جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

به گزارش شهر وبلاگ، جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی کامل مفصل زانو، به عمل جراحی ارتوپدی که با استفاده از آن سطوح مفصلی استخوان های ران و درشت نی در مفصل زانو با سطوح مصنوعی جایگزین می گردد گفته میگردد.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

در جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی کامل مفصل زانو یا توتال نی (Total Knee Arthroplasty) عمل جراحی ارتوپدی که با استفاده از آن سطوح مفصلی استخوان های ران و درشت نی در مفصل زانو با سطوح مصنوعی جایگزین می شود.

هر سال بیش از 700 هزار عمل جراحی تعویض مفصل زانو در ایالات متحده با موفقیت انجام می پذیرد. آرتروپلاستی مفصل زانو در مواردی که سطوح مفصلی بیمار به دلایلی مانند استئوآرتریت، روماتیسم مفصلی، دفورمیتی واروس یا والگوس شدید، تروما یا خونریزی داخل مفصلی مزمن از بین رفته با جایگزینی دقیق پروتزهای آماده انجام می گیرد.

علت تعویض مفصل زانو

شایع ترین علت درد مزمن زانو و ناتوانی آرتریت است. اگر چه آرتریت انواع مختلفی دارد، اغلب زانو درد ها ناشی از سه نوع آرتریت هستند: آرتروز زانو ، روماتیسم مفصلی و آرتریت پس از ضربه هستند.

آرتروز

این نوع آرتریت به فرسایش ناشی از افزایش سن مرتبط است. این مشکل معمولا در بین افراد 50 سال به بالا اتفاق می افتد، اما ممکن است جوانان نیز به آن مبتلا شوند. غضروفی که استخوان های زانو را محافظت می کند، نرم و فرسوده می شود. سپس استخوان ها به یکدیگر سائیده می شود و باعث سفتی و درد زانو می گردند.

روماتیسم مفصلی

در این بیماری غضای سینوویالی که دور مفصل قرار گرفته است ملتهب و ضحیم می شود. این التهاب مزمن به غضروف آسیب می رساند و در نهایت باعث از بین رفتن غضروف، درد و سفتی می شود. روماتیسم مفصلی شایع ترین شکل گروه اختلالاتی است که آرتریت التهابی نامیده می شوند.

آرتریت پس از ضربه

این نوع آرتریت پس از یک آسیب دیدگی شدید در زانو اتفاق می افتد. شکستگی های استخوان های دور زانو یا پارگی های رباط های زانو در طول زمان به غضروف مفصلی آسیب وارد می کنند و باعث زانو درد و محدود کردن عملکرد زانو می گردند.

انواع ایمپلنت ها و روش تعویض مفصل زانو

جراحی های مفصل زانو همگی مشابه نیستند. انواع مختلفی از جراحی مفصل زانو وجود دارد که از قرار زیر هستند:
 • تک قسمتی
 • حفظ رباط صلیبی قدامی
 • تعویض رباط صلیبی قدامی
 • ثابت
 • لولایی

این پروتزهای مختلف را می توان از کوبالت، تیتانیوم و پلی تیلن ساخت و با سیمان آکریلیک در استخوان ثابت کرد یا می تواند با فشار آن را متناسب کرد که این امکان را برای استخوان فراهم می کند که در ایمپلنت رشد کند. استفاده از طرح، ماده و روش ثابت سازی مخصوص به عوامل مختلفی که مرتبط با هر بیمار است، بستگی دارد. جراح ارتوپد نوع تعویض زانویی که براساس میزان از بین رفتگی استخوان در اثر آرتریت و کیفیت رباط های محافظت کننده از زانو به بهترین شکل نیازهای بیمار را برآورده می سازد را انتخاب می کند.

چگونگی انجام عمل تعویض مفصل زانو

دو نوع روش بیهوشی در طول جراحی تعویض زانو مورد استفاده قرار می گیرد:

بی هوشی عمومی که در آن بیمار به خواب می رود و بی هوشی موضعی که در آن پای فرد یا از پایین تا کمر با اپیدورال یا از باسن تا کمر با بلوک عصب سیاتیک بی حس می شود. نوع بی هوشی ای که شما دریافت می کنینید به شرایط شما به عنوان بیمار و توصیه های متخصص بیهوشی و جراح بستگی داد.

در طول جراحی تعویض مفصل زانو، سطوح فرسوده در لبه استخوان ران با استفاده از ابزارهای مخصوصی جدا می شود. سپس استخوان برای آماده شدن برای پوشش جدید شکل دهی می شود.

قسمت بالایی استخوان درشت نی به شکل مشابهی آماده می شود. سطح فرسوده جدا می شود و یک سینی فلزی جدید در بالای استخوان باقی مانده قرار داده می شود. این سینی حاوی جداکننده پلاستیکی است که ضربه گیر جدید بین پوشش های فلزی می شود. جراح همچنین پشت کاسه زانو را با یک سطح پلاستیکی جدید تعویض می کند. این بخش ها را می توان با استفاده از سمنت استخوان یا پرس فیت که امکان رشد استخوان در پوشش پروتز را فراهم می کند به استخوان ثابت کرد. جراح عموما براساس سن، سطح فعالیت، کیفیت استخوان و شرایط های پزشکی دیگر تصمیم می گیرد که کدام روش تثبیت سازی برای شما مناسب است.

تقریبا در خاتمه جراحی، جراح زانوی جدید را محکم می کند. وقتی ایمپلنت سر جای خود باشد و تمامی عضلات و رباط های محافظ به خوبی کار کنند، جراخ برش را با بخیه می بندد.

وقتی جراحی خاتمه پذیرفت، به اتاق بهبودی برده می شود. عموما، در عرض یک تا سه ساعت پس از جراحی به بخش عمومی منتقل می شوید.

خطرات و عوارض عمل تعویض مفصل زانو

یکی از عوارض تعویض مفصل زانو عفونت است. برای کاهش خطر عفونت، اغلب به افرادی که می خواهند عمل تعویض مفصل زانو را انجام دهند اغلب گفته می شود که در عین انجام روش های پزشکی و دندان پزشکی از قبیل جرم گیری دندان ساده آنتی بیوتیک مصرف کنند.از این توصیه های برای چندین سال پس از جراحی برای کاهش خطر عفونت باید پیروی شوند.

یکی از عوارض جانبی احتمالی دیگر ترومبوز وریدی عمقی است که وقتی عروق بزرگ پا لخته های خونی در عروق ایجاد کنند، بوجود می آید که اتمالا به ریه ها منتقل می شود و تامین خون به بخشی از ریه را متوقف می کند. به این شرایط آمبولی ریوی گفته می شود. روش های زیادی برای کاهش خطر ترومبوز ورویدی عمقی وجود دارد، اما احتمالا موثرترین روش ، روشی است که باعث شود پس از جراحی در سریع زمان ممکن بتوانید حرکت کنید.

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو

شما عموما بسته به سرعت بهبودی بین 1 تا 4 روز در بیمارستان بستری می شود. قبل از ترخیص از بیمارستان، باید به اهداف متعددی دست پیدا کنید که از قرار زیر هستند:
 • رفتن به رخت خواب و بیرون آمدن از آن بدون کمک دریافت از دیگران
 • کنترل درد قابل قبول
 • توانایی خوردن، نوشیدن و دستشویی رفتن
 • راه رفتن با وسایل کمکی (مثل عصاف واکر) در سطح صاف و توانایی بالا رفتن یا پایین آمدن دو یا سه پله
 • توانایی اجراحی حرکات ورزشی خانگی نجویز شده
 • درک هر گونه توصیه ای که در مورد پیشگیری از آسیب دیدگی و تضمیمن بهبودی مناسب برای شما تجویز شده است

در هنگام تخلیه، تیم مراقبتی شما اطلاعاتی را برای بهبودی بهتر شما در خانه در اختیار شما قرار می دهد. اگر چه میزان عوارض جانبی پس از تعویض مفصل زانو کم است، وقتی بوجود بیاییند، می توانند بهبودی کامل را به تاخیر بیندازند یا محدود کنند .کادر بیمارستان در مورد عوارض جانبی احتمالی صحبت می کند.

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، نباید برای حداقل شش هفته پای آسیب دیده خود را بپیچانید یا گردش دهید. همچنین در طول این زمان، در هنگام درار کشیدن در رخت خواب، باید زانوی آسیب دیده را تا حد امکان صاف نگه دارید. زانو زدن و چمباتمه زدن نیز تا مدتی پس از جراحی مفصل زانو باید انجام نشود.

پزشک شما را به یک فیزیوتراپیست به منظور انجام فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو ارجاع می دهد. فیزیوتراپیست روش ها و تجهیزات سازگاری را برای شما به منظور فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو ارائه می کند که به شما در پیروی از دستورالعمل ها و توصیه ها و در عین حال اجرای فعالیت های روزانه کمک می کند.

نکات زیر بهبودی شما در خانه را آسان تر می سازند:

 • ناحیه زخم را تمیز و خشک نگه دارید. یک بانداژ در بیمارستان بر روی ناحیه زانو قرار داده می شود و باید در صورت نیاز تعویض شود. قبل از ترخیص از بیمارستان نحوه تعویض پانسمان را یاد بگیرید.
 • در مورد زمان دوش دریافت از پزشک مشورت بگیرید.
 • در صورتی که زخم قرمز به نظر می رسد یا لخته کرد، فورا به پزشک اطلاع دهید. این نشانه عفونت است.
 • ورم خفیف تا متوسط برای سه تا شش ماه اول پس از جراحی نرمال است. برای کاهش ورم، پای خود را کمی بالا بیاورید و یخ روی آن قرار دهید.پوشیدن جوراب های فشاری نیز به کاهش ورم کمک می کند.
 • داروها را برطبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید. داروهای خانگی شامل قرص های مسکن و غیرمسکن ، یا داروهای رقیق کننده خون قابل تزریق، داروهای نرم کننده مدفوع و داروهای ضد تهوع می شود.
 • بالا رفتن از پله باید خیلی کم انجام شود. طوری برنامه ریزی و سازماندهی کنید که تنها روزی یک یا دو مرتبه مجبور شوید از پله ها بالا یا پایین بروید.
 • یک صندلی محکم با پشت صاف برای پیروی از این توصیه ها مفید است. صندلی های لمیدنی نباید مورد استفاده قرار گیرند.
 • برای کمک به جلوگیری از افتادن، تمامی فرش ها باید از روی زمین برداشته شوند و اقلام اضافی داخل اتاق ها باید خارج شوند.
 • شما باید قبل از شروع کردن فعالیت هایی از قبیل رانندگی و ورزش از پزشک خود مشورت بگیرید.

قیمت و هزینه تعویض مفصل زانو

هزینه جراحی تعویض مفص زانو به شدت متغیر است. هزینه نهایی بیمارستان به عوامل مختلفی از قبیل موارد زیر بستگی دارد:

 • تعداد روز اقامت در بیمارستان
 • نوع ایمپلنت و روش جراح
 • بیماری هایی که از قبل وجود داشتند
 • طول زمان عمل جراحی
 • مراقبت های پیش بینی نشده یا تجهیزات مورد نیاز

سخن آخر: سن یا محدودیت وزنی مشخصی برای جراحی تعویض مفصل زانو وجود ندارد. توصیه های مربوط به جراحی براساس درد و ناتوانی بیمار هستند، نه سن او. اغلب بیمارانی که عمل جراحی تعویض زانو را انجام می دهند بین 50 تا 80 سال سن دارند، اما جراحان ارتوپد بیمار را به صورت مجزا معاینه می کنند. جراحی تعویض مفصل زانو برای تمامی گروه های سنی اجرا شده است، از نوجوانان مبتلا به آرتریت تا افرد سالخورده مبتلا به آرتریت دژنراتیو.

همیشه سلامت باشید.

منبع: setare.com
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 955

به "جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید