خبرنگاران اما و اگرهای آرایشگری حتی در فضای باز

به گزارش شهر وبلاگ، مهاباد- خبرنگاران- تعطیلی آرایشگاه ها در پی همه گیری ویروس کرونا، 2 برادر آرایشگر در سردشت را به شکل دیگری دست به کار کرده و آرایشگاه تازه تاسیس آنان در فضای باز که به صورت رایگان خدمات ارایه می دهد، با استقبال روبرو شده است.

خبرنگاران اما و اگرهای آرایشگری حتی در فضای باز

این 2 جوان ساکن روستای زوران این شهرستان معتقدند در این شرایط که ویروس کرونا در حال جولان در کوچه پس کوچه های شهر و روستاهاست، باید ایده های جدید به کمک بیاید تا هم توصیه های بهداشتی رعایت شود و هم گرهی از مسائل مردم باز شود.

آنان که در شهر سردشت دارای مغازه آرایشگری هستند، امکانات ضروری کار را به روستای پدری خود منتقل و آرایشگاهی کوچک با امکانات محدود در دل طبیعت راه اندازی کرده اند.

ماسک، لباس مخصوص پیشگیری از کرونا و مواد ضدعفونی کننده در این آرایشگاه روباز به سایر وسایل مورد نیاز آرایشگاه های مردانه همچون صندلی های چرخ دار، قیچی و شانه اضافه شده و برق آن نیز به صورت سیار تامین می شود.

رحمان محمدی یکی از این 2 برادر می گوید: وسایل مورد نیاز برای جلوگیری از انتقال ویروس فراهم است و تقریبا بیشتر اهالی روستا به این آرایشگاه روباز و رایگان مراجعه کرده اند.

فرهاد کریمی از اهالی روستا نیز می گوید: این 2 برادر قبل از اصلاح موی سر ابزارشان را با الکل و مواد ضدعفونی کننده استریل می کنند و این اقدام خداپسندانه آنان از دو جنبه قابل بررسی است.

وی افزود: از یک سو این اقدام خودجوش مردمی موجب تقویت روحیه و همدلی در منطقه شده و از سوی دیگر نیز یکی از نیازهای بهداشتی مردم تامین شده است.

قدردانی بخشدار مرکزی از اقدام خیرخواهانه 2 برادر آرایشگر

بخشدار مرکزی سردشت از اقدام خیرخواهانه این افراد در زمینه رفع بخشی از نیازهای بهداشتی مردم این روستا قدردانی می کند و می گوید: نیک اندیشی و خدمات صادقانه این 2 برادر خیر در رفع نیازهای مردم این روستا علاوه بر رضای الهی موجب اعتلای جو معنوی و ارتقای روح همبستگی اجتماعی خواهد شد.

ناصر یوسفی با بیان اینکه این افراد خیر توانستند در این مدت به بیش از 200 نفر خدمات رایگان ارایه دهند، افزود: تهدید ایجاد شده بر اثر شیوع بیماری کرونا فرصتی مناسب جهت شناخت ابعاد مختلف ظرفیت های پنهانی جامعه و تقویت فرهنگ انسان دوستی و کارهای خداپسندانه است.

به گزارش شهر وبلاگ شاید در نگاه نخست و عمومی نسبت به موضوع چنین به نظر برسد که استفاده از ماسک و استریل شانه و قیچی و فعالیت این آرایشگاه در فضای باز به لحاظ پروتکل های بهداشتی مسئله ای نداشته باشد اما کارشناسان در این زمینه اعتقاد دیگری دارند.

فاصله اجتماعی در آرایشگاه قابل قابل رعایت نیست

مدیرگروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی می گوید: امکان رعایت فاصله اجتماعی در آرایشگاه ها وجود ندارد و استفاده از پیشرفته ترین ماسک ها و اقلام بهداشتی نیز نمی تواند در مقابل انتقال ویروس کرونا بازدارنده باشد.

سعید مینایی افزود: آرایشگاه ها از مشاغل پرریسک به شمار می رود و بر همین اساس در شرایط فعلی امکان فعالیت آنها حتی در فضای باز و با رعایت برخی موارد بهداشتی هم وجود ندارد.

به نظر می رسد فعالیت خداپسندانه این آرایشگاه و موارد مشابه در زمره همان فعالیت های خیرخواهانه ای قرار می گیرد که به تولید و عرضه رایگان اما بدون استریل ماسک منجر می شود.

تولید خانگی و رایگان ماسک نیز در نگاه نخست شاید چنین به نظر برسد که در تقویت روحیه مردم نقش دارد و فشارهای روانی ناشی از کمبود اقلام بهداشتی را بر طرف می کند اما همین موضوع گسترده در زمان حاضر از دغدغه های مدیران بخش بهداشتی و درمانی به شمار می رود.

خوشبختانه روستای زوران جانباز شیمیایی ندارد

همه گیری ویروس کرونا در سردشت که نخستین شهر قربانی سلاح های شیمیایی در جهان به شمار می رود، بیشتر از جاهای دیگر مایه نگرانی است تا جایی که رییس جمهوری برای توجه ویژه به جانبازان شیمایی و اهالی مظلوم ⁧این شهرستان در راستا مبارزه با کرونا⁩ دستور ویژه صادر کرده اما خوشبختانه روستای زوران که این آرایشگاه روباز در آن فعال است، جانباز شیمیایی ندارد.

بر اساس راهنمای گام دوم مبارزه با کووید- 19 و الزامات سلامت محیط و کار در آرایشگاه های مردانه و زنانه نیز باید از پذیرش مشتریان با علایم تب، سرفه، گلودرد و تنگی تنفسی خودداری شود که لزوم توجه به جانبازان شیمیایی این شهرستان را مشخص می کند.

به گزارش شهر وبلاگ فعالیت واحدهای صنفی پر ریسک سردشت همچون سایر نقاط کشور با هدف مدیریت بیماری کووید - 19 تعطیل اعلام شده است و به نظر می رسد با توجه به ماهیت این مشاغل، این تعطیلی تا زمان مهار همه گیری بیماری ادامه داشته باشد.

روستای زوران که بر اساس سرشماری سال 1395 دارای حدود 600 نفر جمعیت است، در بخش مرکزی شهرستان مرزی سردشت قرار گرفته است.

بر اساس آمارهای رسمی 80 هزار و 868 نفر تا ظهر روز شنبه 30 فروردین 1398 در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده اند؛ همچنین با فوت 73 نفر ظرف 24 ساعت گذشته شمار جانباختگان این بیماری کرونا در کشورمان به پنج هزار و 31 نفر رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 211

به "خبرنگاران اما و اگرهای آرایشگری حتی در فضای باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اما و اگرهای آرایشگری حتی در فضای باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید