خبرنگاران چشم انتظاری مادربزرگ آق قلایی برای گلیپ گیدمک

به گزارش شهر وبلاگ، گرگان - خبرنگاران - تاج بی بی روی جایگاه چوبی اش کنار در خانه نشسته و رفت و آمد مردم را تماشا می نماید، نه او رغبتی برای گپ و گفت با زن های همسایه را دارد و نه بقیه تمایلی به این کار دارند؛ تنهایی روزهای کرونایی، این مادربزرگ آق قلایی را افسرده تر از همواره نموده. او منتظر می ماند تا فرصت در آغوش کشیدن فرزندان و نوه ها و به جای آوردن رسم گلیپ گیدمک با دوستان و آشنایان فراهم گردد.

خبرنگاران چشم انتظاری مادربزرگ آق قلایی برای گلیپ گیدمک

گلیپ گیدمک یا صله رحم، برنامه ثابت فرزندان تاج بی بی بود اما شیوع کرونا در کنار مرگ چند عضو فامیل و نزدیکان این خانواده، آن ها را ناگزیر از قرنطینه خانگی مادر کرد، دوره ای که چند ماه به درازا کشیده و همه را خسته و تحمل این دوری را سخت نموده است.

اجه (مادرعظیم به زبان ترکمنی) این روزها یا روی جعبه چوبی اش کنار در خانه می نشینید، به غاز و اردک هایش غذا می دهد و یا از سکوی خانه، گرگان رود و جریان همیشگی این رودخانه پر آب را تماشا می نماید.

یادآوری بازی و خنده های همیشگی نوه ها و بچه ها در حیات خانه، چشمانش را خیس می نماید اما به جز چشم انتظاری، راه دیگری برای گذراندن این روزها ندارد.

خانه گرم و همواره شلوغ تاج بی بی، آرام است و به جز صدای آب گرگانرود، شتر و گاو همسایه و بوق ماشین ها، چیز دیگری در آن شنیده نمی گردد و همین سکوت، اجه را منزوی تر نموده است.

تاج بی بی توماج می گوید: در روزهای اول شیوع کرونا و شروع قرنطینه خانگی، با فرزندان و نوه هایم به وسیله تماس تصویری گفت و گو نموده و با دیدن آن ها، کمی از دلتنگی ام رفع می شد اما حالا که بیش از 100 روز نتوانسته ام آن ها را از نزدیک ببینم، تمایلی به استفاده از گوشی و هوشمند و تماس تصویری ندارم.

او ادامه می دهد: ارتباط خانوادگی همه همسایه هایم با بچه ها و نوه ها تقریبا عادی شده و آن ها به زندگی عادی بازگشته و حتی در هفته قبل به مجلس عروسی رفتند اما فرزندانم تاکید نموده اند که با کسی رفت و آمد نکنم.

این مادرعظیم آق قلایی می گوید: هر روز یکی از فرزندانم، وسایل ضروری و مورد نیازم را تهیه و پشت در می گذارد و می رود؛ عروس هایم که می دانند حوصله آشپزی ندارم، همراه مایجتاج هر روزه ام، چکدرمه و بورک و چند غذای ترکمنی هم می گذارند.

صله رحم، برنامه منظم و همیشگی این خانواده پرجمعیت بود و به گفته تاج بی بی، روزی در این خانواده بدون کنار هم بودن نمی گذشت اما کرونا همه این برنامه ها را از بین برد.

امان دردی فرزند عظیم تاج بی بی می گوید : عموی عظیم ما که در همسایگی مادرم زندگی می کرد به دلیل کرونا جان خود را از دست داد و به همین دلیل حساسیت خودمان را بیشتر کردیم تا با یک بی احتیاطی ساده و رفتار احساسی داغدار مادر نشویم.

وی که دبیر شیمی مدارس آق قلا است گفت : چاره ای نداریم و باید رفتارهای اجتماعی و مالی را به سبب بیماری کرونا و شرایط موجود تغییر دهیم.

امان دردی تاکید نمود که ترکمن ها مردمی خونگرم و عاطفی با روابط فامیلی و خانوادگی عمیق هستند که ملاحظات قومی و فرهنگی خاصی دارند.

وی ادامه داد : شرکت در چادر عزا و حضور در مجالس عروسی و یا مناسبات خاص مانند عید فطر برای ما بسیار مهم است اما در شرایط فعلی که همه چیز تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است، باید تصمیمات منطقی بگیریم.

وی اضافه کرد: بعضی فامیل و آشنایان انتظار دارند در این شرایط حساس حتما در مجالس عزا و عروسی اقوام حضور پیدا کنیم و غیبت ما را زشت و توهین به صاحب مجلس تلقی می نمایند اما کرونا همه مناسبات را تغییر داده و در این روزها اولویت اول وآخر ما، حفظ سلامتی همه اعضای خانواده است.

تاج بی بی همچنان منتظر است تا علم پزشکی چاره ای برای درمان کرونا پیدا کند تا او بار دیگر فرزندان و نوه هایش را گرم در آغوش بگیرد و ببوسد تا آن روز، نشستن کنار در خانه و تماشای گرگان رود، تنها حق انتخاب تاج بی بی در شروع هفتمین سده از عمر او خواهد بود.

تاج بی بی به خوبی هشدارهای پسر عظیمش را که می گوید بیمارستان های آق قلا و چند شهر دیگر گلستان، ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی ندارند جدی گرفته است.

قرمز بودن همه شهرهای گلستان به جز علی آباد کتول و مراوه تپه و افزایش تعداد بیماران کرونایی استان، فرزندان تاج بی بی را این روزها بیشتر از همواره نگران جان و سلامت مادرشان نموده است؛ آن ها ترجیح می دهند گلیپ گیدمک را به جا نیاورند، برای نرفتن مادر در مجالس عزا و عروسی شماتت بشوند اما مادر باشد تا هر غروب که از محل کار به خانه می فرایند و به او زنگ می زنند، صدای گرمش را بشنوند.

طبق اعلام دیروز آدینه سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا به امروز 12 هزار و 447 نفر در کشور به دلیل کرونا جان خود را از دست دادند و فرزندان تاج بی بی نمی خواهد مادرشان یکی از این افراد باشد.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: ایرنا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 509

به "خبرنگاران چشم انتظاری مادربزرگ آق قلایی برای گلیپ گیدمک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چشم انتظاری مادربزرگ آق قلایی برای گلیپ گیدمک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید