینه درگیر شده است. در انگلیس نیز پس از گزارش هفت مورد مرگ پس از دریافت واکسن استرا زنکا، استفاده از آن به حال تعلیق درآمده است. کارشناسان هشدار داده اند که ادامه این فرایند روی ورود سرمایه های جدید به چرخه فعالیت های اقتصادی تاثیر منفی جدی خواهد داشت.

همان طور که پیشتر انتظار می رفت، نرخ بیکاری عظیم ترین اقتصاد دنیا تا خاتمه ماه مارس باز هم کاهشی شد و رقم 6.0 درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که 0.2 درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول 12 ماه اخیر است. از آوریل پارسال که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به 14.8 درصد رکوردشکنی کرد، فرایند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به 9 میلیون و 710 هزار نفر کاهش پیدا کرد که 184 هزار نفر کمتر از ماه قبل است.

شرایط اقتصادی در اقتصادهای عظیم به نسبت ماه های قبل رو به بهبود رفته است تا جایی که تا خاتمه ماه فوریه متوسط نرخ بیکاری در عظیم ترین اقتصاد اروپا به 4.5 درصد رسید. طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با 48 هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل دو میلیون و 10 هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در این ماه با 0.6 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 42 میلیون و 160 هزار نفر رسیده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شمار بیکاران آلمانی 0.15 درصد بیشتر شده است.

اقبال بانک های مرکزی دنیا به دلار رو به کاهش است و ارزهای امن تر نظیر ین ژاپن و فرانک سوئیس و همچنین یوان چین در حال دریافت جای اسکناس سبز هستند. آن طور که داده های جدید صندوق بین المللی نشان می دهد، سهم دلار از ذخایر ارزی دنیا در خاتمه سه ماهه چهارم سال 2020 به 59 درصد رسیده است تا بدین ترتیب بیشترین کاهش فصلی سهم دلار در 25 سال اخیر به ثبت برسد. از سوی دیگر فرایند افزایش سهم یوان چین از ذخایر ارزی دنیا کماکان ادامه دارد و این ارز حدود 2.3 درصد کل ذخایر را تشکیل می دهد که 0.1 درصد بیشتر از رقم ثبت شده در فصل قبل است.

در حالی که مسائل اقتصادی کشورهای مختلف در نتیجه مقابله با کرونا تشدید شده است، به نظر می رسد آمریکا به دلیل در اختیار داشتن قدرت چاپ دلار دست بازتری در مقایسه با بسیاری از رقبا برای مدیریت بحران فعلی داشته باشد. در ژاپن که سطح تولیدات ناخالص داخلی هنوز فاصله زیادی از زمان قبل از شروع بحران کرونا دارد، دولت این کشور اعلام نمود سیاست های پولی و اقتصادی فعلی را دست کم تا خاتمه سال جاری ادامه خواهد داد و این مساله باعث تضعیف موقعیت ین شده است. در بین دیگر رقبای دلار نیز فرانک به دلیل فاصله صادارات سوییس تا قبل بحران کرونا، در موضع ضعیف تری واقع شده است.

نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در نقاط مختلف به ویژه کشورهای با درآمد کمتر باعث افزایش مجدد تقاضا برای دارایی های امن تر شده است. صندوق بین المللی پول در همین رابطه هشدار داده است که اختلاف قابل توجهی در پیشرفت واکسیناسیون در نقاط مختلف دنیا وجود دارد و این مساله رشد اقتصادی دنیا را تحت تاثیر قرار خواهد داد. طبق برآورد این نهاد، خسارت ناشی از شیوع کرونا برای اقتصاد دنیای تا سال 2025 چیزی در حدود 22 تریلیون دلار خواهد بود اما انتظار می رود رشد اقتصادی سال جاری و سال اینده در بسیاری از کشورها مثبت باشد.

تا به امروز بیش از 133 میلیون و 321 هزار و 956 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 891 هزار و 267 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 570 هزار و 306 نفر، برزیل با 337 هزار و 364 نفر، مکزیک با 205 هزار و 2 نفر، هند با 166 هزار و 577 نفر و انگلیس با 126 هزار و 927 نفر بوده است.

سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - گفت: بازارها هنوز به قطعیت در مورد جهت آینده نرسیده اند، چرا که اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آینده فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه جهتی پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب اقتصادی برای فعالیت های اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.11 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 92.338 واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.077 دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت خاتمهی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.54 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.374 دلار مبادله شد. یورو 0.29 درصد بالا رفت و با ماندن در کانال 1.18 به 1.188 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.17 درصد کاهش به 109.687 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.312 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.542 یوان چین اعلام شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1285

به "دلار و پوند ریزش کرد، یورو صعودی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار و پوند ریزش کرد، یورو صعودی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید