تولید 750 محصول نانویی توسط محققان کشور

به گزارش شهر وبلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، یکی از زمینه های فناورانه ای که با تلاش شرکت های دانش بنیان و خلاق و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته جایگاه مطلوبی را در میان کشورهای توانمند به دست آورد نانوفناوری است.

تولید 750 محصول نانویی توسط محققان کشور

قرار دریافت در بین کشورهای برتر جهان در حوزه تولید علم نانو، توسعه فناوری های پیشرفته نانو در داخل کشور، تولید محصولات و تجهیزات نانوفناور و رسوخ این فناوری به صنایع موجود کشور بخشی از دستاوردهای این حوزه است.

همچنین شرکت های دانش بنیان و خلاق دست به کار تولید محصولات دانش بنیان و فناور این حوزه زدند و توانستند بخش قابل توجهی از نیاز جامعه به محصولات مبتنی بر فناوری نانو را تأمین کنند، به طوری که تا کنون بیش از 750 محصول و تجهیز نانو در کشور توسعه یافته و گواهی نانومقیاس را دریافت کرده اند. این میزان، رشدی قابل توجه را نشان می دهد و تولید محصولات ایران ساخت نانویی، فرایندی صعودی داشته است.

سهم قابل توجه شرکت های دانش بنیان در حوزه نانو

اما نقش آفرینی بیش از 223 شرکت تولیدکننده محصول و 59 شرکت تولیدکننده تجهیزات ایران ساخت محصولات نانوفناور، زمینه این توانمندی در کشور را ایجاد کرده است.

ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف پیشرفت صنایع و تأمین نیازهای جامعه در راستای افزایش کیفیت محصولات و خدمات با کمک فناوری نانو از شرکت های دانش بنیان، طرح های نوآورانه و ارائه کنندگان خدمات این حوزه حمایت کرده است تا زیست بومی نوآورانه برای توسعه محصولات با کیفیت و ارتقای سطح خدمات محقق شود.

از میان 750 محصول و دستگاه ثبت شده 535 مورد مربوط به محصولات نانو و 215 مورد مربوط به تجهیزات نانو بوده است که هر دو شاخص در سال های گذشته فرایند رو به رشدی را تجربه کرده اند، هر چند در این میان محصولات نانو رشد قابل توجه تری داشته است.

در مجموع 273 شرکت، محصولات مبتنی بر فناوری نانو را توسعه داده اند که از میان آن ها 214 شرکت فرآیند توسعه محصول را دنبال می کنند. همچنین 59 شرکت هم که تجهیزات آنها به تولید محصولات نانویی منجر می شود، فعالیت می کنند.

اما در میان حوزه های موضوعی که شرکت ها در تولید محصولات و تجهیزات فعالیت داشته اند، حوزه عمران و ساختمان سهم بالاتری را به خود اختصاص داده است، به طوری که یک پنجم تولیدات این حوزه در عرصه نانوفناوری به این حوزه اختصاص یافته است.

همچنین حوزه سلامت، خدمات و ملزومات صنعتی دیگر حوزه هایی هستند که نانوفناوری توانسته در آن ها نقش آفرینی کند و13 درصد از تولیدات ایران ساخت نانویی به این حوزه ها اختصاص یافت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1274

به "تولید 750 محصول نانویی توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید 750 محصول نانویی توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید