تعطیلات نوروزی و کرونا ترمز شامخ را کشید

به گزارش شهر وبلاگ، طبق نظرسنجی صورت گرفته از بنگاه های مالی کشور، شاخص مدیران خرید برای کل اقتصاد ایران در فروردین ماه، 39.65 به دست آمده است که نسبت به اسفندماه (54.73) کاهش قابل توجهی داشته و از فروردین سال گذشته کمترین نرخ را به ثبت رسانده است.

تعطیلات نوروزی و کرونا ترمز شامخ را کشید

گزارش جدید مرکز پژوهش های اتاق ایران از شاخص شامخ مربوط به فروردین 1400، نشان می دهد: همان طور که بر اساس شاخص انتظارات در اسفند (44.57) پیش بینی می شد به دلیل تعطیلات نوروز و همچنین تعطیلی های ناشی از گسترش موج چهارم کووید 19 در کشور شاهد کاهش سطح فعالیت ها بودیم به طوری که. در فروردین همه مؤلفه های اصلی شاخص کل کمتر از ماه قبل ارزیابی شده اند.

شاخص میزان فعالیت های کسب وکار در فروردین ماه (36.15) نسبت به اسفندماه (58.39) کاهش زیادی داشته است که ناشی از تعطیلات فروردین ماه بوده است. بیشترین کاهش این شاخص به دلیل کاهش شدید میزان فراوری در بخش صنعت است.

شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (31.53) کاهش زیادی نسبت به اسفندماه (55.52)، کاهش زیادی داشته که این کاهش تقاضای مشتریان نیز به دلیل تعطیلات فروردین ماه منطقی به نظر می رسد.

شاخص میزان استخدام 49.62 تنها شاخصی است که در میان سایر مؤلفه های اصلی نسبت به ماه قبل 49.17 تفاوت چندانی نداشته که در میان سایر شاخص ها کمترین کاهش را داشته است در بخش ساختمان کاهش بیشتری داشته و در بخش صنعت با افزایش نیز داشته است

شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (81.86) نسبت به ماه قبل (78.56) با شیب بیشتری افزایش داشته است و طی 5 ماه گذشته به بیشترین مقدار خود رسیده است. افزایش نرخ تورم 12 ماهه فروردین 38.9 نسبت به اسفند 36.4 نیز بیانگر افزایش در قیمت هاست. شاخص قیمت فروش محصولات و خدمات قیمت محصولات فراوری شده یا خدمات ارائه شده 65.73 نیز با شیب بیشتری افزایش داشته به بیشترین مقدار آن طی 6 ماه گذشته داشته است.

شاخص انتظارات در ارتباط با میزان فعالیت اقتصادی در ماه آینده (62.98) بیشترین مقدار خود را از ابتدای آغاز طرح به ثبت رسانده است که پیش بینی بهبود و رونق فعالیت ها در اردیبهشت ماه را نشان می دهد.

همان طور که انتظار می رفت فعالان اقتصادی به دلیل تعطیلات در بیشتر رشته فعالیت ها، شرایط رکود را در فروردین ماه پیش بینی نموده بودند که مصادف شدن آن با ماه رمضان و همچنین تعطیلات بسیاری از کسب وکارها به دلیل گسترش مجدد کووید 19 اثر آن تشدید نیز شده است، هرچند نرخ کاهش شاخص کل در مقایسه فروردین سال گذشته (28.68) کمتر بوده است. تقریباً در همه رشته فعالیت ها، فعالان اقتصادی افزایش شدید قیمت مواد اولیه را عظیم ترین چالش خود عنوان کردند. این در حالی است که تعطیلات فروردین ماه کاهش تقاضا را در بیشتر فعالیت های اقتصادی داخل به دنبال داشته و با افزایش قیمت ها دوچندان نیز خواهد شد. از طرفی با افزایش سطح تورم و متناسب نبودن دستمزدها با مخارج افراد بسیاری از شرکت ها با کمبود نیروی انسانی روبرو شده اند.

شاخص مدیران خرید در بخش صنعت

بر اساس داده های به دست آمده از بنگاه های بخش صنعت، شاخص مدیران خرید صنعت در فروردین ماه 37.28 نسبت به اسفند (57.29) با کاهش بسیار زیادی همراه بوده است. در فروردین ماه همه زیرشاخص های اصلی شامخ صنعت به غیراز میزان استخدام و بکار گیری نیروی انسانی کاهش داشتند و عدد زیر 50 را ثبت نموده اند.

شاخص مقدار فراوری محصولات در بخش صنعت در فروردین (28.40) کاهش شدیدی نسبت به اسفند (56.15) داشته و کمترین مقدار خود را از فروردین سال گذشته به ثبت رسانده که رکود بیشتر فعالیت های صنعتی را به علت تعطیلات در فروردین و کاهش شدید تقاضا نشان می دهد.

شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (28.52) در فروردین نسبت به اسفند (62.18) با شدت زیادی کاهش یافته و به دنبال تعطیلات و کاهش تقاضا و طی یک سال گذشته از فروردین ماه سال قبل کمترین مقدار خود را ثبت نموده است.

شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش (43.78) به دلیل تعطیلات عید و اوج گیری کووید 19 و کم شدن نیروی انسانی به یکی از کمترین مقادیر خود طی 12 ماه اخیر از فروردین سال گذشته رسیده است.

شاخص موجودی مواد اولیه در فروردین (43.01) با شدت بیشتری نسبت به ماه قبل کاهش داشته و طی 5 ماه گذشته از آبان ماه کمترین مقدار خود را ثبت نموده است. افزایش شدید شاخص قیمت مواد اولیه (82.64) به بیشترین مقدار طی 6 ماه گذشته از مهرماه رسیده و سردرگمی برای خرید به دلیل بی ثباتی قیمت ها، در کاهش شاخص موجودی مواد اولیه تأثیرگذار بوده است.

شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی (53.78) با شدت بیشتری نسبت به اسفند (50.48) افزایش داشت که نشان دهنده انتظار فعالان اقتصادی به رونق در کسب وکارها طی ماه های آینده است.

شاخص انتظارات فراوری در ماه آینده (74.94) خوش بینی بالای فعالان اقتصادی را به بهبود در فراوری اردیبهشت ماه نشان می دهد. انتظارات مثبت به نتیجه مذاکرات برای برطرف تحریم ها و امید به گشایش اقتصادی و اقتصادی باعث شده تا شدت افزایش این شاخص نسبت به مدت مشابه در سال های قبل بیشتر باشد.

در فروردین ماه بیشتر فراوریکنندگان در تأمین مواد اولیه خود به ویژه با افزایش شدید قیمت آن با مشکل روبرو شدند. از سوی دیگر به علت کمبود مواد اولیه و نیروی انسانی، سرعت انجام و تحویل سفارش را طولانی تر نموده و همچنین داده های قیمتی نشان دهنده هزینه های بالاتر مواد اولیه است که طی ماه های آینده هزینه های بالاتر به مشتریان منتقل می نماید.

همچنین انتظار برای نتایج مذاکرات و خوش بینی به ایجاد توافق و به دنبال آن گشوده شدن مسائل اقتصادی فراوانی که به واسطه وجود تحریم برای فعالان اقتصادی به وجود آمده از یک سو باعث انتظارات مثبت برای ماه های آینده شده اما هم زمان با توجه به بالا بودن نرخ تورم و به دنبال افزایش شدید قیمت مواد اولیه فعالان اقتصادی برای برنامه ریزی طی ماه های آینده با سردرگمی روبرو شده اند.

متن گزارش و جداول شامخ فروردین 1400 را اینجا مشاهده و دریافت کنید.

گروه ساختمانی آبان

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.
منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shahreweblog.ir شناسه مطلب: 1420

به "تعطیلات نوروزی و کرونا ترمز شامخ را کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلات نوروزی و کرونا ترمز شامخ را کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید